Pieniądze na ten cel, 25 mln zł, pochodzić będą z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Już za trzy dni, 24 września, podczas targów TRAKO 2015 w sali konferencyjnej gdańskiego AMBEREXPO, zaprezentowane zostaną szczegóły zaplanowanych, skomplikowanych rozwiązań. Odbędzie się też debata „Rozwój systemu biletu elektronicznego w naszej metropolii” z udziałem licznych ekspertów z branży komunikacyjnej, przedstawicieli świata nauki, projektantów nowoczesnych technologii, trójmiejskich samorządowców. Udział w niej jest otwarty dla mieszkańców.
- W ramach rozwoju biletu elektronicznego chcemy zamontować specjalne urządzenia we wszystkich autobusach, trolejbusach i tramwajach w Trójmieście i okolicach, czyli także w Tczewie i Wejherowie - mówi dr Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG. - Staną one również na peronach Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Urządzenia będą w stanie odczytywać dane ze wszystkich nośników, posiadających wbudowanego chipa, czyli m.in. kart bankomatowych i telefonów komórkowych. Nie będzie przeszkód technicznych, aby za pomocą tych urządzeń realizować płatności za przejazd. Jestem optymistą. Banki i operatorzy telefonii komórkowej są coraz bardziej otwarci na takie rozwiązania. Opłata za przejazd ściągana byłaby z konta bankowego pasażera bądź doliczana do rachunku za telefon.
Aby jednak system odpowiednio działał, trzeba postępować ostrożnie, zorganizować wiele spotkań z ekspertami i konsultacji społecznych.
- Są to wszystko zagadnienia, które wymagają precyzyjnych i niezawodnych rozwiązań - mówi Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. - Trzeba zabezpieczyć cały system tak, aby nie było możliwości ataku hakerów i kopiowania danych. Sytuacje takie w innych miastach niestety się zdarzały. Są bardzo niebezpieczne i mogą spowodować straty, liczone w milionach złotych. Właśnie dlatego o tych wszystkich detalach dyskutować chcemy z ekspertami podczas zbliżających się targów TRAKO.
Warto dodać, że w Londynie za przejazdy metrem i innymi środkami komunikacji miejskiej płacić można obecnie już nie tylko kartą elektroniczną i bankomatową. Wykorzystywane są także opaski zbliżeniowe bPay, telefony komórkowe, a nawet zegarki. Dodatkowo system wybiera automatycznie najbardziej dogodną dla pasażera opcję taryfową. Londyńscy samorządowcy oświadczyli też, że stosowanie tradycyjnych biletów w rozliczeniach za przejazdy jest XIX-wiecznym przeżytkiem i zapowiadają, że chcą całkowicie wyeliminować tego typu płatności gotówkowe.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca
- Znana dziennikarka podziękowała za przypomnienie zdjęcia. Jak je skomentowała?
- Sceny jak z gangsterskiego filmu w centrum miasta. W ruch poszedł topór