Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazz i pamięć

Redakcja
Będziemy wspominać m.in. Emila Kowalskiego
Będziemy wspominać m.in. Emila Kowalskiego Materiały promocyjne
Tradycja zaduszek jazzowych w Polsce sięga wczesnych lat 50. ubiegłego wieku, kiedy granie i słuchanie jazzu było zakazane przez władze wyznające stalinowską wersję komunizmu.

Wówczas jazz grali wtajemniczeni dla wtajemniczonych w prywatnych mieszkaniach i wtedy też utarło się, że w okresie Święta Zmarłych do Krakowa przyjeżdżali jazzmani z Poznania i wspólnie przy muzyce wspominali wybitnych muzyków, którzy odeszli. Jazzowe zaduszki przetrwały moment, kiedy jazz wyszedł z podziemia i obecnie odbywają się co roku nie tylko w Krakowie.

Gdyńskie zaduszki w tym roku są organizowane po raz dziesiąty i jak co roku odbywają się w gościnnych murach Franciszkańskiego Centrum Kultury przy Wzgórzu św. Maksymiliana. Możemy liczyć na obecność wielu jazzmanów z wielopokoleniowego, licznego i obfitującego w talenty środowiska trójmiejskiego. Niestety, w tym roku poniosło ono dwie bolesne straty, obie już tej jesieni. Oprócz tych, którzy zmarli w poprzednich latach, będziemy wspominać pianistę i kompozytora Janusza Hajduna oraz klarnecistę Emila Kowalskiego.

Kariera Janusza trwała ponad pół wieku, a jej początki łączyły się z rozkwitem polskiej kultury studenckiej w drugiej połowie lat 60. Grał nie tylko jazz i muzykę poważną, ale także komponował. Był autorem m.in. muzyki do nagrodzonego Oscarem filmu Zbigniewa Rybczyńskiego "Tango" i szlagieru "Niech no tylko zakwitną jabłonie". Przez ponad czterdzieści lat był związany z radiem Gdańsk. Zmarł w wieku 73 lat.

Emil był najbardziej cenionym współczesnym klarnecistą jazzowym w Polsce. Był liderem własnego kwintetu i jednym z najbardziej wszechstronnych sidemanów. W jego zespole pierwsze muzyczne kroki stawiali m.in. Leszek Możdżer, Jacek Olter, Olo Walicki, Cezary Paciorek, Dominik Bukowski. Żył tylko 53 lata.

Organizatorzy proszą publiczność o przyniesienie do kościoła światełek.

Gdynia, poniedziałek, g. 19.00, Kościół oo. Franciszkanów, ul. Ujejskiego 40, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki