Jarmark św. Dominika 2021 w Gdańsku. Kolejna edycja pod znakiem pandemii 24.07 - 15.08.2021 r. Kameralnie i bezpiecznie dla odwiedzających

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Jarmark św. Dominika w Gdańsku już 24 lipca!
Jarmark św. Dominika w Gdańsku już 24 lipca! Karolina Misztal
Udostępnij:
Trudno wyobrazić sobie gdańskie lato bez Jarmarku Świętego Dominika. Pomimo pandemii, przez 3 tygodnie w samym sercu ponad tysiącletniego miasta będzie odbywać się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym. W tym roku jarmark odbędzie się w dniach 24.07-15.08.2021 r.

Gdańsk: Jarmark św. Dominika rozpocznie się już 24.07.2021 r.

Jarmark św. Dominika to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowych imprez handlowo-rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Gdańska, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów.

W 2019 roku jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1 100 kramach. Niestety, przez wzgląd na pandemiczne obostrzenia w tym roku nie uda powtórzyć się podobnego sukcesu. Wiadomo już, że, podobnie jak przed rokiem, w Gdańsku zawita o 1/3 mniej kupców niż to miało miejsce dotychczas. Wszystko po to, aby odwiedzającym zapewnić należyte bezpieczeństwo. To, niestety, przełoży się na znacznie mniejszą liczbę gości. W roku 2020 Jarmark odwiedziło 1,5 mln osób.

– Bardzo się cieszę, że, mimo różnych trudności, mimo cały czas trwającej epidemii COVID-19, podtrzymujemy tradycję i myślę, że to jest bardzo ważny sygnał, płynący z miasta, które zawsze stało handlem. I dlatego właśnie po raz 761. organizujemy Jarmark św. Dominika – podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 5 lipca mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Bo chcemy wesprzeć przedsiębiorców, dać impuls, ale także chcemy przyciągać turystów do Gdańska, bo marka jarmarku to jedna z tych najbardziej rozpoznawalnych w Polsce marek, jeśli chodzi o wydarzenia turystyczne, kulturalne, handlowe.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Jakie atrakcje przygotowano?

Tegoroczna 761. edycja Jarmarku św. Dominika została zaplanowana na 24 lipca-15 sierpnia. W tym roku jego uroczyste otwarcie odbędzie się w formie hybrydowej. Przekazanie przez prezydent Gdańska klucza do bram miasta zaplanowano w sieci, bez udziału publiczności.

Jak nakazuje tradycja, o godz. 12:00 ulicami miasta ruszy parada. Goście jarmarku będą mogli ponownie spotkać barwne postaci, odgrywające scenki rodzajowe i popisujące się swoim kunsztem:

  • Złotego Hermesa, patrona kupców,
  • Karmazynowego Koguta, symbol jarmarku,
  • postacie alegoryczne,
  • błazenki,
  • kuglarzy,
  • żonglerów,
  • a także grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperską, Patrycjuszki.

Gdańszczanie i turyści będą mogli ruszyć w ślad za nimi.

– W tym roku jarmarkowej tradycji stanie się zadość, jednak wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. – W punktach sprzedaży pojawią się szyby pleksi, będzie obowiązywał dystans społeczny, a kramy zostaną ustawione w bezpiecznej odległości. Wyposażymy też każde stoisko w środki dezynfekujące.

760 Jarmark Św. Dominika 10.08.2020

Przyznano Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020. Nagrodzono ...

Jarmark w Gdańsku. Program

W programie tegorocznego jarmarku w Gdańsku znajdują się propozycje dedykowane zarówno tym, którzy wolny czas wolą spędzać spokojnie, familijnie, ale też i tym, którzy stale poszukują emocji i aktywnych działań.

Właśnie dlatego motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia są kolory życia – obrazują one wielobarwność jarmarku. Nowa kolorystyka w logotypie Jarmarku Świętego Dominika symbolizuje odcienie bałtyckiego bursztynu. Bo tak jak różne są odcienie bursztynu, tak różnorodne atrakcje dla wszystkich zostaną przygotowane.

Niespodzianką edycji 2021 roku i nowością dla pierwszych odwiedzających 761. Jarmark św. Dominika w Gdańsku będzie m.in nowe Muzeum Bursztynu. Dokładniej – możliwość bezpłatnego (23 i 24 lipca) wstępu do otwieranej w tym czasie jego nowej siedziby znajdującej się w odrestaurowanym Wielkim Młynie. Wśród nowych eksponatów pojawi się bursztynowa gitara elektryczna. Wyjątkowy model Fender Stratocaster został wykonany przez gdańszczanina Walentego Rybaka i był w 2007 roku pierwszą na świecie taką gitarą. Kolejnymi nowościami będą m.in instalacje multimedialne oraz eksponaty sztuki dawnej i nowoczesnej.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Gdzie będą stoiska?

W tym roku stoiska pojawią się na ul. Łąkowej na Dolnym Mieście. W przyszłym roku zamiast kramów znajdzie się tam „antyjarmark”, czyli strefa rozrywki dla młodych odbiorców, którzy zamiast jarmarcznego klimatu poszukują nowych brzmień i smaków.

W związku z remontem Teatru Wybrzeże i zaplanowaną na lipiec budową naziemnego przejścia dla pieszych przy Bramie Wyżynnej, sklepikarze nie rozstawią się na Targu Węglowym. Jedyną zaplanowaną w tym miejscu atrakcją będzie wystawa czasowa poświęcona 65. rocznicy Totalizatora Sportowego, którą będzie można oglądać od 26 lipca do 1 sierpnia.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku już 24 lipca! Rozkład stoisk
Jarmark św. Dominika w Gdańsku już 24 lipca! Rozkład stoisk
mat. prasowe

Pozostałe stoiska zostaną rozproszone od skweru Heweliusza i nowo otwartego Muzeum Bursztynu, przez ul. Szeroką, gdzie na skwerze Świętopełka rozstawione zostaną atrakcje dla najmłodszych, a na samej ulicy powstanie strefa pomorskich smaków, przez Długie i Rybackie Pobrzeże, Ołowiankę, aż do Zielonego Mostu, Stągiewnej, Szafarni, Długich Ogrodów i Dolnego Miasta. Wiele z kramów pokaże się w nowej odsłonie. Ponad 80 z nich zostało wymienionych na nowe domki, co poprawi nie tylko walory estetyczne, ale również jakość obsługi.

– Tegoroczny program jarmarku będzie opierał się na kameralnych wydarzeniach – zaznaczyła szefowa programowa jarmarku Izabela Szopińska z Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Tych, które są już znane i bardzo lubiane, a także premierowych, które, mam nadzieję, również przypadną do gustu naszym gościom. Charakter programu staraliśmy się dostosować do specyfiki miejsca, gdzie będzie on realizowany. Do znanych już Przystanków: Skwer Świętopełka i Ołowianka, dołączyły nowe lokalizacje: Przystanek Skwer Heweliusza, Przystanek Targ Rybny oraz Przystanek Łąkowa.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Zmiana organizacji ruchu

W związku ze zmianą organizacji ruchu, mieszkańcy powinni spodziewać się większych korków zarówno na Wałach Jagiellońskich, jak i Okopowej, Podwalu Przedmiejskim i Trakcie św. Wojciecha.

– Od początku wakacji wprowadziliśmy letnią organizację ruchu, po to żeby już dzisiaj przybywających do serca miasta przyzwyczajać do innej organizacji ruchu, do zmienionych zasad parkowania, po to, żeby te przestrzenie udostępniać pieszym i rowerzystom – dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Jak zaznacza Dariusz Słodkowski, zastępca dyrektora ds. technicznych, kierowcy i mieszkańcy śródmieścia muszą uzbroić się w cierpliwość, bo wakacyjno-jarmarczna organizacja ruchu skończy się wraz z ostatnim dniem sierpnia.

Ceremonia zamknięcia 759. Jarmarku św. Dominika w Gdańsku [18.08.2019]

759. Jarmark św. Dominika w Gdańsku dobiegł końca. Ceremonia...

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Program

W tym roku przygotowano szereg atrakcji. Poniżej publikujemy program 761. edycji Jarmarku św. Dominika.

Jarmark Dominikański 2020 rozpoczęty! Klucze przekazane na r...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie