Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Jesienią ponowne referendum?

  Jesienią ponowne referendum?

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  27,89 procent - tyle wyniosła frekwencja podczas niedzielnego referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej w tej miejscowości. Do urn poszło więc zbyt mało wyborców, aby wynik był dla władz wiążący. Zabrakło 2,11 procent, czyli 337 głosów.
  Faktem jest, że spośród tych, którzy wzięli udział w referendum, zdecydowana większość opowiedziała się za likwidacją municypalnych. Zaledwie 457 osób uważa, że straż w gminie jest potrzebna.

  - Teraz stoi przed nami trudne pytanie - komentuje wynik Henryk Mollin, pełnomocnik inicjatorów referendum, czyli opozycji w Radzie Miejskiej. - Jak zachować się wobec tej znaczącej liczby osób, które uważają, podobnie jak my, że straż trzeba zlikwidować? Naszym zdaniem, poprzez referendum mieszkańcy wyrazili wotum nieufności wobec polityki prowadzonej przez burmistrza.

  Inicjatorzy wskazują także, że głównym powodem braku wymaganej frekwencji jest termin głosowania, wyznaczony tuż po dużej imprezie w Rytlu, Święcie Pstrąga, w samym środku wakacji i podczas pięknej pogody.

  Przypomnijmy, że inicjatorem powstania Straży Miejskiej był Marek Jankowski, burmistrz Czerska, którego wynik referendum nieco zaskoczył. O ile jeszcze przed głosowaniem stanowczo bronił strażników, o tyle po usłyszeniu wyniku, zaczął się zastanawiać nad słusznością swojej decyzji.

  - Wynik referendum jest dla mnie sygnałem, że trzeba raz jeszcze przeanalizować istnienie Straży Miejskiej w różnych środowiskach - przyznaje Jankowski. - Nigdy nie twierdziłem, że straż musi być i koniec. Straż Miejska to kwestia bezpieczeństwa. Muszę to przeanalizować raz jeszcze.

  Tymczasem inicjatorzy referendum wcale nie uważają, że ponieśli porażkę. Wręcz przeciwnie.
  - Frekwencja jest dla nas satysfakcjonująca, tym bardziej że zazwyczaj w referendach lokalnych wynosi ona zaledwie kilkanaście procent - dodaje Henryk Mollin. - Zwyciężyły wartości demokratyczne w naszej gminie. Teraz rozważamy możliwość ponownego zwołania referendum, ale tym razem w lepszym terminie jesienno-zimowym.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo