Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie badania można wykonać w laboratorium?

.
Praca w laboratorium bardzo mocno wiąże się z diagnostyką laboratoryjną. Stanowi ona jeden z działów medycyny, pozwala określić parametry pobranych materiałów do badania. Zazwyczaj głównymi materiałami badawczymi w przypadku człowieka są: krew, mocz, kał i włos.

Istnieją liczne laboratoria zajmujące się badaniem innych materiałów, do celów badawczych i rozwojowych. Często pobranymi materiałami są: żywność, leki, ścieki, woda, odpady oraz materiały budowlane, materiały chemiczne.

Podczas wykonywania badań w laboratorium wykorzystuje się szereg technik laboratoryjnych. Podczas badań należy zachować szczególną ostrożność oraz sterylność. Dzięki właściwym warunkom otoczenia oraz odpowiedniemu zachowaniu osoby badającej wyniki badania będą wskazywały prawidłowe dane.

Podczas wykonywania badań i uzyskiwania wyników, wykorzystuje się sprzęt medyczny. Należy pamiętać, aby właściwie dbać o czystości oraz sprawność urządzeń. Muszą być one regularnie sprawdzane oraz odpowiednio czyszczone przed każdym badaniem. Dodatkowo naczynia laboratoryjne przeznaczone do wielokrotnego użytku, należy przepłukiwać wodą destylowaną, odtłuszczać oraz czyścić przy pomocy odpowiednich środków.

Laboratoria zajmują się przeprowadzaniem wielu badań, do najpopularniejszych należą: badanie moczu, kału
i krwi . Laboratoria często oferują swoim pacjentom ciekawe pakiety badań skierowane do różnych grup wiekowych.

Badania profilaktyczne dla każdej grupy wiekowej
Obecnie ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez liczne laboratoria są badania profilaktyczne odpowiednio dobrane dla każdej grupy wiekowej. Systematyczne wykonywanie badań pozwala na szybkie wykrycie choroby lub daje pewność, że nasz organizm jest zdrowy.

Dzięki wykonywaniu badań kontrolnych można wykryć początek choroby, która jeszcze nie dała odczuwalnych objawów. Badania dobrze jest wykonywać regularnie nawet, jeżeli nie czujemy żadnych zmian zachodzących w naszym organizmie.
Pacjenci w wieku 20-30 lat powinni wykonywać raz w roku badania takie jak: morfologia, glukoza, odczyn Biernackiego, cytologię ginekologiczną oraz ogólne badanie moczu. Polecane jest także przeprowadzanie badania lipidogramu raz na 3-5 lat.

Pacjenci, którzy przekroczyli 30 lat powinni raz w roku wykonywać badanie: morfologii krwi, odczyn Biernackiego, glukozę, lipidogram, cytologię ginekologiczną, ogólne badanie moczu. W tym wieku warto raz na 3 lata przeprowadzić badanie na obecność sodu i potasu w surowicy.

Osoby pomiędzy 40, a 50 rokiem życia powinny raz w roku przeprowadzić badania typu: morfologia krwi, odczyn Biernackiego, glukoza, lipidogram, badanie moczu, wykrywanie krwi utajonej w kale, cytologię ginekologiczną oraz tyreotropinę trzeciej generacji. Natomiast kolejno co 3 lata powinno się wykonać badanie sodu i potasu w surowicy, estradiolu, PSA całkowitego i PSA wolnego.
Starsze osoby po osiągnięciu 50 lat, powinny dbać o siebie i regularnie wykonywać badania. W każdym roku zgłaszać się na badania: morfologii krwi, odczynu Biernackiego, glukozy, lipidogramu, cytologii ginekologicznej, badanie moczu, wykrywanie krwi utajonej w kale, badanie wapnia całkowitego oraz fosforu nieorganicznego w surowicy, magnezu i kwasu moczowego w surowicy, albuminy i kreatyniny w surowicy, tyreotropiny trzeciej generacji oraz PSA całkowitego i wolnego. Dodatkowo należy, co trzy lata wykonać badanie na obecność sodu i potasu w surowicy.

Badania laboratoryjne
Oprócz badań przydzielonych do grupy wiekowej istnieją inne pakiety badań. Wówczas, gdy obawiamy się lub widzimy oznaki możliwej choroby, należy jak najszybciej wykonać badania pomocne w celu wykrycia schorzenia.

Laboratoria przeprowadzają przeróżne badania podstawowe, hormonalne, alergiczne, cukrzycowe, reumatyczne, wątrobowe i inne. Dzięki wykonaniu właściwego badania możemy mieć pewność, że jesteśmy zdrowi. Dodatkowo szybko uzyskujemy informację, że grozi nam dana chorobą lub mamy jakąś infekcję. Szybkie wykrycie dolegliwości pozwala na sprawniejsze zwalczenie choroby.

Badania laboratoryjne często są dostępne w formie wybranych pakietów, do podstawowych zaliczymy: diagnostykę narządów oraz schorzeń, badania dla osób dbających o profilaktykę zdrowia, badania dla przyszłych i obecnych mam, badania skierowane do pań, panów i dzieci.

Często nie wiemy, jakiego rodzaju potrzebne należy wykonać badanie przy odczuwalnych dolegliwościach. Wówczas należy zgłosić się do lekarza rodzinnego z pomocą. Laboratoria wykonują przeróżne badania z kategorii: alergologia, analityka ogólna, autoimmunologia, biochemia, cytologia, diagnostyka ( nowotworowa, infekcji, prenatalna, zaburzeń neurologicznych, zaburzeń jelitowych), genetyczna identyfikacja mikroorganizmów, genetyka człowieka, hematologia, toksykologia, histopatologia i inne. Warto po konsultacji z lekarzem wybrać odpowiednie badanie dla siebie i w czas uchronić się przed możliwą chorobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki