Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są możliwości pracownika na kwarantannie? Praca zdalna czy zasiłek chorobowy?

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Według ostatnich danych pomorskich służb sanitarnych na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną przebywa przeszło 23 tys. mieszkańców Pomorza. Co dzieje się, gdy taka sytuacja dotyka osobę pracującą?

Lekarze rodzinni alarmują, że w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do sytuacji odmowy wykonania testu na koronawirusa, co ma związek z obawami dotyczącymi zasad izolacji. Wielu pacjentów ze względów zawodowych obawia się również przestoju obowiązków zawodowych, a taka sytuacja dotyczy też osób objętych kwarantanną. Tymczasem specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku przekonują, że zasady postępowania w takich sytuacjach są jasne, a pacjenci mogą skorzystać z dwóch opcji.

- Mogą oni otrzymywać świadczenia za czas choroby, mogą też pracować zdalnie. Nie mogą jednak łączyć tych dwóch możliwości - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński rzecznik pomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku, w którym osoba będąca na kwarantannie nie może wykonywać swoich obowiązków służbowych, jest traktowana jako pacjent niezdolny do pracy z powodu choroby. Co istotne, do wypłaty świadczeń za okres choroby nie jest wymagane zwolnienie lekarskie.

- Należy jednak podkreślić, że okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński rzecznik regionalnego pomorskiego ZUS. - Kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie chorobą zakaźną, ale u której nie stwierdzono takiego zakażenia. To oznacza, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy i w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Otrzyma natomiast wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Oczywiście kiedy pracownik ma możliwość wykonywania obowiązków zawodowych, nie musi wnioskować o chorobowe i może normalnie wykonywać pracę.

- Nie ma jednak obowiązku występować o świadczenie chorobowe za czas kwarantanny. W ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r. (ustawa w toku prac legislacyjnych) zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny - podkreśla Krzysztof Cieszyński.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki