Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zimą mądrze pomagać zwierzętom? Czym je dokarmiać, jak je chronić?

Grażyna Antoniewicz
W naszym zmiennym klimacie zwierzęta nauczyły się radzić sobie same, zresztą były tu, nim człowiek zasiedlił Europę Środkową. Zwierzęta mają różne sposoby zimowania. Niektóre intensywnie żerują jesienią, gromadząc zapasy tłuszczu i zaopatrując swoje „spiżarnie”. Rośnie im gęste, ciepłe futro, migrują lub zasypiają. Przez setki lat potrafiły się obejść bez naszej pomocy. Jednak z powodu ludzkiej ingerencji w środowisko nastąpiły zmiany w zachowaniu wielu gatunków, np. niektóre ptaki zaniechały wędrówek i pozostają na zimę.
W naszym zmiennym klimacie zwierzęta nauczyły się radzić sobie same, zresztą były tu, nim człowiek zasiedlił Europę Środkową. Zwierzęta mają różne sposoby zimowania. Niektóre intensywnie żerują jesienią, gromadząc zapasy tłuszczu i zaopatrując swoje „spiżarnie”. Rośnie im gęste, ciepłe futro, migrują lub zasypiają. Przez setki lat potrafiły się obejść bez naszej pomocy. Jednak z powodu ludzkiej ingerencji w środowisko nastąpiły zmiany w zachowaniu wielu gatunków, np. niektóre ptaki zaniechały wędrówek i pozostają na zimę. Małgorzata Genca
Wiele osób zimą podejmuje się dokarmiania zwierząt. W ich przekonaniu, bez pomocy człowieka nie przetrwałyby trudnych warunków zimowych. To jednak nie do końca jest zgodne z prawdą. Kiedy więc i czym dokarmiać ptaki? Jak pomagając - chronić zwierzęta - by nie opuszczały swoich siedlisk?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki