Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić piękne świąteczne zdjęcia? Lidia Popiel zdradza tajniki dobrej fotografii [WIDEO]

red.
Poradnik fotograficzny Lidii Popiel
Poradnik fotograficzny Lidii Popiel kadr z filmu na youtube
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jak zwykle będziemy chcieli uwiecznić te rodzinne chwile na fotografiach. Jak je zrobić żeby były naprawdę wyjątkowe? Sprawdź w poradniku Lidii Popiel.

Tych, którzy o robieniu zdjęć wiedzą niewiele, zapadnięcie zmroku zdecydowanie może zniechęcić do chwycenia za aparat. Warto jednak spróbować, ponieważ dobrze wykonana fotografia o zmierzchu jest w stanie zaprezentować świat w ciekawej, wręcz magicznej perspektywie.

Krok 1 - zapomnij o lampie błyskowej

Po pierwsze - zapomnijmy o skorzystaniu z lampy błyskowej. A to dlatego że jest ona w stanie oświetlić nam jedynie pierwszy plan. Co więcej - spłaszczy cały obraz. Zamiast lampy błyskowej, proponujemy zapoznanie się z zasadami ustawień czasu naświetlania, czyli długości czasu otwarcia migawki.

Krok 2 - czas naświetlania

Zasada jest prosta - im ustawicie dłuższy czas naświetlania, tym więcej światła "wpadnie" do aparatu, czyli tym wasze zdjęcie będzie jaśniejsze. Nocą łatwiej jest fotografować obiekty nieruchome, ponieważ wszystkie te, które są w ruchu, będą na zdjęciu poruszone.

Krok 3 - przyda się statyw

Do wykonania dobrego zdjęcia nocą z pewnością przyda się też statyw. A to ze względu na wymagany długi czas naświetlania, podczas którego aparat powinien być całkowicie nieruchomy.

Oczywiście można sobie świetnie poradzić bez statywu, zastępując go chociażby murkiem czy ławką. Jeśli pogoda na to pozwala, aparat można położyć również na ziemi.

Statyw lub coś, co go będzie zastępować, niekoniecznie rozwiąże cały problem. Pozostaje bowiem jeszcze sam moment naciśnięcia spustu. Profesjonaliści radzą sobie z tym dzięki wężykowi spustowemu, za pomocą którego można zrobić zdjęcie zupełnie nie dotykając aparatu. Problem rozwiązuje również użycie samowyzwalacza.

Krok 4 - eksperymentuj

By zrobić dobre zdjęcie nocą, najlepiej poeksperymentować z różnymi czasami naświetleń. Warto np. wykonać serię zdjęć z różnymi ustawieniami czasu - zaczynając od 1 sekundy, a kończąc na czasie, jaki jest maksymalny dla aparatu, którym dysponujecie.

Krok 5 - ustaw przesłonę

Poza czasem naświetlania, ważna jest również przesłona. Jest to otwór, którym dostaje się światło. Określa się ją jako "f". Jej symbolem w aparatach jest zaś AV. Im większy otwór, tym nasze zdjęcie będzie jaśniejsze. Wartość przesłony określana jest za pomocą liczb. Im większa wartość przesłony, tym otwór jest mniejszy, a tym samym zdjęcie będzie ostrzejsze i będzie miało więcej detali. Aby fotografować nocą, najlepiej używać przesłony z zakresu od 4 do 11.

Krok 6 - metoda prób i błędów

Aby wasze zdjęcie jak najefektowniej wyglądało, warto robiąc je próbować zmieniać perspektywę. Róbcie więc zdjęcia zarówno od góry, jak i dołu. Bez obaw zmieniajcie też wysokość statywu.

Skoro robienie zdjęć nocą mamy już opanowane, pamiętając o powyższych zasadach, możemy przejść do fotografowania świątecznych iluminacji, których z dnia na dzień wokół nas przybywa.

Krok 7 - dłuższy czas da bajkowy efekt

Tym razem również zaczniemy od czasu naświetlania. Najlepiej znów z nim poeksperymentować, wybierając sobie jakiś element do ćwiczeń. Zasada jednak jest taka - im dłuższy czas naświetlania, tym fotografowane światło będzie bardziej rozmyte i bajkowe. Używając z kolei krótszych czasów naświetlania, skupimy się bardziej na oświetleniu, pozostawiając tym samym cały obiekt w tle.

Krok 8 - ustaw czułość aparatu

Skoncentrujmy się na kolejnym parametrze naszego aparatu, jakim jest czułość, która określana jest skrótem ISO. Wartości ISO są różne dla różnych aparatów. Najczęściej oscylują w zakresie od 100 do 3200. Pamiętajmy - im wyższa wartość ISO, tym zdjęcie zrobione przez nas będzie jaśniejsze. Większa czułość, daje jednak również większe prawdopodobieństwo, że otrzymany przez nas obraz będzie zniekształcony
.
Krok 9 - ziarna i szumy

Przy wysokich wartościach czułości, na zdjęciu mogą pojawić się drobne kropki, przypominające ziarno. Niektórzy właśnie taki efekt chcą osiągnąć. Przypomina on bowiem ziarno błony filmowej.

Krok 10 - kolorowe smugi światła

Jednym z najbardziej efektownych sposobów wykorzystania światła nocą, jest uchwycenie poruszających się źródeł światła, np. reflektorów jadących samochodów. Fotografujmy je na długim czasie naświetlania. Im czas będzie dłuższy, tym dłuższe będą również smugi światła. Aby efekt był jeszcze lepszy, możecie statyw z aparatem ustawić na zakręcie ruchliwej ulicy.
Nie zapomnijcie także o najważniejszym - przede wszystkim dobrze się bawcie!


Gdy już zrobisz świąteczne zdjęcia zgłoś je do naszego konkursu fotograficznego. Przeczytaj więcej: Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto na Pomorzu. Fotografuj i zgarnij nagrody!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki