Jubileusz 55-lecia istnienia Narodowego Muzeum Morskiego [PROGRAM]

MA
Narodowe Muzeum Morskie ma już 55 lat
Narodowe Muzeum Morskie ma już 55 lat NMM
Udostępnij:
Początki były skromne, dzisiaj to duma nie tylko Gdańska, ale i całej Polski. Mowa o Narodowym Muzeum Morskim, które w piątek, 27 listopada będzie świętować jubileusz 55-lecia istnienia.

Dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, przypomina, że kierowana przez niego placówka powstała z inicjatywy ludzi morza, skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Morskiego. Mieli oni wizję stworzenia kompleksu, który byłby wkomponowany w serce starego portu gdańskiego, z typowymi dla niego obiektami, takimi jak Żuraw, spichlerze na Ołowiance, nabrzeża i jednostki pływające. Czas pokazał, że ten nader ambitny projekt jest możliwy do realizacji.

Już w 1959 r., staraniem TPMN i późniejszego pierwszego dyrektora muzeum, dr. Przemysława Smolarka, w gdańskim Dworze Artusa otwarta została wystawa pt. „Rozwój budowy statków”, zaś 1 października roku następnego przy Muzeum Pomorskim w Gdańsku powołano autonomiczny Dział Morski, który dwa lata później przekształcił się w samodzielną instytucję - Muzeum Morskie z siedzibą w Żurawiu.

Od początku istnienia muzeum jego działalność wspierały instytucje i przedsiębiorstwa gospodarki morskiej. Pomagały one przy urządzaniu wystaw, ale też przekazywały eksponaty, w tym wiele o niebagatelnej wartości materialnej, historycznej i artystycznej. Wśród podarunków były modele statków, pamiątki z rejsów polskich marynarzy, obrazy o tematyce marynistycznej. Po zabytki sięgnięto również do morza; podwodna archeologia szybko stała się domeną placówki.

1 października 1972 r. minister kultury i sztuki podniósł rangę muzeum, nadając jej status instytucji narodowej pod nazwą Centralne Muzeum Morskie. Wydarzenie to poprzedziło otwarcie wiosną tego samego roku Muzeum Rybołówstwa w Helu, pierwszego oddziału muzeum. Natomiast sześć lat później zakończyła się adaptacja tzw. starej kotłowni, budynku przylegającego do Żurawia.

W 1981 r. placówka wzbogaciła się o jednostki pływające. Rolę muzealnych oddziałów zaczęły pełnić wycofany ze służby rudowęglowiec Sołdek oraz fregata Dar Pomorza. W 1984 r. rozpoczęło działalność Muzeum Wisły w Tczewie, a pięć lat później udostępniono zwiedzającym sale ekspozycyjne w spichlerzach: Panna, Miedź i Oliwski na Ołowiance, gdzie od 2000 r., po dobudowaniu kolejnych spichlerzy Mała i Duża Dąbrowa, mieści się główna siedziba NMM.

W 2002 r. w Kątach Rybackich otwarte zostało Muzeum Zalewu Wiślanego, a w kwietniu 2012 r., po trzech latach budowy, w miejscu dawnego Składu Kolonialnego otwarto podwoje najnowszego i najnowocześniejszego oddziału NMM, czyli Ośrodka Kultury Morskiej.

10 grudnia 2013 r. decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego placówka uzyskało status Narodowego Muzeum Morskiego.

Dyrektor Litwin podkreśla, że niezwykle intensywny dla kierowanej przez niego instytucji był rok, który właśnie się kończy.

- Współorganizowaliśmy i zorganizowaliśmy wystawy, m.in. „Matki i Statki” oraz „Statki, nasza pasja”, cztery międzynarodowe konferencje, w tym prestiżową archeologiczną ISBSA, jak również dostaliśmy prestiżową nagrodę Sybillę za sukcesy naukowe - mówi Jerzy Litwin. - Ponadto świętowaliśmy 85-lecie podniesienia bandery na Darze Pomorza oraz pracowaliśmy nad wdrożeniem nowej identyfikacji wizualnej i remontowaliśmy nasz oddział w Helu. Muzealników cieszy, że przygotowana przez nich oferta spotyka się z dużym zainteresowaniem, które widać było zwłaszcza podczas Nocy Muzeów, zaś dowodem rozwoju placówki są postępujące prace przy budowie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie. Będzie to nowy oddział NMM, którego otwarcie jest planowane w marcu 2016 r. Obchody 55 rocznicy utworzenie NMM odbędą się w piątek 27 listopada w auli Politechniki Gdańskiej. Początek o godz. 18.

Patronat medialny nad uroczystościami - „Dziennik Bałtycki”.

Program uroczystości

Aula Politechniki Gdańskiej, godz. 18.00. Dziedziniec im. Jana Heweliusza

 • Uroczyste powitanie gości
 • Koncert muzyki kameralnej w wykonaniu zespołu OBOE4STRINGS. W programie: W.A. Mozart, C. Debussy, G. Gershwin, A. Piazzolla
 • Wystąpienie Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku inż. Jerzego Litwina
 • Wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych
 • Wystąpienie Z-cy Przewodniczącego Rady Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku prof. dr. hab. Mieczysława Nurka
 • Wystąpienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Fryderyka Tomali
 • Wystąpienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” kpt. ż.w. Stefana Krelli
 • Wystąpienie Wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek” Witolda Kuszewskiego
 • Wystąpienie Prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. dr. kpt. ż.w. Daniela Dudy
 • Wystąpienie Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni inż. kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego
 • Wystąpienie Prorektora ds. Kształcenia, Kierownika Katedry Automatyki i Energetyki Politechniki Gdańskiej hab. inż. Marka Dzidy, prof. nadzw. PG
 • Wystąpienie Przewodniczącego Starszych Mechaników Morskich Adama Ludwika Stróżyka
 • Wręczenie odznaczeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie