Jubileusz 55-lecia istnienia Narodowego Muzeum Morskiego [PROGRAM]

MA
Narodowe Muzeum Morskie ma już 55 lat
Narodowe Muzeum Morskie ma już 55 lat NMM
Początki były skromne, dzisiaj to duma nie tylko Gdańska, ale i całej Polski. Mowa o Narodowym Muzeum Morskim, które w piątek, 27 listopada będzie świętować jubileusz 55-lecia istnienia.

Dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, przypomina, że kierowana przez niego placówka powstała z inicjatywy ludzi morza, skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Morskiego. Mieli oni wizję stworzenia kompleksu, który byłby wkomponowany w serce starego portu gdańskiego, z typowymi dla niego obiektami, takimi jak Żuraw, spichlerze na Ołowiance, nabrzeża i jednostki pływające. Czas pokazał, że ten nader ambitny projekt jest możliwy do realizacji.

Już w 1959 r., staraniem TPMN i późniejszego pierwszego dyrektora muzeum, dr. Przemysława Smolarka, w gdańskim Dworze Artusa otwarta została wystawa pt. „Rozwój budowy statków”, zaś 1 października roku następnego przy Muzeum Pomorskim w Gdańsku powołano autonomiczny Dział Morski, który dwa lata później przekształcił się w samodzielną instytucję - Muzeum Morskie z siedzibą w Żurawiu.

Od początku istnienia muzeum jego działalność wspierały instytucje i przedsiębiorstwa gospodarki morskiej. Pomagały one przy urządzaniu wystaw, ale też przekazywały eksponaty, w tym wiele o niebagatelnej wartości materialnej, historycznej i artystycznej. Wśród podarunków były modele statków, pamiątki z rejsów polskich marynarzy, obrazy o tematyce marynistycznej. Po zabytki sięgnięto również do morza; podwodna archeologia szybko stała się domeną placówki.

1 października 1972 r. minister kultury i sztuki podniósł rangę muzeum, nadając jej status instytucji narodowej pod nazwą Centralne Muzeum Morskie. Wydarzenie to poprzedziło otwarcie wiosną tego samego roku Muzeum Rybołówstwa w Helu, pierwszego oddziału muzeum. Natomiast sześć lat później zakończyła się adaptacja tzw. starej kotłowni, budynku przylegającego do Żurawia.

W 1981 r. placówka wzbogaciła się o jednostki pływające. Rolę muzealnych oddziałów zaczęły pełnić wycofany ze służby rudowęglowiec Sołdek oraz fregata Dar Pomorza. W 1984 r. rozpoczęło działalność Muzeum Wisły w Tczewie, a pięć lat później udostępniono zwiedzającym sale ekspozycyjne w spichlerzach: Panna, Miedź i Oliwski na Ołowiance, gdzie od 2000 r., po dobudowaniu kolejnych spichlerzy Mała i Duża Dąbrowa, mieści się główna siedziba NMM.

W 2002 r. w Kątach Rybackich otwarte zostało Muzeum Zalewu Wiślanego, a w kwietniu 2012 r., po trzech latach budowy, w miejscu dawnego Składu Kolonialnego otwarto podwoje najnowszego i najnowocześniejszego oddziału NMM, czyli Ośrodka Kultury Morskiej.

10 grudnia 2013 r. decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego placówka uzyskało status Narodowego Muzeum Morskiego.

Dyrektor Litwin podkreśla, że niezwykle intensywny dla kierowanej przez niego instytucji był rok, który właśnie się kończy.

- Współorganizowaliśmy i zorganizowaliśmy wystawy, m.in. „Matki i Statki” oraz „Statki, nasza pasja”, cztery międzynarodowe konferencje, w tym prestiżową archeologiczną ISBSA, jak również dostaliśmy prestiżową nagrodę Sybillę za sukcesy naukowe - mówi Jerzy Litwin. - Ponadto świętowaliśmy 85-lecie podniesienia bandery na Darze Pomorza oraz pracowaliśmy nad wdrożeniem nowej identyfikacji wizualnej i remontowaliśmy nasz oddział w Helu. Muzealników cieszy, że przygotowana przez nich oferta spotyka się z dużym zainteresowaniem, które widać było zwłaszcza podczas Nocy Muzeów, zaś dowodem rozwoju placówki są postępujące prace przy budowie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie. Będzie to nowy oddział NMM, którego otwarcie jest planowane w marcu 2016 r. Obchody 55 rocznicy utworzenie NMM odbędą się w piątek 27 listopada w auli Politechniki Gdańskiej. Początek o godz. 18.

Patronat medialny nad uroczystościami - „Dziennik Bałtycki”.

Program uroczystości

Aula Politechniki Gdańskiej, godz. 18.00. Dziedziniec im. Jana Heweliusza

 • Uroczyste powitanie gości
 • Koncert muzyki kameralnej w wykonaniu zespołu OBOE4STRINGS. W programie: W.A. Mozart, C. Debussy, G. Gershwin, A. Piazzolla
 • Wystąpienie Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku inż. Jerzego Litwina
 • Wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych
 • Wystąpienie Z-cy Przewodniczącego Rady Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku prof. dr. hab. Mieczysława Nurka
 • Wystąpienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Fryderyka Tomali
 • Wystąpienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” kpt. ż.w. Stefana Krelli
 • Wystąpienie Wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek” Witolda Kuszewskiego
 • Wystąpienie Prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. dr. kpt. ż.w. Daniela Dudy
 • Wystąpienie Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni inż. kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego
 • Wystąpienie Prorektora ds. Kształcenia, Kierownika Katedry Automatyki i Energetyki Politechniki Gdańskiej hab. inż. Marka Dzidy, prof. nadzw. PG
 • Wystąpienie Przewodniczącego Starszych Mechaników Morskich Adama Ludwika Stróżyka
 • Wręczenie odznaczeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie