Jesienne ubezpieczenia upraw 2020 z dotacją państwa ruszyły. Co i gdzie można ubezpieczyć?

Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/ivabalk
Większość rolników wysiała już ozime zboża, rzepak dobrze się rozwinął. Najwyższy czas na ubezpieczenia upraw, które jesienią 2020 rosną już na polach. Sprawdzamy, co oferują firmy ubezpieczeniowe z dotacją z budżetu państwa, która - warto przypomnieć - obejmuje także ubezpieczenia zwierząt gospodarskich.

Ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z 2005 roku wprowadziła możliwość dopłacania przez państwo do ubezpieczeń rolniczych, co ma wpływać na upowszechnianie zawierania polis. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2020 roku zawarł umowy w sprawie stosowania w 2020 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich z 7 zakładami ubezpieczeń:

 1. Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
 2. Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
 3. Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
 4. Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 5. InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
 6. TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 7. Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu.

Mniej pieniędzy na ubezpieczenia upraw z dotacją w 2020 roku

Ubezpieczyciele informują, że obecna pula środków przeznaczonych na dopłaty jest znacznie mniejsza niż w 2019 roku.

- W tym roku na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw w budżecie Skarbu Państwa przeznaczone zostało 400 mln złotych, podczas gdy w 2019 roku zarezerwowana kwota wynosiła 650 mln zł, z czego faktycznie wykorzystane zostało około 500 mln zł, co pozwoliło na objęcie ubezpieczeniem przez wszystkie zakłady ubezpieczeń ok. 4 mln ha upraw rolnych - przypomina Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Concordia Polska Grupa Generali.

- Tylko na podstawie tych danych widać, że – zakładając niezmienione wszelkie inne okoliczności - w tym roku zabraknie funduszy na dopłaty do składek ubezpieczeniowych dla nawet 800 tys. ha. Znaczący wzrost ubezpieczonego wiosną areału powoduje, że należy się spodziewać szybkiego wyczerpania się puli dopłat jesienią – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych podkreśla, że decyzję o wyborze ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa rolnicy muszą podjąć najpóźniej do 15 listopada. - Niektóre uprawy jeszcze stoją na polu, na przykład kukurydza, więc sezon jeszcze trwa. Trzeba już jednak myśleć o nowym okresie wegetacji upraw - podkreśla Aneta Lewandowska, prezes Agencji Ubezpieczeń Rolnych AUROL.

Ona również wskazuje na mniejszą pulę pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń upraw. - Uważam, że nie ma się co oglądać, tym bardziej że pula dopłat z budżetu państwa do ubezpieczeń w TUZ Ubezpieczenia jest ograniczona. Zresztą analogicznie jest u innych ubezpieczycieli. Kwoty dopłat zagwarantowane w bieżącym roku są niewystarczające dla wszystkich chętnych.

Ubezpieczenie z państwową dotacją ochroni rolników przed statystycznie najczęściej spotykaną szkodą w sezonie zimowym, czyli ujemnymi skutkami przezimowania, podaje Powszechny Zakład Ubezpieczeń. "Polisa obejmie szkody powstałe do 30 kwietnia 2021 r. W tym roku limit dotacji przyznawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest mniejszy niż w ubiegłych latach" wskazuje także PZU. Dotowane ubezpieczenie w zakresie ryzyka ujemnych skutków przezimowania dostępne jest w spółce w 3 wariantach odpowiedzialności: 25%, 17%, oraz 10% dla szkód całkowitych powstałych do 15 kwietnia 2021.

Przykłady pakietów ubezpieczeń upraw na jesień 2020

Concordii Polska Grupa Generali informuje, że rolnicy mogą ubezpieczać uprawy od 21 września 2020. Co można ubezpieczyć? Uprawy zbóż ozimych (pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime, mieszanka zbożowa ozima) oraz uprawy rzepaku ozimego. W tej firmie ubezpieczenie rzepaku ozimego i zbóż ozimych dostępne będzie w następujących pakietach:

 • grad;
 • grad, ujemne skutki przezimowania;
 • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania;
 • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny, huragan.

Concordia: Ubezpieczenie rzepaku ozimego dla danego Ubezpieczającego na danej polisie będzie uwarunkowane jednoczesnym ubezpieczeniem zbóż ozimych. Łączna powierzchnia zbóż ozimych nie powinna być mniejsza niż 30% powierzchni upraw rzepaku ozimego na polisie.

- Klientom, którzy ubezpieczą u nas jesienią zboża ozime, damy możliwość włączenia ubezpieczenia ryzyka suszy. Ubezpieczenie ryzyka suszy będzie dostępne wyłącznie dla polis, na których przynajmniej jedno pole jest nie mniejsze niż 5 ha, a działki są oznaczone w ramach Geoportalu. Umowy dodatkowe dotyczące ryzyka suszy oferowane będą w okresie luty/marzec 2021. Suma ubezpieczenia w ryzyku suszy będzie tożsama z sumą ubezpieczenia w pakiecie zimowym – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Concordia Polska Grupa Generali.

Zakłady ubezpieczeń mogą oferować ubezpieczenia z dopłatą do składek jedynie w ramach limitów określonych w umowach zawartych z Ministerstwem Rolnictwa, a w tym roku również z KOWR. Po osiągnięciu limitu oferta z dopłatą ze środków budżetowych nie może być kontynuowana. Brak możliwości uzyskania dopłaty powodować będzie, że kwota składki opłacana przez producenta rolnego wzrośnie prawie trzykrotnie (w większości przypadków, do momentu wyczerpania limitu dopłat, producenci finansują 35% składki, pozostałe 65% pokrywane jest ze środków budżetowych).

- Spodziewamy się, że rolnicy będą bardzo uważnie analizować naszą ofertę, ponieważ to jest dopiero pierwszy rok, w który marka TUZ Ubezpieczenia oferuje ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa - mówi Monika Bidermann, pełnomocnik zarządu TUZ Ubezpieczenia ds. rozwoju sprzedaży. Jesienny pakiet ubezpieczenia upraw TUZ Ubezpieczenia obejmuje trzy podstawowe ryzyka:

 • ujemne skutki przezimowania,
 • przymrozki wiosenne
 • grad.

Do tego TUZ Ubezpieczenia oferuje dobrowolne ubezpieczenie od skutków deszczu nawalnego, pioruna, lawiny, osunięcia ziemi i huraganu oraz dodatkowo (w ramach pakietu) będące poza zakresem budżetowych dopłat ubezpieczenie od ognia.

– Jeżeli rolnik ubezpieczy się tylko od jednego ryzyka, na przykład ujemnych skutków przezimowania, a aura sprawi wiosną figla, to rolnik może mieć problem, jakiego nikomu nie życzymy – tłumaczy prezes Aneta Lewandowska. – Wiosną może już być za późno na ubezpieczenie upraw od innych ryzyk. Przecież żaden ubezpieczyciel nie da teraz nikomu gwarancji, jakie limity na ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa będą na wiosnę przyszłego roku. Na to jest teraz za wcześnie, a decyzję o ubezpieczeniu trzeba podjąć właśnie teraz lub nie później niż 15 listopada. To sprawia, że właśnie teraz trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwe ryzyka i kupić takie ubezpieczenie, które zapewni rolnikowi spokojną zimę i prawdziwe bezpieczeństwo na wiosnę.

Również PZU rozpoczyna (od 12 października) sprzedaż dotowanych ubezpieczeń rolnych chroniących od ujemnych skutków przezimowania upraw. Dofinansowanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sięga nawet 65%. - Przygotowaliśmy dla naszych klientów atrakcyjne zniżki na ubezpieczenia odmiany rzepaku ozimego zalecanej przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin – mówi Paweł Ochmański, dyrektor ds. Ubezpieczeń Rolnych w PZU.

Źródło: informacje prasowe

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Brexit zmieni zasady handlu polską żywnością

Wideo

Materiał oryginalny: Jesienne ubezpieczenia upraw 2020 z dotacją państwa ruszyły. Co i gdzie można ubezpieczyć? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.