Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język angielski w gimnazjach. Lekcje prowadzone są... po polsku? Niepokojący raport IBE

Anna Mizera-Nowicka
Specjaliści z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku informują , że podczas egzaminów gimnazjalnych angielski na tle innych przedmiotów wypada dobrze. W tym roku Pomorzanie zdobyli średnio 64 proc. punktów, średnia z testów humanistycznych wyniosła 57 procent, a matematycznych 47.
Specjaliści z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku informują , że podczas egzaminów gimnazjalnych angielski na tle innych przedmiotów wypada dobrze. W tym roku Pomorzanie zdobyli średnio 64 proc. punktów, średnia z testów humanistycznych wyniosła 57 procent, a matematycznych 47. archiwum PP/K.Prokuska
Specjaliści z Instytutu Badań Edukacyjnych sprawdzili, jak prowadzone są w gimnazjach lekcje angielskiego. Opublikowali raport, z którym nie zgadzają się pomorscy nauczyciele.

Badanie IBE trwało trzy lata i objęło 4,7 tys. uczniów. Choć cała analiza zostanie opublikowana w 2015 r., wstępne wnioski już budzą niepokój.

- Z wypowiedzi uczniów wynika, że lekcje są dość rutynowe. Polegają głównie na wykonywaniu ćwiczeń, w większości pisemnych - informuje Weronika Janda z IBE. - Co najmniej połowa gimnazjalistów twierdzi, że uczniowie w ich grupie starają się mówić po angielsku podczas zajęć. Jednak co szósty uważa, że nie ma ku temu wielu okazji. Zdaniem co czwartego gimnazjalisty, nauczyciel na lekcji angielskiego mówi głównie po polsku.

Co innego deklarują pedagodzy. Do prowadzenia zajęć po polsku przyznaje się co 10 z nich.

Małgorzata Zauliczna, nauczyciel z gdańskiego Gimnazjum nr 29, zastrzega, że dużo zależy od klasy, z jaką się pracuje. - Zdarzają się zespoły, w których uczniowie spontanicznie po prostu nie chcą mówić po angielsku - przyznaje. - Wstydzą się lub robią to na znak buntu. Przekonanie ich bywa trudne.

Posługiwanie się polskim na lekcjach języka obcego to niejedyny kłopot. Badacze IBE stwierdzili, że szkoły rzadko uczestniczą w międzynarodowych projektach edukacyjnych, że nauczyciele przerabiają program "pod testy"...


Zobacz również:
Wielki Test Języka Angielskiego w Gdyni. Rozwiąż test! [TOEFL Junior, ARKUSZ, ODPOWIEDZI]
Wielki Test Języka Angielskiego w Gdyni. Sprawdź się. Rozwiąż test! [TOEIC, ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Nie zgadzają się z tym nauczyciele. Jakie padają argumenty z ich strony? - CZYTAJ w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"albo kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki