Jesień już przyszła, czas zacząć grzać. Od kiedy i do kiedy trwa sezon grzewczy i co zrobić by grzało

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?. Nie ma określonych dat są wskazówki dotyczące temperatur. Ogólnie zaczyna się wtedy kiedy robi się nam zimno w domu.

Kiedyś sprawa była prosta. Sezon grzewczy trwał od 15 października do 25 kwietnia. inny przepis mówił, że grzać trzeba zacząć gdy temperatura zewnętrzna o godz. 19.00 w ciągu kolejnych trzech dni była niższa niż 12°C.

Dzisiejsza, dość ogólna definicja sezonu grzewczego mówi, że jest to "okres w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Kolejną wskazówką jest rozporządzenie, tym razem ministra infrastruktur, które określa minimalne temperatury jakie powinny panować w pomieszczeniach mieszkalnych. I jest to przynajmniej 20°C w pokojach, przedpokojach i 24°C w łazienkach.

Jak jest zimniej, powinniśmy zacząć grzać. Jest to o tyle ważne, ze ogrzewanie zapobiega m.in pojawianiu się wilgoci i pleśni na ścianach. O włączenie ciepła może do ciepłowni zwrócić się właściciel domu lub zarządca czyli wspólnota lub spółdzielnia.

Obecnie rozpoczęcie grzania mieszkań z sieci ciepłowniczej możliwe jest praktycznie w dowolnym momencie. Ciepłownie i elektrociepłownie pracują bowiem non stop.

- Nawet latem produkują ciepło na potrzeby ciepłej wody użytkowej czy odbiorców bezpośrednich ciepła w parze, np. pralni. Sezon grzewczy jest zatem umowny, jego rozpoczęcie warunkowane jest tylko zapotrzebowaniem mieszkańców na ciepło. Właściciele lub zarządcy budynków, czyli spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą włączyć ogrzewanie w każdej chwili - informuje PGE Energia Ciepła, największy dostawca ciepła na Pomorzu.

Część zarządców czeka na apel mieszkańców, inni przywiązani do tradycji stosują sztywne daty, inni czekają na trzy kolejne zimne noce. W dodatku w nowych nieruchomościach często stosowana jest automatyka grzewcza, której czujniki na węźle ciepłowniczym odcinają lub włączają dopływ ciepła do nieruchomości w zależności od temperatury na zewnątrz. Ciepło w pierwszych jesiennych dniach dostarczane do mieszkań może być także tylko w określonych godzinach. Poza tym zawsze można zakręcić kurki kaloryferów.

Grzej z głową?

Ogrzewania mieszkania czy domu jest bardzo ważne. Zapobiega powstawaniu wilgoci i pojawianiu się grzyba na powierzchniach ścian. Ogrzewać trzeba jednak z głową i oszczędnie. Jak nie wydawać za dużo na ogrzewanie można dowiedzieć się z rad... ciepłowników.

Jesień już przyszła, czas zacząć grzać. Od kiedy i do kiedy trwa sezon grzewczy i co zrobić by grzało
PGE Energia Ciepła

1 Zainstaluj termostat przy swoim grzejniku
Termostat to urządzenie przygrzejnikowe, które otwiera i zamyka zawór grzejnikowy, zwiększając lub zmniejszając ilość wody docierającej do naszego kaloryfera. Dzięki temu wpływa na ilość ciepła dostarczanego przez grzejnik do pomieszczenia.

2 Reguluj temperaturę w pomieszczeniu za pomocą termostatu
Wyreguluj zawory termostatyczne tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do swoich indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości.

3 Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie
Obniż (nie wyłączaj ogrzewania całkowicie!) temperaturę, gdy jesteś poza domem poprzez regulację termostatu. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, ale nie wychładza mieszkania. Całkowite ogrzanie wychłodzonego mieszkania pochłania wiele energii.

4 Nie zasłaniaj grzejników
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę, itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jeżeli są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pokój będzie niedogrzany.

5 Wietrz krótko i intensywnie
Odsuń zasłony i firanki. 5-10 min przed wietrzeniem zamknij termostaty w wietrzonym pokoju. Otwórz szeroko drzwi balkonowe lub okno. Opuść pomieszczenie na czas wietrzenia (ok. 5 min.), w czasie wietrzenia zamknij drzwi do wietrzonego pokoju. Po przewietrzeniu, zamknij balkon lub okno. Po zakończeniu wietrzenia odczekaj 10 min. i ponownie odkręć termostat. Ten sposób wietrzenia zapewni Ci pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracisz ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i meblach.

6 Zamontuj ekrany przygrzejnikowe
Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zamontowane za grzejnikami ekrany, pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania, dzięki temu, że ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia.

7 Zasłaniaj na noc okna
Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

8 Zadbaj o części wspólne budynku
Pamiętaj o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach. Nie należy przegrzewać pomieszczeń wspólnych, ale też doprowadzać do zbytniego wychłodzenia budynku, szczególnie w okresie przejściowym.

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie