Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na rewitalizację żuławskiej wąskotorówki! To popularna atrakcja turystyczna na Żuławach i Mierzei Wiślanej

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Zobacz archiwalne zdjęcia kolejki na następnych planszach
Zobacz archiwalne zdjęcia kolejki na następnych planszach J. Bilicka
Żuławska kolejka to niewątpliwie ogromna atrakcja turystyczna nie tylko na Żuławach i Mierzei Wiślanej, ale również w całym regionie. To jedyna tego typu kolej na terenie Pomorza. W piątek (13.05.2022 r.) w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim na zaproszenie Marszałka Mieczysława Struka odbyło się spotkanie samorządowców z terenu powiatu nowodworskiego w sprawie przyszłości kolejki wąskotorowej. Podpisana umowa, dzięki unijnemu dofinansowaniu, pozwoli na opracowanie dokumentacji, która otworzy drogę do rewitalizacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Żuławska Kolej Dojazdowa

Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku to czas, kiedy kilka czynników spowodowało spadek znaczenia kolei dojazdowych w gospodarce. Kolej wąskotorowa wcześniej intensywnie wykorzystywana w przewozach towarów, zwłaszcza buraków, oraz zapewniająca dojazd do pracy czy szkoły, stała się nieefektywna. W 1996 roku zawieszono połączenia pasażerskie w całej sieci Gdańskich Kolei Dojazdowych i był to ostatni rok kiedy na trasę wyjechały pociągi towarowe w ramach jesiennej kampanii buraczanej.

Po kilku latach dzięki działaniom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych udało się przywrócić w sezonie letnim kursy na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna oraz Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo.

Dokumentacja projektu sfinansowana jest ze środków europejskich. Dzięki tej dokumentacji będziemy mogli realizować kolejny etap modernizacji, który dziś szacujemy na 60 – 80 mln. Główny cel jest taki, aby kolejkę wąskotorową traktować nie tylko jako atrakcję turystyczną, ale również jako ważny element sieci transportowej regionu – poinformował Marszałek Mieczysław Struk.

Inwentaryzacja tras kolejowych

Wykonawca szczegółowo zinwentaryzuje kolejowe trasy, a eksperci przygotują studium wykonalności, które pokaże zakres niezbędnych do wykonania prac oraz ich koszt. Inwestor sporządzi także raport oddziaływania na środowisko.

Ten projekt to przejście z XIX do XXI wieku. Zupełnie nowe spojrzenie na układ komunikacyjny. Warto, aby Żuławy dostały najnowocześniejszy środek transportu o wysokim komforcie podróży. Jednym z elementów studium jest też sprawdzenie możliwości rozwoju sieci ŻKD. To np. wjazd pociągiem na wał wiślany w Mikoszewie, czy przeprowadzenie kolei przez Stegnę i Sztutowo bliżej plaży – podkreślał Paweł Pleśniar, wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, które odpowiada za ŻKD.

Projekt w liczbach

Dokumentacja obejmie 34 km linii kolejowych. Całkowita wartość projektu to 1,2 mln zł., z czego milion zł. stanowić będzie dofinansowanie ze środków unijnych – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dokumentacja będzie gotowa do sierpnia 2023

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki