MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Te dokumenty dołącz do wniosku. Kiedy otrzymasz decyzję? Rzecznik ZUS odpowiada na ważne pytania

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Do wniosku o emeryturę trzeba dołączyć niezbędne dokumenty
Do wniosku o emeryturę trzeba dołączyć niezbędne dokumenty 123rf
Wniosek o emeryturę - jak go złożyć i co trzeba wiedzieć? Jeśli zamierzasz przejść na emeryturę, pamiętaj, że nie stanie się to "z automatu" - tylko dlatego, że został osiągnięty wymagany wiek. Zawsze pierwszy ruch należy do osoby, która ubiega się o przyznanie świadczenia - sama musi przygotować wniosek i dokumenty, które są wymagane. Na kilka istotnych pytań odpowiada Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

Emerytura. Gdzie można pobrać lub otrzymać wniosek o przyznanie emerytury?

Wniosek o emeryturę można złożyć na piśmie, wtedy wraz z niezbędnymi załącznikami trzeba go wysłać pocztą lub złożyć w placówce ZUS. Wniosek można też zgłosić ustnie do protokołu w placówce lub przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Wtedy dołączane do wniosku dokumenty trzeba złożyć w ZUS lub wysłać pocztą.

Formularze wniosków oraz wymaganych załączników znajdziemy na stronie internetowej www.zus.pl w sekcji Wzory formularzy - można je stamtąd pobrać i wydrukować. Druki otrzymamy też w każdej placówce ZUS.

Kiedy najlepiej i gdzie złożyć wniosek o emeryturę? Co do niego dołączyć?

Decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej zawsze należy do ubezpieczonego, który najczęściej kieruje się oczekiwaniami co do wysokości świadczenia, oceną stanu swojego zdrowia, sytuacji na rynku pracy, czy planów dotyczących długości odpoczynku na emeryturze.

Trzeba pamiętać, że każdy rok aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego to świadczenie wyższe o 8-10 proc.

Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS. Sprawa będzie załatwiona szybciej, jeśli będzie to placówka w miejscu zamieszkania - skróci to czas związany z przekazaniem wniosku do placówki, która jest właściwa do jego rozpatrzenia.

Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, które potwierdzą:

 • datę urodzenia – jeśli wniosek będzie składany osobiście wystarczy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość
 • okresy składkowe i nieskładkowe
 • wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, czyli po prostu zarobków; nie trzeba ich przedkładać, jeśli kapitał początkowy jest już obliczony
 • okoliczności niezbędne do ustalenia świadczeń przysługujących z zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych, jeżeli to wynika z umów międzynarodowych, których stroną jest RP (np. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą, numer ubezpieczenia za granicą)

Nie trzeba przedstawiać dokumentów, które potwierdzają dane zapisane na koncie w ZUS, ani tych, które były złożone wcześniej – np. na potrzeby ustalenia kapitału początkowego.

Jak długo trzeba czekać na decyzję ZUS w tej sprawie?

Decyzję w sprawie ustalenia prawa do świadczenia i jego wysokości ZUS wyda w ciągu 30 dni. Termin ten liczy się od daty, kiedy wyjaśnimy ostatnią okoliczność, niezbędną do wydania decyzji.

Jak można potwierdzić wysokość zarobków? Czy wystarczy świadectwo pracy wystawione po kilku latach zatrudnienia w jednej firmie?

Aby ZUS mógł ustalić emerytury na starych zasadach lub kapitału początkowego, trzeba złożyć dokumenty, które potwierdzą zarobki. Mogą to być:

 • zaświadczenie od pracodawcy na druku ZUS Rp-7
 • wpis o zarobkach w legitymacji ubezpieczeniowej lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia
 • dokumentacja płacowa, którą sporządziło archiwum zakładowe lub inna instytucja, która przechowuje materiały archiwalne po zlikwidowanych zakładach pracy
 • zaświadczenie z zakładu karnego lub aresztu śledczego, jeśli w czasie pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztu podejmowano zatrudnienie

Czym jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS? Kiedy warto z niej korzystać?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS, czyli (PUE) to pierwszy i największy polski e-urząd. Liczba jej użytkowników to już ponad 4,3 mln.

 • Korzystanie z PUE daje użytkownikowi ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w ZUS.
 • Pozwala także na łatwe generowania i przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz pism i wniosków.
 • Pracownicy dzięki PUE mogą zobaczyć, czy pracodawca zgłosił ich ubezpieczeń i czy odprowadza za nich składki.
 • Mogą także obliczyć prognozowaną wysokość emerytury.
 • Przedsiębiorcy dokonają na Platformie swoich rozliczeń z ZUS, wyślą dokumenty, a nawet opłacą składki.
 • Emeryci i renciści mogą natomiast sprawdzić informacje o otrzymywanych świadczeniach.

Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej oraz o dodatek solidarnościowy można składać wyłącznie przez PUE. Tylko tam będzie dostępna tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego.

W celu pełnej rejestracji profilu pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane osobowe nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z uwagi na ochronę danych klientów zgromadzonych w ZUS.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki