Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień w Teatrze Szekspirowskim: Tydzień Gruziński i znakomite koncerty

red.
Gruziński zespół  Rustavi przedstawi na scenie GTS barwne taneczno-wokalne show
Gruziński zespół Rustavi przedstawi na scenie GTS barwne taneczno-wokalne show materiały prasowe
Jesień w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zapowiada się naprawdę ciekawie. Na początek spektakle warszawskiego Teatru Polonia, później znakomite koncerty, a także Tydzień Gruziński.

Już w najbliższą niedzielę w Teatrze Szekspirowskim w ramach cyklu „Teatry Polskie” zagości kolejny teatr - warszawski Teatr Polonia. W dniach od 27 września do 1 października zobaczymy cztery znakomite spektakle tej sceny w iście gwiazdorskiej obsadzie - dwa z nich zagrane zostaną dwukrotnie. W GTS teatr pod dyrekcją Krystyny Jandy zaprezentuje inscenizacje tekstów Antoniego Czechowa, Witolda Gombrowicza, Verdany Rudan i Vahe Katcha. Tydzień z Teatrem Polonia 27 września o godz. 19 zainauguruje spektakl „32 omdlenia” wg Czechowa, w reżyserii Andrzeja Domalika. Trzy jednoaktówki Czechowa, określane przez niego samego żartami scenicznymi: „Niedźwiedź”, „Oświadczyny” i „Historia zakulisowa”, w niebywałej obsadzie - z Ignacym Gogolewskim, Krystyną Jandą i Jerzym Stuhrem - są klasyczną pozycją obowiązkową. Kolejną gratką, nie tylko dla teatromanów, będzie z pewnością „Zbrodnia z premedytacją” Witolda Gombrowicza (28 września, godz. 16 i 19), w adaptacji i reżyserii Izabelli Cywińskiej. To pełna inteligentnego dowcipu tragikomedia, która dobrze rymuje się z naszym czasem, a widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do zupełnie nieoczywistych miejsc. W spektaklu występują m.in. Magdalena Warzecha (aktorka Teatru Narodowego), Wojciech Malajkat i Rafał Mohr. Teatr Polonia przywozi do Gdańska również pozycję dla miłośników wybitnego talentu aktorskiego i reżyserskiego Krystyny Jandy. Monodram „Ucho, gardło, nóż” wg Verdany Rudan (30 września, godz. 19) w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Jandy to prawdziwy popis mistrzostwa oraz niełatwy tekst - wybuchowy monolog Tonki Babić z bratobójczą wojną na Bałkanach w tle. Bohaterka, kobieta po pięćdziesiątce, jest wulgarna, bezczelna i przepełniona nienawiścią. Wydarzenia z jej przeszłości przeplatają się ze sobą bez względu na chronologię - tragizm miesza się z komizmem. Jest szczera do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.

Pierwsze urodziny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Do tego smakowitego zestawu spektakli jako ostatnia, 1 października o godz. 16 i 19, dołączy „Kolacja kanibali” w reżyserii Borysa Lankosza, w której zobaczymy aktorów młodego pokolenia. Grają m.in. Aleksandra Domańska, Andrzej Deskur, Kamil Maćkowiak czy Rafał Mohr. Spektakl jest bardzo udanym debiutem teatralnym Borysa Lankosza, reżysera takich filmów jak „Rewers” czy „Ziarno prawdy”. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1942 r. w okupowanej Francji, gdzie siedmioro przyjaciół spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłóceń aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy. Dramat „Kolacja kanibali” swoją premierę miał we wrześniu 2010 roku w Paryżu, a także, niemal równolegle, w Szwajcarii i Belgii. Zdobyła m.in. 3 Moliery - francuskie wyróżnienie dla najwybitniejszych dokonań teatralnych.

Zaraz po Tygodniu z Teatrem Polonia zapraszamy na pierwszy koncert tej jesieni w GTS - już 4 października Kasia Kadłubowska i Dominik Bukowski zaprezentują swoją debiutancką płytę „Transient”, opartą na stylu minimal music, która jest owocem projektu „Gry Miłoszne”, poświęconego Miłoszowi.

Gruzińska kultura w Gdańsku

Październik w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprowadzi nas do kraju położonego nad Morzem Czarnym, między Rosją, Azerbejdżanem, Turcją i Armenią - do Gruzji. Położona na zbiegu dwóch kontynentów - Europy i Azji - oraz na dawnym Jedwabnym Szlaku, kultura Gruzji jest odbiciem różnorodności, zderzeniem licznych kontrastów, zlepkiem wielu tradycji.

Kultura i sztuka - również kulinarna - tego barwnego, górzystego kraju odsłonią przed nami swoje tajemnice już w dniach 9- 16 października podczas Tygodnia Gruzińskiego, organizowanego w GTS w ramach cyklu „Teatry Europy”, nad którym patronat sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Tydzień Gruziński, organizowany we współpracy z gruzińskim Ministerstwem Kultury i Ochrony Zabytków, to nie tylko spektakle dramatyczne i taneczne z różnych teatrów danego kraju, ale również przeglądy filmów, wystawy artystów sztuk wizualnych, debaty naukowe i polityczne, koncerty, a także degustacje tradycyjnych potraw.

Jednym z ważnych elementów gruzińskiej kultury, wpisanym na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, jest śpiew polifoniczny, wykonywany przez chór męski. Nierzadko łączony jest on z tradycyjnym tańcem. W Teatrze Szekspirowskim doświadczymy aż dwóch spotkań z tą formą sztuki, która jest, można śmiało rzec, jednym głównych kulturowych towarów eksportowych Gruzji, cieszących się uznaniem na całym świecie. Pierwsze z nich to występ założonego w 1994 roku Chóru Mdzlevari. Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi, którzy całkowicie poświęcili się gruzińskiej muzyce ludowej i z powodzeniem rozwijają tradycje poprzednich pokoleń. Drugim będzie występ jednego z najsłynniejszych gruzińskich zespołów folkowych - Rustavi, którego łączone pokazy śpiewu i tańca to zapierające dech w piersiach widowisko. Tańce, śpiew i instrumenty tworzą harmonijny spektakl, podkreślając charakterystyczne cechy poszczególnych regionów i wyróżniając Rustavi spośród innych zespołów.

Obok muzyki tradycyjnej, „folkowej” w programie Tygodnia Gruzińskiego znajdą się również pozycje dla fanów bardziej współczesnych form. Odbędzie się m.in. koncert muzyki elektro w wykonaniu Nika Machaidze (NIKAKOI) - gruzińskiego reżysera filmowego i muzyka oraz Natalie Beridze (TBA) aka Tusia Beridze aka Nate Fisher. Oboje związani są z założonym w Tbilisi artystycznym kolektywem Goslab. Natomiast grupa New Collective zrealizuje aż trzy różne projekty: performans, wystawę i koncert DJski, które odbędą się w CSW Łaźnia.

Nie może oczywiście zabraknąć gruzińskiego teatru, z którego wybitnym przedstawicielem Robertem Sturuą z Teatru Rustaveli w Tbilisi widzowie GTS spotkali się również podczas 19 Festiwalu Szekspirowskiego. Tym razem zobaczymy spektakle dwóch innych teatrów: „Dama z pieskiem” wg Czechowa w reżyserii Levana Tsuladze, zrealizowany w Kote Marjanishvili State Drama Theatre oraz oparty o rzeczywiste wydarzenia spektakl „Trojanki” wg tragedii Eurypidesa w reżyserii Daty Tavadze z Royal District Theater.

Program Tygodnia Gruzińskiego dopełnią również spotkanie z kinem gruzińskim w najlepszym wydaniu, realizowane we współpracy z Georgian National Film Center, wystawa pt. „Front Kaukaski w obiektywie Nino Jorjadze (1914-1918)”, organizowany we współpracy z Muzeum Narodowym Gruzji, spotkania z artystami, warsztaty, debaty i wiele innych wydarzeń. Z bogatą kulturą Gruzji warto też zapoznać się poprzez zmysł... smaku. Po spektaklu czy koncercie warto wybrać się na degustację tradycyjnych gruzińskich potraw, a przede wszystkim zasmakować w wyjątkowym tamtejszym winie, którego receptura, sposób fermentacji - podobnie jak polifoniczny śpiew - zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Halloween w upiornym koncertowym wydaniu

W tym roku Halloween obowiązkowo spędzamy w Teatrze Szekspirowskim. Wystąpi w nim bowiem nie kto inny jak sam SQUAREPUSHER, czyli Tom Jenkinson. To brytyjski muzyk, który tworzy awangardową muzykę elektroniczną, łącząc takie gatunki jak acid techno, jazz, ambient, drum and bass oraz break beat. Podczas halloweenowej nocy zaprezentuje materiał z płyty „Damogen Furies”, będącej udaną kompilacją najlepszych cech jego muzyki. Jako nastolatek Jenkinson interesował się ciężkim brzmieniem metalowych gitar, marząc o karierze w zespole trash-metalowym. U progu lat 90. jego zainteresowania diametralnie się zmieniły, kierując się ku muzyce elektronicznej. Jego debiutancki album „Feed Me Weird Things”, uznawany jest do dzisiaj za jedną z najważniejszych płyt lat 90. Do tej pory muzyk ma na swoim koncie czternaście studyjnych albumów. Oprócz gwiazdy wieczoru tej nocy pojawią się też inne muzyczne wampiry. Jakie? Przekonajcie się sami!

Nowości w programie GTS warto śledzić na stronie www.teatrszekspirowski.pl, na profilu teatru na Facebooku (Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre) lub poprzez zapisanie się do newslettera. Bilety na wszystkie wydarzenia można nabyć online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl lub bezpośrednio w kasie GTS, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1 w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki