Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie w sprawie ZIT. Gdańsk, Gdynia i Sopot osiągnęły kompromis w zasadniczych kwestiach

anie, wie
Archiwum
17 stycznia udało się osiągnąć kompromis w najistotniejszych kwestiach dotyczących utworzenia formuły Związku ZIT Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Dzięki porozumieniu wciąż istnieje szansa na na dodatkowe dofinansowanie w wysokości ponad 800 mln zł.

Spór o ostateczny kształt współpracy dotyczącej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych trwa od kilku tygodni. ZIT został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju i dotyczy 819 mln zł z unijnego dofinansowania aglomeracji w latach 2014-2020. Aby Trójmiasto otrzymało dodatkowe pieniądze, samorządy miały utworzyć "zinstytucjonalizowaną formę partnerstwa". I tu pojawił się problem, bowiem Gdynia i Gdańsk miały rozbieżne zdania w tej kwestii.

Gdańsk chciał, by to GOM pełnił tę funkcję, na co nie zgadzała się Gdynia. Prezydenci obu miast publikowali listy, w których wykazywali brak chęci współpracy drugiej ze stron.

Michał Glaser, dyrektor biura Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny poinformował 17 stycznia, że udało się osiągnąć kompromis w najistotniejszych kwestiach. Ostatecznie stronami porozumienia będzie 36 gmin i powiatów Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Gdański Obszar Metropolitalny i Forum Norda, otrzymają status obserwatorów. Samorządy o statusie obserwatorów będą miały prawo uczestniczyć w projektach finansowych ZIT.

Decyzje będą podejmowane przez zarząd ZIT na zasadzie konsensusu. Do sześcioosobowego zarządu wejdą prezydenci Gdańska, Sopotu, Gdyni. Po 1 przedstawicielu wybierają trzy jednostki samorządu terytorialnego. Łącznie Rada ZIT liczyć będzie 39 członków. Oprócz samorządów, w radzie znajdzie się trzech przedstawicieli uczelni wyższych, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

- W imię dobra wspólnego, zgodziliśmy się na kształt porozumienia, który choć nie jest optymalny, to jednak całkiem dobry. Nasze stanowisko, konsekwentnie utrzymywane od listopada, obroniło się swoją merytoryczną jakością - komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. (Cały komentarz Wojciecha Szczurka można przeczytać na kolejnej stronie artykułu).

- Podpisanie Porozumienia ZIT nastąpi w połowie lutego - wyjaśnia Michał Glaser. Wcześniej członkowie GOM omówią wszystkie założenie dokumentu na zebraniu stowarzyszenia.

Kolejnym etapem będzie pieniędzy to przygotowanie strategii ZIT, która określi priorytety inwestycyjne.Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma zatwierdzić wszystkie plany w czerwcu.

Ideą ZIT jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów. Projekty muszą być spójne dla całego województwa.

Przeczytaj komentarz Wojciecha Szczurka na kolejnej stronie artykułu.

Komentarz prezydenta Gdyni

Cieszymy się, że w drodze kompromisu udało się ustalić treść porozumienia, dotyczącego sposobu realizacji tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Kompromis ma to do siebie, że każdy musi trochę ustąpić. Gdynia również ustąpiła.

W imię dobra wspólnego, zgodziliśmy się na kształt porozumienia, który choć nie jest optymalny, to jednak całkiem dobry. Nasze stanowisko, konsekwentnie utrzymywane od listopada, obroniło się swoją merytoryczną jakością.
To bardzo dobrze, że Obszar Metropolitalny będzie miał rozmiary wynikające z rzeczowych wskaźników i potrzeb. Myślenie metropolitalne wygrało z myśleniem partykularnym.

Prezydent Gdyni
Wojciech Szczurek

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki