Jest projekt uchwały w sprawie Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Decyzja radnych jeszcze w styczniu

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdańscy radni na pierwszej tegorocznej sesji zadecydują o wprowadzeniu pilotażowego Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Program ma działać tak jak dzielnicowy i ogólnomiejski Budżet Obywatelski, ma jednak dotyczyć inwestycji w przestrzeniach zielonych.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała w piątek o przygotowaniu projektu uchwały ws. utworzenia Zielonego Budzetu Obywatelskiego.

Spełniamy obietnice. Projekt Zielonego Budżetu Obywatelskiego gotowy. Teraz wszystko w rękach radnych. Uchwała trafi pod głosowanie na najbliższej sesji Rada Miasta Gdańska. Mam nadzieję, że radni odniosą się do niej pozytywnie i pozwolą nam na rozpoczęcie pilotażowej edycji jeszcze w tym roku - podała na FB prezydent Gdańska.

- Zasady składania wniosków i głosowania na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego będą praktycznie takie same, jak w przypadku tradycyjnego BO. Zielone projekty będzie można zgłaszać w pięciu obszarach: nasadzanie, przestrzenie rekreacyjne, renowacja, ogrody deszczowe i parki kieszonkowe - napisała na Facebooku prezydent Gdańska.

Czytaj także

Tegoroczna edycja Zielonego Budżetu Obywatelskiego ma być pilotażowa. O tym czy wejdzie on w życie miejscy radni podejmą decyzję na sesji Rady Miasta Gdańska 30 stycznia.

Zgodnie z proponowaną uchwałą na zielone projekty będą wyznaczone kwoty z całkowitej puli Budżetu Obywatelskiego: 20 procent dla każdej dzielnicy i 30 procent w projektach około miejskich. Łącznie to blisko cztery miliony złotych. W głosowaniu mieszkańcy będą mieć dwa dodatkowe punkty.

Korzystne dla środowiska projekty zielone będzie można zgłaszać w pięciu obszarach, takich jak:

  • Nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej: w parkach, zieleńcach, skwerach, w ramach zieleni przyulicznej, na terenach mieszkaniowych gminnych
  • Przestrzenie rekreacyjne kształtowane w zieleni, w których dominującą funkcją będzie rekreacja czynna
  • Parki kieszonkowe, czyli ogólnodostępne tereny zieleni niewielkich rozmiarów o powierzchni od 300 do 1000 m², miejsce do wypoczynku biernego, wyposażone w elementy małej architektury.
  • Ogrody deszczowe – to obiekty retencyjne zagospodarowujące wody opadowe z pobliskich terenów utwardzonych w zieleni miejskiej lub przydomowej zakładane w gruncie lub w pojemnikach. Ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu
  • Renowacja istniejących terenów zieleni - działania polegające na poprawie istniejącego stanu parku, zieleńca, skweru czy pasa zieleni przyulicznej

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie