Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w październiku reaktywacja Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Jest wsparcie finansowe ze strony miasta

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Szkolenie prowadzone przez GCRT
Szkolenie prowadzone przez GCRT Gdańskie Centrum Równego Traktowania/Stowarzyszenie Waga
Po niemal 10 miesiącach od zakończenia pilotażu, Gdańskie Centrum Równego Traktowania wznowi działalność. Ponownie będą współpracować je Stowarzyszenie Waga oraz Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry (FOSA).

Gdańskie Centrum Równego Traktowania działało już w Gdańsku między kwietniem a grudniem 2019 roku. Działanie takiej organizacji wynika z przyjętego w 2018 przez Radę Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania oraz z wytycznych Rzecznika Praw Obywatelskich i Komisji Europejskiej. GCRT oferuje bezpłatne wsparcie osobom, które doświadczają dyksryminacji ze względu na takie przesłanki jak:

  • wiek
  • płeć
  • rasa / pochodzenie
  • religia / bezwyznaniowość
  • orientacja psychoseksualna
  • stan zdrowotny / niepełnosprawność

Choć pilotaż Centrum zakończył się wraz z końcem ubiegłego roku, władze Gdańska rozpisały nowy konkurs na realizowanie zadań w dziedzinie praw człowieka dopiero na początku września tego roku. Urząd Miejski miał do wydania niemal 1 mln zł, z czego największe dofinansowanie, liczące 918 526 zł, trafiło właśnie do Stowarzyszenia Waga i Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry. Pieniądze otrzymają one w kilku transzach.

- Pierwszym zadaniem jest odbudowanie partnerstwa - mówi szefowa GCRT Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga. - Pracowaliśmy z kilkoma innymi organizacjami, stworzyliśmy mechanizm, który świetnie działał. Cały czas byliśmy w kontakcie i korzystaliśmy z pomocy organizacji partnerskich przy wspieraniu potrzebujących - dodaje.

Innym wyzwaniem dla GCRT będzie wyjście z ofertą w przestrzeń publiczną, co jest trudne z powodów epidemicznych.

- Musimy zmienić trochę formy wsparcia, przerzucić się na działania online, zastanowić się co zrobić z osobami, które mają z tym trudność, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Innowacją w tym projekcie będzie aplikacja, przez którą będzie można uzyskać wsparcie, umówić się na spotkanie z ekspertem lub ekspertką. To będzie część aplikacji Wsparcie w Gdańsku Fundacji FOSA - zapowiada Elżbieta Jachlewska.

Szefowa GCRT przyznaje, że w czasie pandemii sporym problemem jest wykluczenie edukacyjne dla dzieci z biedniejszych rodzin, które nie mają sprzętu by uczestniczyć w zdalnej nauce, ale również przemoc domowa. GCRT odnawia bazę ekspertów i kompletuje zespół, który będzie pracował z osobami doświadczającymi wykluczenia i dyskryminacji.

Do regularnych działań pod szyldem GCRT w siedzibie Stowarzyszenia Waga przy ulicy Biskupiej (Biskupia Górka) ma ono wrócić od przyszłego poniedziałku 26.10.2020.

Z głównymi założycielami GCRT współpracować będą takie organizacje pozarządowe jak: Fundacja Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, które współpracowały już z GCRT oraz organizacje, które złożyły deklarację zaangażowania w działania sieci GCRT w trakcie trwania projektu: Fundacja Kobiety Wędrowne, Fundacja na Rzecz Humanizmu, Racjonalizmu i Świeckości "Omnium", Stowarzyszenie Coachów Action Learning, Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej, Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej AKCES, Gdańska Fundacja "I ty możesz wszystko", Fundacja Diversity PL, Uczniowski Klub Sportowy "ADA JUDO FUN", Trójmiejska Akcja Kobieca.

W pierwszym roku działania GCRT (od kwietnia do grudnia) zrealizowało następującą liczbę godzin zadań oraz pomogło następującej liczbie osób:

  • 1934,5 godziny specjalistycznego wsparcia;
  • 771,5 godziny wsparcia eksperckiego, w tym 564 godziny wsparcia psychologicznego oraz 199,5 godziny wsparcia prawnego, a także 8 godzin tłumaczenie dokumentacji;
  • 178 osób, które zgłosiły się telefonicznie bądź osobiście do GCRT;
  • 152 osoby, które skorzystały ze wsparcia, 26 osób przekierowanych do innych organizacji. Wśród tych 152 osób było 100 kobiet i 52 mężczyzn, a średnia wieku wyniosła 40,2 l;
  • 113 godzin asystentury, 13 osób korzystających z asystentury;
  • 55 grup wsparcia, 166 godzin i 493 osób biorących udział w grupach wsparcia;
  • 34 sprawy wymagające wsparcia interwencyjnego
  • 9 spotkań międzysektorowych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki