MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest akt oskarżenia w sprawie finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza. Oskarżonych siedem osób, w tym policjanci

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Piotr Hukalo
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej organizacji XXVII Finału WOŚP w Gdańsku. Objęto nim łącznie 7 osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie koncertu. W jego trakcie został śmiertelnie ugodzony nożem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Akt oskarżenia skierowano przeciwko dwóm przedstawicielom Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, którzy reprezentowali organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy i którzy zgodnie z opinią biegłego nie dopełnili swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie – zarzucono im narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

– Kolejne dwie osoby objęte aktem oskarżenia to zarządzający Agencją Ochrony Tajfun, właściciel Agencji Ochrony oraz dyrektor ds. ochrony i BHP, którzy na mocy umowy zwartej z organizatorem imprezy, zobowiązani byli do zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa uczestnikom imprezy - mówi Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Również oni odpowiadać będą za narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Urzędnik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy pomimo uchybień złożonego wniosku oraz dwaj funkcjonariusze policji opiniujący wniosek, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię, usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i narażenia uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Biegły: rażące uchybienia organizatora i instytucji

Śledztwo dotyczyło zorganizowanego 13 stycznia 2019 r. „Koncertu – Gdańsk dla Orkiestry”, który odbył się na Targu Węglowym w Gdańsku.

- W jego trakcie wykonano szereg czynności procesowych w celu wyjaśnienia wszelkich istotnych okoliczności związanych z organizacją imprezy, procedurą uzyskania zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny oraz spełnieniem przez organizatora warunków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy - mówi Marzena Muklewicz. - Zabezpieczono obszerną dokumentację źródłową z instytucji, które uczestniczyły w procedurze rozpatrywania wniosku Regionalnego Centrum Wolontariatu, odtworzono nagrania z kamer monitoringu, a także przesłuchano wielu świadków.

Powołano też biegłego sądowego z zakresu nauk o bezpieczeństwie i zarządzania bezpieczeństwem, w celu wydania opinii dotyczącej prawidłowości organizacji i przebiegu imprezy „Koncert – Gdańsk dla Orkiestry”.

- W wydanej opinii, biegły z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania bezpieczeństwem stwierdził liczne i rażące uchybienia zarówno po stronie organizatora imprezy – stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, jak i instytucji opiniującej wniosek organizatora tj. funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz urzędu wydającego zezwolenie na podstawie wniosku, czyli pracownika Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, a także firmy ochroniarskiej – Agencji Ochrony „Tajfun”, której zlecono zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy - dodaje rzeczniczka prokuratury.

Podkreśla, że z ustaleń śledztwa, w tym jednoznacznej opinii biegłego wynika, iż firma ochroniarska i organizator imprezy Regionalne Centrum Wolontariatu nie zapewnili bezpieczeństwa i porządku podczas koncertu. W szczególności nie zabezpieczyli dostępu do sceny, umożliwiając wtargnięcie na nią zamachowca, który ugodził nożem Pawła Adamowicza.

W odpowiedzi na działania Prokuratury Regionalnej, władze Gdańska oraz poseł Piotr Adamowicz we wtorek 25.02.2020 r. zorganizowali konferencję prasową na Targu Węglowym w Gdańsku

Zarzuty dla osób zabezpieczających tragiczny finał WOŚP. Wła...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki