Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Wałęsa wiceprzewodniczącym Komisji Rybołówstwa PE

red.
Jarosław Wałęsa
Jarosław Wałęsa Archiwum
Poseł Jarosław Wałęsa został ponownie wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Rybołówstwa (PECH) Parlamentu Europejskiego.

- Bardzo dziękuję moim koleżankom i kolegom z Komisji za zaufanie. Pracuje w tej Komisji już ponad 7 lat i jestem dumny, że mogę na jej forum, jako wiceprzewodniczący, reprezentować Polskich rybaków. Praca w tej Komisji jest żmudna i wymagająca zaangażowania, często niewdzięczna, ale dająca dużo satysfakcji. Cieszę się, że mogę pozytywnie wpływać na losy rybaków i społeczności nadmorskich nie tylko z regionu Bałtyku, ale i innych akwenów i obiecuję, że będę dalej sumiennie wykonywał swoje obowiązki - powiedział poseł Jarosław Wałęsa.

Najistotniejszym elementem działalności posła Wałęsy w drugiej połowie ósmej kadencji będzie kontynuacja monitorowania wdrażania reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb), w którą Parlament Europejski był w pełni zaangażowany w ostatnich latach. Ważne, aby była ona w stanie pogodzić różne interesy w celu zapewnienia w perspektywie długofalowej zrównoważonego charakteru środowiska morskiego i zasobów rybnych, rentowności działalności rybaków, gałęzi przemysłu powiązanych z rybołówstwem oraz opłacalności działalności społeczności przybrzeżnych.

Czytaj więcej na temat rybołówstwa na Pomorzu

Kolejnym priorytetem w pracy posła jest reforma środków technicznych, które obejmują szeroką gamę przepisów regulujących sposoby, miejsca i czas dokonywania połowów. Przepisy te są ustanowione dla wszystkich europejskich basenów morskich, różnią się jednak znacznie w odniesieniu do poszczególnych basenów oraz uwzględniają warunki regionalne. W swojej pracy poseł Wałęsa chciałby dopilnować, by kształt tego rozporządzenia był możliwie najbardziej korzystny dla polskich rybaków.

- Największym wyzwaniem w pracach Komisji Rybołówstwa w pierwszej połowie tej kadencji był dokument mojego autorstwa ustanawiający ramy dla wielogatunkowego planu zarządzania stadami dorsza, śledzia i szprota. Jego celem było umożliwienie bardziej efektywnego, niż do tej pory zarządzania tymi zasobami w Morzu Bałtyckim. Plan ma pozwolić zachować równowagę pomiędzy potrzebami tych trzech gatunków ryb oraz człowieka. Teraz będą monitorować jego wdrażanie - dodał poseł Wałesa.

Komisja Rybołówstwa zajmuje się tematyką zarządzania wspólnymi zasobami, europejskimi flotami rybackimi oraz ochrony zasobów rybnych. Ich celem jest umożliwienie wszystkim europejskim flotom równego dostępu do wód i łowisk UE, a rybakom zagwarantowanie pracy w warunkach uczciwej konkurencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki