Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są najczęstsze powikłania po grypie? Sprawdź!

red., poradnikzdrowie.pl
Jakie są najczęstsze powikłania po grypie? Sprawdź!
Jakie są najczęstsze powikłania po grypie? Sprawdź! archiwum
Z tygodnia na tydzień rośnie liczba chorych na grypę i infekcje grypopodobne na Pomorzu. Do szpitali trafiają głównie małe dzieci i osoby starsze. Jakie są najczęstsze powikłania po grypie?

Zapalenie zatok

Zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych są najczęstszym powikłaniem grypy.

Objawy:

Ból w okolicy czoła i nosa, który dokucza zwłaszcza rano i nasila się przy pochylaniu głowy, - uczucie ucisku w okolicy policzków, - zatkany nos, - wzrost temperatury.

Jeżeli do infekcji wirusowej dołączyła się bakteryjna, ropny katar, przewlekłe bóle głowy, rzuty gorączki niewiadomego pochodzenia mogą ciągnąć się miesiącami!

Leczenie:

Często wycieraj nos - przedtem możesz zakroplić sól fizjologiczną (morską) - ułatwi pozbycie się wydzieliny. Dobre efekty dają inhalacje z soli kuchennej lub iwonickiej i suche ciepłe okłady (nagrzany ręcznik przyłóż do czoła lub policzków, potem oczyść nos). Pij napar z majeranku (łyżeczka na szklankę wody), a nos sam się odblokuje.

W przypadku infekcji wirusowej po 2-3 dniach kuracji dolegliwości będą mijać. Jeżeli dołączyły się bakterie, lekarz zaleci antybiotyk. Kuracja trwa 10-14 dni.

Czytaj też: Grypa na Pomorzu. Jedna ofiara śmiertelna, sto tysięcy chorych [INFOGRAFIKI]

Zapalenie ucha środkowego

Objawy:

Zapalenie ucha środkowego sprawia, że śluzówka puchnie, utrudniając odpływ wydzieliny śluzowej (przy zakażeniu wirusowym) albo śluzowo-ropnej (do infekcji wirusowej szybko dochodzi bakteryjna), więc gromadzi się ona w uchu środkowym. Pojawia się ból, wysoka gorączka, chory gorzej słyszy, czasem dochodzi do przedziurawienia błony bębenkowej i wycieku ropy. Zaniedbana infekcja prowadzi do osłabienia słuchu, zapalenia nerwu twarzowego, mózgu.

Leczenie:

Infekcję wirusową leczy się objawowo (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne). Ból łagodzą ciepłe suche okłady (nagrzany ręcznik, termofor). Jeśli w ślad za wirusami wtargnęły do ucha bakterie, trzeba brać antybiotyk, a jeśli jest też katar - krople obkurczające. Po 2-3 dniach dolegliwości ustępują, ale kurację trzeba prowadzić do końca (10-14 dni). Czasem konieczne jest nacięcie błony bębenkowe, by ropa mogła wyciec.


Wirus grypy atakuje na Pomorzu

Zapalenie oskrzeli

Objawy:

Napadowy, męczący kaszel, najpierw suchy, potem mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny (przezroczystej przy zapaleniu wirusowym, żółtej lub zielonkawej, gdy dołączyły się bakterie), - gorączka.

Leczenie:

Przy infekcji wirusowej wystarczy leżeć w łóżku, dużo pić i obniżać gorączkę, jeśli przekracza 38 st. C. Warto nawilżać sypialnię - suche powietrze zaostrza przebieg choroby i może prowadzić do zapalenia płuc. Dopóki kaszel jest suchy, pomaga syrop hamujący odruch kaszlowy, potem trzeba go zamienić na wykrztuśny. Gdy przyplątały się bakterie (wzrost gorączki, odkrztuszanie ropnej wydzieliny, duszność), trzeba brać antybiotyk.

TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki