Jakie są objawy hipotermii? Ratownicy przestrzegają: Nie bądź obojętny i nie zwlekaj z wybraniem telefonu alarmowego!

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Dariusz Bloch
W niskich temperaturach połączonych z wietrzną aurą bardzo szybko może dojść do wychłodzenia organizmu. Nie chodzi tu tylko o sytuacje skrajnej głupoty związanej z chodzeniem po górach w samej bieliźnie, ale również o zwyczajne, niewystarczające zabezpieczenie się przed mrozem lub długą ekspozycję na niskie termperatury. Ratownicy ostrzegają - nie bądź obojętny - nie pozostawiaj poszkodowanego samego i gdy nie odpowiada sprawdź oddech!

W naszym regionie mamy obecnie do czynienia z najchłodniejszą i najbardziej śnieżną zimą na przestrzeni ostatnich lat. Nic nie wskazuje, że utrzymujące się od kilku tygodni mrozy ustąpią w najbliższym czasie. Synoptycy co prawda zapowiadają, że w weekend temperatury mogą oscylować wokół 0 st. Celsjusza, jednak w przyszłym tygodniu czeka nas kolejne ochłodzenie.

W takich warunkach należy szczególnie zadbać o organizm, a przede wszystkim dobrać ubrania, które zapewniają skuteczną izolację termiczną, i unikać dłuższej ekspozycji na mroźną aurę. Wszystko po to, aby nie dopuścić do wychłodzenia oraz do groźnego stanu hipotermii.

- Dochodzi do niej, kiedy temperatura ciała obniża się poniżej 35,0 st. Celsjusza - tłumaczy Dawid Laskowski, ratownik z Fundacji AIDRatunek. - Natomiast stanem zagrożenia życia jest spadek temperatury ciała poniżej 32 st. Celsjusza - wówczas mamy już do czynienia z II stopniem hipotermii, który wymaga interwencji Zespołu Ratownictwa Medycznego, lub zgłoszenia się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W hipotermii w naszym organizmie dochodzi do zaburzeń proporcji wytworzonego ciepła do jego utraty.

Specjaliści z AID Ratunek podkreślają, że do stanu hipotermii dochodzi najczęściej w sytuacji:

  • Braku właściwego ubioru podczas przebywania w temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza;
  • Przebywania w zimnych pomieszczeniach;
  • Narażenia na długotrwały na kontakt z zimnym przedmiotem;
  • Długiego przebywania w zimnej wodzie;
  • Wytracania ciepła poprzez promieniowanie - im jesteśmy cieplejsi, tym szybciej się wychładzamy, dlatego nie warto się przegrzewać;
  • Przebywania w wietrznym miejscu - silny i chłodny wiatr szybko wytrącą ciepło

Warto być czujnym

Ratownicy zwracają uwagę, że w takich warunkach nie można być obojętnym na zagrożenia, jakie dotykają również inne osoby. Tylko szybka reakcja i udzielenie pomocy może uchronić przed niebezpiecznymi konsekwencjami wychłodzenia. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę?

- Ludzie, którzy są w stanie hipotermii zagrażającej życiu nie będą mieli już dreszczy widocznych podczas zwykłego wyziębienia - informuje Dawid Laskowski. - Osoba taka będzie splątana i podsypiająca, możemy u niej zaobserwować zaburzenia koordynacji ruchu. Spadek temperatury ciała spowalnia impulsy nerwowe, co przekłada się na stan neurologiczny osoby w hipotermii. Może być on widoczny nawet w temperaturze poniżej 32 st. Celsjusza.

W takich sytuacjach nie wolno zwlekać z telefonem pod numer alarmowy, wezwaniem karetki lub udaniem się z osobą wychłodzoną na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Są to objawy, które sugerują bezpośrednie zagrożenie życia - hipotermia może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, spowolnienia oddechu oraz tętna, a w dalszej kolejności do nagłego zatrzymania krążenia.

Pamiętajmy, że gdy osoba nie odpowiada i nie reaguje, zawsze należy sprawdzić puls. W przypadku, kiedy kontakt jest ograniczony, nie należy podawać ciepłych płynów.

Prześlij swoje zdjęcia na adres internet@dziennikbaltycki.pl

Mróz na Pomorzu. Niskie temperatury w woj. pomorskim. Ile na...

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie