reklama

Jest pomoc dla rolników, którzy działają na obszarach Natura 2000

Edyta Łosińska-OkoniewskaZaktualizowano 
Wreszcie jest program dla rolników, którzy prowadzą swoje gospodarstwa na trudnych obszarach Natura 2000. Do 28 grudnia mogą składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje.

Wsparcie finansowane z PROW 2014-2020 może otrzymać rolnik, jeżeli m.in. w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych wynosi co najmniej 1 ha. Oczywiście muszą one znajdować się na terenie Natura 2000.

Do 28 grudnia 2019 r. rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo będą mogli składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. To wsparcie ma ułatwić prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie z podwyższonymi standardami środowiskowymi, które obowiązują na tych terenach.

- Wsparcie przyznaje się na inwestycje, które m.in. przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych - informuje rzecznik prasowy ARiMR. - Nie mogą one negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 i nie są sprzeczne z działaniami ochronnymi, obligatoryjnymi ustalonymi dla danego obszaru.

Warto podkreślić, że pomoc następuje formie refundacji części kosztów poniesionych na realizacje inwestycji. Standardowa wysokość dofinansowania to 50 proc., a w przypadku młodego rolnika - 60 proc.

Limit pomocy przypadający na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo wynosi 500 tys. zł. W przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich można otrzymać maksymalnie 500 tys. zł. Natomiast w przypadku realizacji pozostałych inwestycji, np. zakupu maszyn do utrzymania trwałych użytków zielonych, urządzeń do pojenia zwierząt czy przechowywania pasz, można ubiegać się o wsparcie do 200 tys. zł.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie