Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki może być 2015 rok w gospodarce?

JKL
Jaki może być 2015 rok w gospodarce?Jeśli Europa powróci na ścieżkę wzrostu  Pomorze zyska na inwestycjach w logistyce jak Pomorrskie Centrum Logistyczne
Jaki może być 2015 rok w gospodarce?Jeśli Europa powróci na ścieżkę wzrostu Pomorze zyska na inwestycjach w logistyce jak Pomorrskie Centrum Logistyczne mat. prasowe
Morze znacząco wpływa na potencjał trójmiejskiej i pomorskiej gospodarki. Dużą rolę odgrywa logistyka, transport i turystyka, zatem dla przyszłości znaczenie ma kondycja Europy i świataPodmiotów gospodarki morskiej zarejestrowanych jest na Pomorzu ok. 6,5 tys. Ponad 3 tys. firm prowadzi usługi konstrukcyjne i naprawcze statków i konstrukcji offshore. Szacuje się, że cały sektor morski w województwie daje zatrudnienie 40 tys. osób.

Branża morska to nie tylko stocznie, porty czy żegluga promowa. Związanych jest z nią bezpośrednio wiele firm spedycyjnych, których w samym Trójmieście jest kilkadziesiąt, firm zaopatrzeniowych, usługowych. Wydawałoby się, że tak odległa branża jak chemia i paliwa nie ma związków z morzem. Tymczasem morska "noga" odgrywa jedną z głównych ról w biznesie Grupy Lotos, największej pomorskiej firmy. Jej potrzeby własnego surowca generują nie tylko przychody własne, ale dla wielu firm z bliskiego otoczenia.
Spółka Lotos Petrobaltic podpisała umowę na przebudowę platformy wiertniczej na eksploatacyjną. Przebudowa platformy jest istotną częścią projektu zagospodarowania złoża B8, którego finansowanie poza komercyjnymi bankami zapewnia również program Inwestycje Polskie. Realizacja projektu wymagać będzie do 2015 r. nakładów inwestycyjnych rzędu 1,8 mld zł.

W skład konsorcjum wykonawców przebudowy wchodzą spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, tj. Energomontaż - Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta, a także stocznia z polskim kapitałem Crist.
- Przebudowa platformy Petrobaltic to kluczowy element realizacji kolejnych inwestycji LOTOSU związanych z wydobyciem węglowodorów na Bałtyku, na których, mam nadzieję, skorzysta polska gospodarka. Z jednej strony to kamień milowy w realizacji programu zagospodarowania złoża B8, dzięki czemu Polska zwiększy wydobycie ropy naftowej - podkreślał Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos SA. - Z drugiej, ogromna szansa dla polskich stoczni na rozwój kompetencji oraz pozyskanie nowych zamówień w branży offshore.
Przebudowana w trójmiejskich stoczniach zostanie także druga platforma Petrobalticu.

Turystyka i logistyka

Branża morska to także logistyka i transport. Dzięki rozbudowie terminali kontenerowych w pobliżu aglomeracji powstało wiele nowych centrów logistycznych.  Szacuje się, że jedno miejsce pracy w portach generuje 5 w lokalnej gospodarce. Można zatem szacować, że dzięki portom pracę ma kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym większość w obsłudze transportu.
Nadmorskie położenie decyduje także o znaczeniu gospodarczym turystyki. Rocznie region odwiedza ok. 7 mln przyjezdnych. Zostawiają w barach, restauracjach i hotelach pokaźne pieniądze. Tysiące turystów przypływa wycieczkowcami do portu w Gdyni.
Szacuje się, że sektor turystyki w województwie pomorskim generuje około 18 tys. miejsc pracy. Głównie odwiedzają nas Niemcy, Anglicy, Szwedzi, Rosjanie i Norwegowie. Wiele zatem zależy od tego, jak zasobne są ich kieszenie.

Perspektywy na lekki wzrost

Kraje pochodzenia turystów to na ogół silne gospodarki. Nie oszałamiają tempem wzrostu, ale nie są w stagnacji i w dodatku są znacznie bogatsze niż Polska. Kluczowy jest także stan gospodarek Europy środkowej. Coraz większa część wymiany towarowej ma miejsce właśnie z tymi krajami.
Tymczasem średnie i duże firmy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej patrzą optymistycznie w przyszłość. Większość z 500 ankietowanych spodziewa się wzrostu przychodów, a duża część planuje zwiększenie zatrudnienia w 2015 roku. Jak wynika z najnowszego raportu KPMG, dla przedsiębiorstw w Polsce jednym z najważniejszych czynników rozwoju pozostaje eksport.

W 2015 r. w Polsce 72 proc. respondentów spodziewa się wzrostu przychodów swoich firm, nieco mniej niż we wszystkich pozostałych krajach (79 proc.). Zwiększenie zatrudnienia w przyszłym roku planuje 43 proc.  badanych firm w Polsce i 39 proc. w regionie, natomiast udział respondentów przewidujących zmniejszenie liczby pracowników jest niewielki - wynosi odpowiednio 14 i 11 proc. Do najważniejszych celów dla polskich przedsiębiorstw należą także rozwój nowych produktów oraz poszukiwanie nowych kierunków eksportu.

- Wyniki badania pokazują, że dla wielu przedsiębiorstw w Polsce eksport pozostaje bardzo ważnym czynnikiem stymulującym rozwój. Spośród respondentów spodziewających się wzrostu przychodów blisko połowa uważa, że jednym z głównych źródeł lepszych wyników będzie większa sprzedaż na rynkach zagranicznych, zaś niecałe 40 proc. widzi szanse w rosnącym rynku krajowym. Zorientowanie na eksport dotyczy przede wszystkim firm, które już teraz są obecne na rynkach zagranicznych  - tłumaczy Leszek Wroński, partner, szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Mimo stosunkowo dobrych nastrojów wiele firm dostrzega bariery, które mogą hamować ich rozwój. Podwyższenie podatków, niekorzystne zmiany w regulacjach prawnych oraz zaostrzona konkurencja to niektóre z najczęściej wymienianych przeszkód, z którymi zmagają się badane przedsiębiorstwa.
Jak kształtują się perspektywy zatrudnieniowe? Z kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wynika, że pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.
Także w regionie Pomorza firmy, które planują w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie, skromnie, ale przeważają nad tymi, które zamierzają redukować etaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki