Jakie warunki oferują pomorskie porodówki? Sprawdziliśmy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne [zdjęcia, wideo]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Od lutego, czyli od momentu przenosin z "Klinicznej" do obiektu Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, w porodówce Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku urodziło się około 2900 maluszków. Jak odbywa się przyjęcie rodzących? W jakich warunkach odbywa się poród? Jakie są dostępne metody znieczulenia? Z jakich udogodnień mogą korzystać?

Okres porodu to jeden z najbardziej stresujących i dynamicznych momentów w życiu kobiety. Pomimo tego, że pary mają często szczegółowo opracowaną drogę do szpitala, a także plan porodu czy ekwipunek na salę poporodwą, to często emocją biorą górę. Dlatego prześledziliśmy z kamerą jak taki proces wygląda na Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Porodówka w UCK. Czas start

W UCK w Gdańsku funkcjonuje wydzielona Izba Przyjęć Ginekologiczno-Położnicza, dzięki czemu, rodzące kobiety nie muszą czekać w poczekalni z innymi chorymi oczekującymi na przyjęcie na SOR. Przyjęcia odbywają się na parterze, tuż przy głównym wejściu do budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Przed drzwiami znajdują się pojedyncze miejsca parkingowe, jednak o charakterze krótkoterminowym.

Pary są przyjmowane przez położne w rejestracji (należy pamiętać o posiadaniu dowodu osobistego) i tutaj jest oceniana faza porodu, a także wstępne badanie lekarskie, które odbywa się w wydzielonym gabinecie.

Czytaj także

- Jest to miejsce szczególne, ponieważ są tutaj przyjmowane nie tylko kobiety w ciąży, ale i pacjentki ze schorzeniami ginekologicznymi. Oczywiście większość Pań przychodzi w różnych fazach porodu, ale są również pacjentki kierowane z innych ośrodków na oddział patologii ciąży czy oddział położnictwa septycznego - Anastasia Kalogridou-Błajet, Przełożona Pielęgniarek i Położnych UCK - Tutaj położne zbierają pierwszy wywiad, żeby mogły ocenić w którym etapie porodu znajduje się kobieta i w jakiej kolejności zostaną przyjęte. Jest tutaj również zawsze lekarz dyżurny, który przyjmuje, bada i ocenia i kieruje albo na patologię ciąży, jeżeli jeszcze nie jest jeszcze czas na poród, albo na salę porodową.

Porodówka w UCK. W oczekiwaniu na poród

Po pierwszej kwalifikacji i badaniu lekarskim, kobiety są przewożone na IV piętro, gdzie znajduje się już trakt porodowy. Tutaj pary mają do dyspozycji wydzielone, indywidualne sale porodowe, w których spędzą, najczęściej, kolejne godziny do porodu. W każdej z nich znajduje się węzeł sanitarny z toaletą i prysznicem​, a także wyposażenie pomocnicze, z którego mogą korzystać ciężarne.

- Nasz trakt porodowy dysponuje sześcioma odrębnymi salami porodowymi, a każda z nich wyposażona jest w oddzielny węzeł sanitarny i łóżko porodowe, które można dostosować do odpowiednich pozycji, stanowisko do resuscytacji noworodka, pomiarów antropometrycznych i udzielenia pierwszej pomocy po porodzie - Jakub Pietrzak, położny, koordynujący traktu porodowego w klinice położnictwa. ​

Na początku jest omawiany plan porodu przygotowany wcześniej przez pary. Specjaliści podkreślają, że zwiększa się wiedza i świadomość kobiet, które coraz częściej opracowują kompletne zestawienie potrzeb i wskazówek. W sali porodowej na ciężarne czeka też sprzęt, który ma pomóc w przygotowaniu się do porodu.

- Posiadamy wszystkie udogodnienia dla ciężarnych czy rodzących w postaci piłek, materacy, worków sako oraz wałków do zmiany ułożenia pozycji - powiedział Jakub Pietrzak.

Oczywiście, jeżeli nie ma innych przeciwskazań, to partner rodzącej może zostać na sali do samego końca porodu.

Porodówka w UCK. Znieczulenie

Dla rodzących bardzo ważnym tematem są kwestie znieczulenia przewodowego. W wielu szpitalach możliwości anestezji są uzależnione od obecności na oddziale lekarza - specjalisty. Kwestie te są też omawiane podczas analizy planu porodu, jednak wachlarz znieczuleń w uck jest szeroki.

- Przez 24 h na dobę jest dostępny zespół anestezjologiczny składający się z dwóch lekarzy anestezjologów, których wspierają pielęgniarki i położne anestezjologiczne. Metod łagodzenia bólu jest bardzo wiele - począwszy od tych niefarmakologicznych, takich jak masaż i imersja wodna czy wykorzystanie udogodnień, po farmakologiczne, takie jak gaz, znieczulenie przewodowe czy dożylne. Wszystkimi tymi metodami dysponujemy na trakcie porodowym - powiedział Jakub Pietrzak.

Porodówka w UCK. Opieka poporodowa

Bezpośrednio po porodzie mama wraz z dzieckiem trafia do sali poporodowej, gdzie spędza około dwóch godzin (w zależności od stanu zdrowia matki i dziecka). Jest to okres wczesnego połogu, kiedy kobieta przykłada do siebie dziecko. Kontakt skóra do skóry jest bardzo istotny zarówno ze względów psychologicznych jak i mikrobiologicznych.

Czytaj także

Następnie rodzina trafia już na oddział położniczy. Ta część kliniki składa się z dwóch części, w obrębie których znajduje się 38 łóżek. Pacjentki przebywają w salach 1- i 2- osobowych z odrębnymi węzłami sanitarnymi. Ważne, że partner świeżo upieczonej mamy, ma możliwość odwiedzin i pobytu przy łóżku w wyznaczonych godzinach. Ponadto, jeżeli z różnych względów jest potrzeba dłuższego pobytu, kobiety mogą skorzystać ze specjalnych pokoi "hotelowych". Szpital zaplanował również przyjazną przestrzeń odwiedzin, w których odbywają się spotkania z rodziną.

Porodówka w UCK. Opieka laktacyjna

Kobiety od samego początku otrzymują opiekę i wsparcie laktacyjne, mogą też skorzystać ze szpitalnych laktatorów.

-Wsparcie laktacyjne jest bardzo ważne i najlepiej, żeby było udzielone jak najszybciej. Kobieta otrzymuje pomoc już od położnych w sali porodowej, poprzez położne na oddziale położnictwa. Dodatkowo w szpitalu pracują konsultanci i doradcy laktacyjni, którzy specjalizują się w trudniejszym przypadkach. Do użytku mamy również laktatory klasy szpitalnej. Uczymy jak z nich korzystać, aby móc jak najszybciej i efektywnie karmić maluszka - powiedziała Izabela Drążkowska, położna, koordynator banku mleka UCK.

Bank Mleka

Od tego roku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne dołączyło do placówek, które dysponują własnym bankiem mleka. Tutaj odbywa się zarówno rejestracja dawczyń, odbiór i analiza mleka, a także przechowywanie butelek.

- W banku mleka prowadzimy kwalifikację honorowych dawczyń, które oddają mleko, aby podzielić się z innymi dziećmi, a w szczególności z wcześniakami. Badana jest mama pod kątem chorób i badane jest mleko pod względem jakościowym i mikrobiologicznym przed i po procesie pasteryzacji - powiedziała Izabela Drążkowska.

Porodówka w UCK. Uniwersytet dla rodziców

Od kwietnia na IV piętrze funkcjonuje również szkoła rodzenia "Uniwersytet dla rodziców".

-Nasza szkoła rodzenia różni się od pozostałych tym, że mamy bardzo małe grupy składające się maksymalnie z sześciu par. Podchodzimy indywidualnie do każdej z nich i mamy czas na to, aby wszyscy mogli odpowiednio przećwiczyć zadania na fantomach. Program jest podzielony na dwa panele - "porodówkowy" i "noworodkowy". Pierwszy z nich prowadzą wyłącznie położne z ogromnym doświadczeniem. Ważne, że prawdopodobnie prędzej czy później uczestniczki spotkają się z położną prowadzącą zajęcia na sali porodowej czy salach poporodowych - powiedziała Anastasia Kalogridou-Błajet, Przełożona Pielęgniarek i Położnych UCK.

Jakie warunki oferują pomorskie porodówki? Sprawdziliśmy Uni...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 grudnia, 13:22, Ciężarna:

Ten artykuł to jakiś żart. Nie dawno czekałam na sorze ginekologicznym z bólem w 36tc półtorej godziny i w tym czasie odeslali 4 rodzące z powodu braku miejsc do wojewódzkiego szpitala. Mydlenie kobietom oczu. Nawet mój ginekolog powiedział, że nie ma sensu próbować jechać na poród do UCK,no chyba, że prowadzi się ciążę u ordynatora...

Zgadzam się w 100%

C
Ciężarna

Ten artykuł to jakiś żart. Nie dawno czekałam na sorze ginekologicznym z bólem w 36tc półtorej godziny i w tym czasie odeslali 4 rodzące z powodu braku miejsc do wojewódzkiego szpitala. Mydlenie kobietom oczu. Nawet mój ginekolog powiedział, że nie ma sensu próbować jechać na poród do UCK,no chyba, że prowadzi się ciążę u ordynatora...

Dodaj ogłoszenie