Jan III Sobieski wyraźnie odmłodniał. Zakończyła się kompleksowa renowacja jednego z najstarszych pomników w Gdańsku [ZDJECIA]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (20 zdjęć)
Zakończyła się kompleksowa renowacja pomnika króla Jana III Sobieskiego. Z tej okazji w środę 24 lipca na Targu Drzewnym otwarto wystawę fotograficzną poświęconą historii pomnika i wydarzeniom, których był niemym świadkiem. Będzie ją można oglądać aż do 22 sierpnia.

Choć pomnik Jana III Sobieskiego liczy sobie już 121 lat, po remoncie zakończonym w lipcu prezentuje się jak nowy.
Jego ostatnia renowacja miała miejsce 23 lata temu, dlatego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przystąpił do ponownej oceny stanu technicznego.

Efekt prac można podziwiać od lipca

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w maju ruszyły prace konserwatorsko – renowacyjne. Po 6 tygodniach prac Jan III Sobieski wyraźnie odmłodniał. Przez ten czasu usunięto zanieczyszczenia powierzchniowe, a także nawarstwienia biologiczne. Uzupełnione zostały ubytki w kamieniu i spoinach, przy czym pozbyto się kolonii bakterii, glonów i mikroorganizmów. Przebarwienia podestu zostały scalone, dzięki czemu uzyskano efekt naturalnego kamienia. Postać króla odzyskała swoją autentyczną kolorystykę brązu i charakterystycznej patyny. Dzięki rekonstrukcji złoceń teraz bez problemu można przeczytać na monumencie nazwy wymienionych tam zwycięskich bitew prowadzonych przez króla.

Czytaj także

Zakończenie renowacji stało się okazją do ponownego zaprezentowania wystawy, którą przed czterema laty przygotowano na 50 rocznicę sprowadzenia pomnika do Gdańska. Wystawę fotograficzną, upamiętniająca historię pomnika Jana III Sobieskiego i wydarzeń, których był niemym obserwatorem wzbogacono o fotografie porównawcze pomnika przed i po renowacji.

Przed królem stali tu germanie

Monument króla po raz pierwszy odsłonięto we Lwowie w listopadzie 1898 r. Symbolizował odniesione zwycięstwa i triumfy polskiego oręża. Kiedy po II Wojnie Światowej miasto znalazł się w granicach Związku Radzieckiego Jana III Sobieskiego przeniesiono do Polski. Od 1950 roku był ozdobą pałacu w Wilanowie, a po 15 latach ostatecznie trafił do Gdańska, choć starania o jego pozyskanie prowadził również Kraków. Tym samym stał się jednym z jego najbardziej charakterystycznych pomników. Już od 54 lat z Targu Drzewnego obserwuje życie miasta. Wcześniej, przez blisko pół wieku stał tam pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w wojnach poprzedzających zjednoczenie Niemiec.

Czytaj także

To właśnie przy królu Janie III Sobieskim, w latach 70. i 80. odbywały się manifestacje niepodległościowe opozycji demokratycznej z Ruchem Młodej Polski na czele. Współcześnie to jeden z tradycyjnych punktów gdańskich Parad Niepodległości i innych kluczowych wydarzeń.

Jan III Sobieski wyraźnie odmłodniał. Zakończyła się komplek...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
katolik

Dziwne że Bruksela pozwoliła na tę renowację.Bo przecież jak wiemy Sobieski pogonił ciapatych.A Bruksela jest pro ciapata.

Dodaj ogłoszenie