Jelenie walczą, żółwie zasypiają, a żyrafy jadą

  Jelenie walczą, żółwie zasypiają, a żyrafy jadą

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kto chce zobaczyć, jak jelenie walczą o narzeczone - niech odwiedzi oliwskie zoo. Wrzesień to bowiem okres tzw. rykowiska. Odbywa się ono także w naturalnym środowisku.
  Bywa, że przedstawiciele zoo i lasu chętnie podczas tego okresu godów jeleniowatych, spotykają się. Zdarzało się, że dzikie łanie pokonywały ogrodzenie i przyłączały się do stada mieszkającego w zoo. - Tegoroczne rykowisko zapowiada się bardzo emocjonująco - dowiadujemy się od Michała Targowskiego, dyrektora Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. - W chmarze jeleni są dwa dorosłe byki, które będą walczyć o łanie.
  Starcia mogą trwać długo, zanim wyłoniony zostanie zwycięzca, bo siły obydwu rywali są prawie takie same. Podczas starć potężnych ssaków może dojść do poranienia któregoś z nich, albo nawet zrogowania, czyli uśmiercenia.

  Żeby uniknąć tak krwawych następstw rykowiska, pracownicy zoo próbują schwytać jednego byka, żeby odizolować go od stada. Nie jest to jednak łatwe. Zwierzęta te niechętnie wchodzą do pomieszczenia, w którym można by schwytać któregoś z rywali. Wśród dziko żyjących jeleni, zanim dojdzie do starcia, byki najpierw wzrokiem i głosem próbują udowodnić, który jest silniejszy. Słabszy zwykle oddala się z pola bitwy i do zaciętych walk nie dochodzi często.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo