Jeden bilet na PKM i komunikację miejską. Jak jest w innych miastach?

Krzysztof Wolsztyński
Wspólne bilety na pociągi i autobusy to warunek sukcesu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Wspólne bilety na pociągi i autobusy to warunek sukcesu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Paweł Jurec
Udostępnij:
Aby budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej miała sens i aby pasażerowie chcieli się przesiąść z samochodów do pociągów, konieczna jest pełna integracja biletowa pomiędzy koleją i komunikacją miejską, zarówno w Trójmieście, jak i w innych miastach, które będzie obsługiwać PKM.

Przy układaniu w przyszłości taryfy dla PKM można wziąć przykład z doświadczeń kilku innych aglomeracji, w których obecnie funkcjonują wspólne bilety kolejowo-komunikacyjne. Nie oceniamy, czy systemy taryfowe, które przedstawiamy poniżej, są lepsze czy gorsze od trójmiejskich biletów metropolitalnych. Przedstawiamy po prostu inne rozwiązania biletowe, które mogą być inspirację dla pomorskich samorządowców i urzędników.

Przystanki PKM mają swoje nazwy

WARSZAWA:
Posiadacze biletów okresowych (dobowych, trzydniowych, miesięcznych i kwartalnych) ZTM Warszawa mogą w obrębie stołecznej aglomeracji podróżować pociągami Kolei Mazowieckich, SKM Warszawa, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Przewozów Regionalnych.

Od połowy sierpnia ZTM podwyższa ceny biletów, jednak nawet po podwyżce ich cena jest bardzo atrakcyjna w porównaniu choćby z cenami trójmiejskich biletów metropolitalnych. Bilet miesięczny ZTM, ważny tylko na terenie Warszawy, będzie od sierpnia kosztował 90 zł (stara cena to 78 zł), a bilet miesięczny, dzięki któremu można podróżować m.in. między Warszawą a Piasecznem, Legionowem, Pruszkowem czy Sulejówkiem, będzie kosztować 156 zł (obecnie 116 zł).

Z kolei np. bilety dobowe w nowej cenie, ważne tylko w Warszawie, kosztować będą 12 zł, a w stolicy i poza nią - 19 zł. Niezależnie od komunikacji uruchamianej przez ZTM, kilka gmin podwarszawskich uruchamia swoje autobusy, w których ważne są bilety ZTM. Te autobusy czekają przy stacjach m.in. w Pruszkowie, Legionowie czy Piasecznie, na pociągi z Warszawy i rozwożą mieszkańców do okolicznych miejscowości. Co ciekawe, bilety okresowe ZTM są ważne także w prywatnej komunikacji miejskiej, łączącej Warszawę z gminą Łomianki, która funkcjonuje na podobnych zasadach jak prywatny przewoźnik Gryf, kursujący między Gdańskiem a powiatem kartuskim.

Internetowy plebiscyt na nazwy przystanków PKM

DOLNY ŚLĄSK: Posiadacze biletów miesięcznych MPK Wrocław mogą, za dopłatą 16 zł, podróżować także w granicach miasta pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich. Wspólny bilet miesięczny na kolej i komunikację miejską we Wrocławiu mogą też kupić osoby mieszkające poza stolicą Dolnego Śląska. Bilet drożeje wraz ze wzrostem odległości, np. za bilet ważny w pociągach łączących Wrocław z Jelczem czy Oławą (odległość od centrum Wrocławia - około 25 km) zapłacić trzeba 162,50 zł, a bilet, dzięki któremu z Wrocławia można dojechać do Trzebnicy czy Oleśnicy (około 35 km), kosztuje 173,44 zł.

W planach samorządowców jest wdrożenie projektu Dolnośląskie Koleje Dojazdowe, zakładającego zwiększenie liczby pociągów na liniach wylotowych z Wrocławia, a także pełną integrację taryfową - jeden bilet będzie uprawniał do podróżowania pociągami, komunikacją miejską we Wrocławiu, a także np. komunikacją miejską w Wałbrzychu czy Legnicy.

KRAKÓW: Osoby dojeżdżające do Krakowa pociągami z Bochni, Wieliczki czy Trzebini mają możliwość dokupić do biletu miesięcznego Przewozów Regionalnych znaczek, dzięki któremu mogą podróżować także tramwajami i autobusami MPK Kraków. Znaczek na jedną linię kosztuje 42,30 zł, na dwie linie 61 zł, a na wszystkie linie 84,60 zł.

Przystanki PKM na Politechnice Gdańskiej

KATOWICE - TYCHY: "Bilet pomarańczowy" pozwala na podróżowanie autobusami i trolejbusami MZK Tychy oraz pociągami Przewozów Regionalnych pomiędzy Tychami i Katowicami (nie jest ważny w komunikacji miejskiej w Katowicach). Miesięczny "bilet pomarańczowy" kosztuje 95 zł, można też kupić bilet jednorazowy, za 3 zł - w tyskiej komunikacji miejskiej jest ważny przez pół godziny.

TORUŃ - BYDGOSZCZ - WŁOCŁAWEK: Dostępne są bilety ważne w pociągach Przewozów Regionalnych, łączących Toruń i Bydgoszcz, a także w pojazdach komunikacji miejskiej tych dwóch miast. Można kupić bilet jednorazowy, za 8 zł, jeśli ma być ważny w komunikacji miejskiej tylko jednego miasta, lub za 10 zł, gdyby miał być ważny w obu miastach (w każdym z miast można jeździć maksymalnie godzinę).

Dostępne są też bilety miesięczne (193 zł na jedno miasto, 238 zł na dwa miasta) - ważne w każdym z miast na jedną, dowolnie wybraną linię. Na identycznych warunkach można kupić bilety kolejowo-komunikacyjne ważne w Toruniu i Włocławku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie