Jeszcze w tym roku podwyżki diet dla przewodniczących rad oraz zarządów dzielnic w Gdańsku

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
20.01.2015 gdansksiedziba rady miasta gdanska . spotkanie przezydenta miasta gdanska pawla adamowicza z przewodniczacymi zarzadow i rad dzielnic fot. przemyslaw swiderski
20.01.2015 gdansksiedziba rady miasta gdanska . spotkanie przezydenta miasta gdanska pawla adamowicza z przewodniczacymi zarzadow i rad dzielnic fot. przemyslaw swiderski Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Jesienią mogą wzrosnąć diety dla funkcyjnych radnych dzielnic w Gdańsku. Prezydent Gdańska pozytywnie odpowiedziała na interpelację radnych miejskich z klubu Wszystko dla Gdańska. Apelowali oni o podwyżki diet dla przewodniczących rad, przewodniczących zarządów dzielnic i ich zastępców oraz o ustanowienie diet dla wiceprzewodniczących rad dzielnic. Co do tych ostatnich nie ma jeszcze decyzji.

Radni miejscy z klubu Wszystko dla Gdańska zaapelowali przed miesiącem do władz miasta o podwyżki diet dla funkcyjnych radnych dzielnic. W interpelacji zapytali o możliwość zwiększenia o połowę obecnych diet (obecnie otrzymują je przewodniczący rady oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący zarządu dzielnicy) oraz przyznania diety wiceprzewodniczącemu rad. Przewodniczący zarządu dzielnicy otrzymuje comiesięczną dietę w wysokości 600 zł, a członek zarządu dzielnicy i przewodniczący rady otrzymuje 300 zł.

Niedawno nadeszła odpowiedź na interpelację ze strony prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Przewodniczący zarządu, jego zastępca oraz przewodniczący rady będą mogli liczyć na podwyżki diet.

- W odpowiedzi na interpelację dotyczącą podwyżki diet dla radnych dzielnic informuję, że przychylam się do propozycji podwyżki diet o 50 proc. dla Przewodniczących Zarządów, zastępcy Przewodniczącego Zarządu oraz Przewodniczącego Rady. Taka propozycja jest w moim odczuciu w pełni zasadna i pozwoli radnym na wykonywanie swoich obowiązków bez dodatkowych obciążeń finansowych. Propozycja uchwały w tej sprawie zostanie złożona jeszcze w tym roku do Rady Miasta Gdańska. Mam nadzieję, że Państwa klub, a także pozostałe kluby radnych miejskich przychylą się do podwyżki i uchwała zostanie przyjęta. Z uwagi na duże wyzwania związane z wydatkami w budżecie miejskim propozycję wniesienia wynagrodzenia dla zastępcy Przewodniczącego Rady na ten moment pozostawię do rozważenia i dyskusji. Być może jest to propozycja do wdrożenia od nowej kadencji rad dzielnic, na pewno jednak powinna zostać przenalizowana pod kątem potrzeb i obowiązków wynikających z funkcji zastępcy przewodniczącego rady - odpowiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Z odpowiedzi zadowolona jest Beata Dunajewska - przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska. Radna przyznaje, że przed złożeniem interpelacji rozeznała czy takie zmiany w budżecie miasta będą możliwe. Jesienią odpowiednia uchwała dot. zmian w budżecie powinna trafić na obrady Rady Miasta Gdańska.

- Cieszę się, że funkcyjni radni dzielnicowi będą mogli dostawać większe pieniądze za swoją coraz cięższą pracę. Pewnie nie wszystkich to zadowoli, to kwestia interpretacji. Rady nie są jednolite. Rozmawiałam z przewodniczącymi z Przeróbki i Nowego Portu, zgadzali się, że 50 proc. na początek to dobra kwota. Uważam, że pierwszy krok został poczyniony. Te pieniądze mogłyby być regularnie rewaloryzowane. Być może w nowej kadencji te kwoty będą mogły być jeszcze wyższe. Podwyżki powinny wejść jeszcze w tym roku. To może być listopad lub może nawet październik. Co do diet dla wiceprzewodniczących rady, może uda się to w przyszłym roku - mówi Beata Dunajewska.

Wątpliwości ma za to Aleksandra Kulma - przewodnicząca Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Jej zdaniem to przede wszystkim ruch PR-owy, który ma naprawić trudne relacje władz miasta z radami dzielnic. Radni dzielnic podnosili też wcześniej, że pomysł nie obejmuje wszystkich członków zarządów dzielnic, a jedynie wiceprzewodniczących.

Jeśli Wszystko dla Gdańska wnioskuje o podwyżki dla Przewodniczących Rad i Zarządów a Pani Prezydent to akceptuje to bądźmy pewni, że coś jest na rzeczy i na pewno jest to bardzo ciekawy manewr PR-owy, szczególnie w przypadku osób prezydenckich, które ostatnimi czasy zaliczają wpadkę za wpadką, nie tylko PR-ową. No cóż, doceniam gest jako Przewodnicząca Rady, ale nie widzę przeszkód we wniesieniu wynagrodzenia mojemu Zastępcy oraz członkom Zarządu (u nas jest to jedna osoba), którzy swoją pracę wykonują rzetelnie i zgodnie z obowiązkami wynikającymi z pełnionych funkcji. Czekam z niecierpliwością na projekt uchwały i ciąg dalszy - mówi Aleksandra Kulma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie