Mateusz Pietras
Jan Zieliński z Hugo Nysem triumfował w Masters 1000 w Rzymie
Jan Zieliński z Hugo Nysem triumfował w Masters 1000 w Rzymie @InteBNLdItalia/Twitter
Jan Zieliński oraz Hugo Nys po dwóch setach wygrali z Holendrami Robinem Haasem oraz Boticem van de Zanschulpem 7:5, 6:1. To pierwszy tytuł Masters 1000 dla deblistów. W debiucie wygrali Internazionali BNL d'Italia w Rzymie.

Jan Zieliński i Hugo Nys przystąpili do tego finału bez utraty seta. Natomiast Holendrzy Botic Van De Zandschulp i Robin Haase przegrali jedną partię i wyeliminowali faworytów rozstawionych z numerem jeden - Wesleya Koolhofa i Neila Skupskiego. Obie pary deblowe nie były rozstawione.

Siłą serwis oraz return

Set otwierający toczony był w niezwykle szybkim tempie. Polsko-monakijska oraz holenderska pary łatwo wygrywały swoje podania. Serwis odgrywał tutaj kluczową rolę. Trzy gemy skończyły się do zera, w tym dwa razy zdarzyło się to przy podaniu "polskiej" pary. Jednak w gemie ósmym Zieliński oraz Nys mieli szansę na pierwsze przełamanie rywali. Dwie piłki nie zostały zamienione na zwycięski gem. To, co uciekło w ósmym gemie, powiodło się w dwunastym. Ponownie przy serwisie Van De Zandschulpa doszło do trzech piłek, tyle, że setowych. Druga piłka setowa została przez Zielińskiego i Nysa wykorzystana. Pierwsza partia skończyła się 7:5. Finaliści Australian Open dużo lepiej returnowali.

Kunszt Zielińskiego w drugim secie

Przy pierwszym serwisie rywali debliści mieli dwukrotną okazję na przełamanie. Zieliński oraz Nys lepiej czuli się przy siatce. Gra Polaka była na dobrym, równym poziomie. Polak pokazał kunszt w czwartym gemie przy serwisie rywali. Dwa ostatnie punkty padły łupem Polaka. Tym samy tenisiści wyszli na prowadzenie 3:1. Byli o trzy gemy od historii. Świetnych tego dnia Polaka i Monakijczyka nie dało się zatrzymać. Debliści grali jak w transie. Partię wygrali aż 6:1.

Zieliński i Nys po raz pierwszy zostali mistrzami na kortach ziemnych w Rzymie. Dla podopiecznych Mariusza Frystenberga to pierwszy tytuł Masters 1000. Zieliński jest pierwszym polskim tenisistą, który wygrał turniej rzymski.