Jesień 2019. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień? Równonoc astronomiczna 2019. Kiedy pierwszy dzień jesieni? 23.09.2019

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Pierwszy dzień jesieni 2019. Dni są wyraźnie coraz krótsze i zimniejsze, a to znak, że nadchodzi do nas szybkimi krokami jesień. Kolejna pora roku rozpocznie się tradycyjnie we wrześniu. Właśnie wtedy pożegnamy upalne lato i powitamy chłodną i kolorową jesień. Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni? Pixabay
Pierwszy dzień jesieni 2019. Dni są wyraźnie coraz krótsze i zimniejsze, a to znak, że nadchodzi do nas szybkimi krokami jesień. Kolejna pora roku rozpocznie się tradycyjnie we wrześniu. Właśnie wtedy pożegnamy upalne lato i powitamy chłodną i kolorową jesień. Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni?

Pierwszy dzień jesieni 2019. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień? 23.09.2019

Data pierwszego dnia jesieni od lat jest stała i nie ulega zmianom. Pomimo tego, wiele osób na przełomie sierpnia i września poszukuje informacji na temat rozpoczęcia jesieni. W 2019 roku, tak jak w poprzednich latach, jesień rozpocznie się 23 września. Tym razem data ta wypada w poniedziałek.

Kalendarzowa jesień będzie tradycyjnie trwać przez trzy miesiące, czyli aż do 21 grudnia, który wypada w sobotę. Tego dnia powitamy u nas być może mroźną zimę.

Jak kiedyś obchodzono pierwszy dzień jesieni, a jak świętuje się go teraz?

Warto wiedzieć, że dawniej pierwszy dzień jesieni obchodzony był bardzo uroczyście. Tego dnia na polu zostawiono kilka nieskoszonych kłosów po to, aby ziemia nie była całkowicie bez ziarna. Resztę chowano do świątyni. Na kilka dni przed początkiem jesieni przed pomnikiem boga urodzaju i wojny Świętowita stawiano kielich wypełniony pitnym miodem. W przypadku, gdy zawartość kielicha pozostała nietknięta, oznaczało to obfite plony.

Aktualnie jesień wita się w trakcie dożynek. Uroczystościom tym zazwyczaj przewodzi Starosta dożynkowa. Na początku imprezy wnosi się specjalne wieńce wykonane ze zbóż i polnych kwiatów. W kolejnej części uroczystości Starosta wręcza bochen chleba z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Funkcję tego ostatniego najczęściej sprawuje kapłan lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej. Na koniec składane są symboliczne dary pochodzące z ostatnich plonów. Zakończeniem dożynek jest z reguły festyn ludowy.

Czytaj także

Pierwszy dzień jesieni 2019. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień?

Powszechnie wiadomo, że pierwszy dzień jesieni astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. Jednakże w tym roku rozpoczynają się tego samego dnia, co oznacza, że początek jesieni kalendarzowej 2019 jest taki sam jak pierwszy dzień astronomicznej jesieni 2019 przypadnie na poniedziałek 23 września.

Pierwszy dzień jesieni 2019. Równonoc jesienna

Pierwszy dzień jesieni to dzień tzw. równonocy jesiennej. Właśnie wtedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej biegunowej powierzchni. Od tej chwili Słońce będzie znacznie mocniej oświetlać południową półkulę Ziemi od północnej. W trakcie równonocy dzień i noc trwają tyle samo, czyli 12 godzin. Po upływie równonocy jesiennej dnie stają się jeszcze krótsze, a noce coraz dłuższe.

Tak więc równonoc jesienna 2019 wypada w poniedziałek, 23 września, a dokładniej w nocy z 22 na 23 września. Jesień 2019 rozpocznie się dokładnie o godzinie 9:50.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie