Jaka będzie zima 2012/2013?. O prognozie pogody z meteorologiem Piotrem Grygielem [ROZMOWA]

rozm. Mateusz Węsierski
Piotr Grygiel
Piotr Grygiel Archiwum/Tomasz Bołt
Udostępnij:
Niejedną zimę pamięta, bo czyni wieloletnie obserwacje. Zapisuje je w swoim notatniku. Nakłoniliśmy Piotra Grygiela do podzielenia się z nami swoimi pogodowymi zapiskami. Jaka będzie tegoroczna zima? Jaka była w przeszłości? Czy wydarzyły się przyrodnicze "sensacje"? To wszystko wyjaśnia meteorolog z Jasienia, kaszubskiej wsi w powiecie bytowskim

Jaka będzie zima 2014/2015? PROGNOZA POGODY na święta Bożego Narodzenia, sylwestra i początek roku

Jaka będzie zima 2014? Prognoza pogody na zimę 2013/2014

Da się trafnie prognozować pogodę?
Pogoda to jeden nieustanny cykl zmian wielu parametrów fizykochemicznych wzajemnie na siebie oddziałujących. Dlatego nigdy w 100 procentach nie przewidzimy całego spektrum zjawisk, bo nie mają one konkretnego odniesienia w czasie. Próby znalezienia środka w chwili ich rejestrowania dają nam określoną trafność prognozowania na dany moment, na przykład na jutro, pojutrze itd. Stąd przewidujący pogodę naraża się na natychmiastowy zarzut nietrafienia; tym bardziej że na pogodzie "znają się" wszyscy, a sama aura nam tego nie ułatwia.

Jakie ma Pan kwalifikacje?
Moje wykształcenie, w tym meteorologiczne, kontakt z meteorologami, astrologami, znawcami świata przyrody, pasja oraz niewątpliwy dar obserwacji i rejestrowania zjawisk pogody od wielu lat dodają mi odwagi. Pozwalają też na pewne sukcesy w procesie prognozowania.

JAKA BĘDZIE ZIMA 2013/ 2014?

Jaki wpływ na nasze życie ma pogoda?
Pogoda ma, z czego zdajemy sobie wszyscy sprawę, bezpośredni i pośredni wpływ na nasze życie. Chcemy wiedzieć, na ile nam w tym pani aura pomoże lub, niestety, zaszkodzi. Ostatnie lata, pomimo rozwoju techniki, coraz bardziej komplikują proces prognozowania. Obserwuję zjawiska nietypowe, o wyjątkowej gwałtowności i, w stosunku do tak zwanych danych wieloletnich, odbiegające od przyjętych norm. Obecny rok również ich nie szczędził.

A jaka będzie tegoroczna zima?
Prognozowanie nadchodzącej zimy opieram na wspomnianym bagażu doświadczeń. Także przysłów i przypowiastek ludowych dotyczących pogody jest bez liku. Ostatnio, nawet te bardziej znane oraz używane, zawodzą. Niemniej pomocniczo zerkam w ich stronę. Bywa, że się sprawdzają połowicznie. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzącą zimę będziemy mieli dość kapryśną. Bliskie jest mi w tym przypadku określenie: trochę zimy, trochę jesieni. Będzie mróz, będzie śnieg, ale i plucha. Sporo nerwów czeka właścicieli stoków narciarskich. W grę wchodzą naśnieżania, a sprzęt często oblodzi. W sumie sezon narciarski nie będzie stracony. Zwłaszcza styczeń prawie w całości będzie zimowy, a i luty "obuj buty". Wcześniej święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok będą miały lekki posmak zimy.

Pewnie czynił Pan obserwacje w poprzednich latach. Jak wyglądały polskie zimy na Pomorzu?
W minionych dziesięcioleciach zimy na Pomorzu przebiegały w bardziej przewidywalny sposób; były mroźne, śnieżne i stosunkowo stabilne, na przykład zima 1978/1979. Między wioskami i zabudowaniami poruszaliśmy się na nartach, także saniami, a tunele śniegowe miały do 2 metrów głębokości. Pamiętam, gdyż akurat tej zimy urodziła mi się córka i w ostatniej chwili (później było to już niemożliwe), z kłopotami, z obawą o przemarznięcie, użyczonym samochodem terenowym przewieziono dziecko, żonę oraz mnie (20 km) ze szpitala do domu. Jechaliśmy 1,5 godziny. W latach 50., 60. i 80. zimy często przysparzały kłopotów, z pomocą przychodziło wojsko, dysponujące pługami lemieszowymi i wirowymi. Najgorsza sytuacja była na odcinkach Kościerzyna - Bytów - Lębork - Wejherowo - Kartuzy (konfiguracja wypiętrzonego krajobrazu), terenie kiedyś zwanym (z powodu ostrych zim) Syberią kaszubską.

Czy w skali Pomorza zima w różnych regionach będzie przebiegać w różny sposób?

Chociaż w ostatnich kilkunastu latach zimy są łagodniejsze, to i tak wspomniany teren traktowany jest przez aurę bardziej surowo. Zawsze zima trwa tu dłużej; śniegu jest więcej, a temperatura niższa o kilka stopni od tej na obrzeżach, zwłaszcza w pasie nadmorskim Pomorza o szerokości około 20-25 kilometrów (wpływ Bałtyku). Nadchodząca zima przebiegać będzie podobnie, a temperatury minimalne na chłodniejszym terenie, w niektórych dniach stycznia i kilku w lutym, spadną do ponad -20 st. C, maksymalne, w okresie ociepleń w lutym, osiągną nawet 9, 10 st. C, a w marcu 15. Ostatnio coraz częściej notuję wczesne epizody zimowe w listopadzie, po czym następuje dłuższe jesienne przedzimie, aż do świąt Bożego Narodzenia. Natomiast słaba zima przedłuża swoje panowanie na okres przedwiośnia. Zresztą duże wahania temperatur oraz opadów w ostatnich latach występują i w pozostałych porach roku.

Poczynił Pan jakieś ciekawe przyrodnicze obserwacje?
Jako ciekawostkę, w obliczu globalnego ocieplenia klimatu, należy zaznaczyć, iż w moich notowaniach z ostatnich pięciu lat obserwuję wyraźny spadek średnich temperatur rocznych. A coraz częstsze silne wiry powietrza o charakterze totalnych zniszczeń pojawiają się w pasach silnych burz, zwanych burzami gradowymi. Jeśli chodzi o inne zjawiska, ciekawostką jest pojawienie się większej liczby orzechówek syberyjskich, które odżywiają się między innymi owocami w ogrodach, w tym orzechami laskowymi. Ptaki te są dużą rzadkością na Pomorzu. Ze zwierząt egzotycznych to moje opisane w "Dzienniku Bałtyckim" spotkanie z pumą, która 17 lat temu, mnie i mojemu synowi, wybiegła na szosę tak, że musiałem zatrzymać rozpędzony samochód, a także, po kilku latach, spotkanie z żółwiem greckim i dalszą z nim przygodą. Ponadto mam zamiar wydać w postaci książeczki opis procesu udanej hodowli larwy okazałego owada, jakim jest borodziej cieśla (bliźniaczo podobny do kozioroga dębosza). Nie są to informacje przełomowe, w przeciwieństwie do innych, bardziej pesymistycznych, jak na przykład masowe ginięcie pszczół i innych błonkoskrzydłych zapylających nasze pola i sady, a także zachwianie równowagi w populacji niektórych skrzydlatych i czworonożnych dziko żyjących, ale to już odrębny temat do rozmowy.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nairam
Co prawda bardziej uczony ale środki i język którymi się posługuje
jest bliski językowi Jasnowidza i innych wróżek.
O
Olaf
Po oc jak mi to firma zrobi: www.lukgarden.pl
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie