Jest porozumienie w branży cukrowniczej. Co oznacza?

Redakcja
minrol.gov.pl, pixabay/AGW
Udostępnij:
Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe w sektorze cukru podpisane. Zawarły je Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych i Związek Producentów Cukru w Polsce w obecności Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa. Jak w praktyce przełoży się na sytuację plantatorów?

Dokument określa zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru. - To drugie takie porozumienie. Pierwsze zostało podpisane w 2004 roku, w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne  w kontekście nadchodzących zmian na rynku cukru, związanych z odejściem od  kwotowania produkcji cukru i ceny minimalnej skupu buraków cukrowych - komentował Krzysztof Jurgiel. - Porozumienie to może stabilizować rynek cukru.

 

Szef resortu zapowiada również, że ministerstwo będzie monitorowało sytuację. Jeśli pojawią się problemy, to resort będzie zgłaszał  jedo KE, żeby wspólnie poszukiwać rozwiązań.

 

- Przepisy prawa zarówno polskiego jak i wspólnotowego nie gwarantują organizacjom rolniczym możliwości negocjowania umów kontraktacji. Mogłoby się tak zdarzyć, że te najistotniejsze elementy kontraktacji byłyby wprowadzane do umów kontraktacji autorytarnie przez producentów cukru bez uzgodnień ze stroną plantatorską  - mówił Krzysztof Nykiel, prezes Zarządu Głównego KZPBC.

Przeczytaj też: Tego komornik nie zabierze rolnikowi – będzie nowy wykaz

 

- Dotychczasowa praktyka opierała się na wspólnym wypracowywaniu dokumentów przez obie strony, jednak nie było gwarancji, że ta praktyka będzie trwała nadal, tym bardziej, że przepisy prawa w tym zakresie zostały mocno zliberalizowane. Strony postanowiły, że konieczne jest wypracowanie własnych zasad w tym temacie, dlatego dzisiaj mamy pewność, że najważniejsze przepisy umowy kontraktacji będą rzeczywiście negocjowane - tłumaczy Nykiel.

 

- Dzisiaj najważniejszym czynnikiem wpływającym na dochodowość jest optymalizacja wszelkich działań związanych zarówno z uprawą buraka cukrowego jak i odbiorem surowca. Jakość korzeni jest kluczowa, dlatego wypracowywanie zasad dotyczących określania zanieczyszczeń i pobierania prób oraz sprawowanie kontroli nad tym procesem są jednymi z najważniejszych zadań związków plantatorów – powiedział prezes KZPBC

 

Porozumienie wprowadza:

  • obowiązek odbioru wszystkich buraków z pola,
  • sposób określania ilości buraków kontraktowanych,
  • system przeliczenia ilości buraków kontraktowanych przy jakości standardowej na ilość odpowiednią dla rzeczywistej jakości dostarczonych buraków 
  • konieczność stosowania premii za wczesne i późne dostawy.
  • Porozumienie potwierdza również, że wysłodki buraczane są należne plantatorom.

Związek ma nadzieję, że Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe wzmocni pozycję całej branży wobec konkurencji z pozostałych krajów Unii Europejskiej.

 

Dokument podpisano 19 kwietnia 2017. Związek Producentów Cukru w Polsce o porozumieniu: "Porozumienie zostało zawarte zgodnie z zasadą, że najlepszym instrumentem służącym zapewnieniu równowagi praw i obowiązków między producentami cukru a plantatorami buraków cukrowych jest porozumienie branżowe. Wyraża ono wolę producentów cukru do zapewnienia stałości i stabilności dostaw buraków cukrowych na okres po zniesieniu kwot na rynku cukru w Unii Europejskiej po 1 października 2017 r. i utrzymania dotychczasowej, dobrej współpracy z plantatorami buraka cukrowego na partnerskich warunkach". 

 

Źródło: minrol.gov.pl, kzpbc.com.pl, cukier.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Jest porozumienie w branży cukrowniczej. Co oznacza? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie