MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania? Chodzi o kilkaset złotych rocznie. „Wystarczy zastosować kilka prostych rozwiązań”

MB
Wideo
od 16 lat
We wtorek 6 grudnia wystartowała ogólnopolska kampania społeczna „Liczy się ciepło” Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych zachęcająca do oszczędzania. – Kampania jest odpowiedzią na diagnozę dotycząca stanu świadomości Polaków na temat oszczędzania ciepła i wpływu codziennych nawyków na wysokość rachunków za ogrzewanie – mówi nam Dorota Jeziorowska, dyrektorka Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. Jak dodaje, poprawa efektywności może pomóc zaoszczędzić pieniądze. Zobacz materiał wideo.

– Kampania „Liczy się ciepło” jest skierowana do wszystkich i ma na celu uświadamiać, jak oszczędzać ciepło oraz wpływy poprawy efektywności energetycznej na kwestie zdrowia, ochrony środowiska oraz budżetu domowego – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Dorota Jeziorowska, dyrektorka Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – Poprawa efektywności jest bardzo istotna i przede wszystkim może pomóc mieszkańcom zaoszczędzić pieniądze – dodaje.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Jak podają organizatorzy, kampania jest odpowiedzią na diagnozę dotycząca stanu świadomości Polaków na temat oszczędzania ciepła i wpływu codziennych nawyków na wysokość rachunków za ogrzewanie. Start kampanii miał miejsce w jednym z warszawskich mieszkań ogrzewanym ciepłem systemowym, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli w praktyce przeanalizować, jakich błędów należy unikać, a jakie nawyki warto pielęgnować, by odczuć korzyści finansowe bez rezygnacji z codziennego komfortu.

Ekspertka w rozmowie z nami przyznaje, że najczęściej popełnianymi błędami w gospodarstwach domowych jest przede wszystkim brak obsługi głowicy termostatycznej, jeżeli grzejniki w takowe są w ogóle wyposażone. Na kolejnym wymienia niedoszczelnienie okien czy brak ich zasłaniania na noc, na przykład przy pomocy zainstalowanych rolet.

Ponadto wskazuje, że wielu ankietowanych przyznało, że często np. zamiast założyć dodatkową warstwę ubrań w domu lub przykryć się, kiedy jest nam zimno, operujemy strumieniem ciepła dostarczanym do grzejników. – Tak naprawdę prostymi trikami w bardzo łatwy sposób można zaoszczędzić zarówno energię cieplną, jak i pieniądze w budżecie domowym – podkreśla Jeziorowska.

Ekspertka przyznaje, że stosując się do kilku prostych zasad i prostych działań przez cały rok może dać nam oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie. Dlaczego przez cały rok? Ponieważ, jak tłumaczy, poza sezonem grzewczym korzystamy np. z ciepłej wody, a jej racjonalne wykorzystywanie automatycznie przekłada się na nasze realne oszczędności. – Nie są to małe kwoty – zaznacza.

Czy świadomość konsumentów w tym zakresie się zwiększa? Ekspertka przyznaje, że świadomość Polaków dotycząca wpływu oszczędzania ciepła na ich portfele jest stosunkowo duża, natomiast niekoniecznie mają pełen dostęp do informacji, jak to robić w sposób najbardziej efektywny.

Co Polacy wiedzą o cieple systemowym?

W ramach kampanii edukacyjnej na zlecenie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, ARC Rynek i Opinia przeprowadziło badanie, w którym zapytało konsumentów o ich codzienne nawyki.

Okazuje się, że ponad trzy czwarte Polaków uważa, że ma wpływ na swoje rachunki za ciepło i na bieżąco kontroluje swoje wydatki na ogrzewanie, a 74 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens. Taki sam odsetek ankietowanych korzystających z ciepła systemowego oraz 72 proc. niekorzystających, rozmawia ze swoimi bliskimi o sposobach oszczędzania ciepła w domu. Z kolei najczęściej wskazywana (modalna), optymalna temperatura w sypialni, salonie i domowym biurze oscyluje na poziomie 20 stopni Celsjusza.

Z drugiej strony, tylko 24 proc. badanych otrzymało informację z administracji lub wspólnoty o tym, jak można oszczędzać ciepło. Przekazane porady najczęściej dotyczyły kontroli temperatury, obniżania jej pod nieobecność domowników oraz odpowiedniego dostosowania ogrzewania do warunków pogodowych. Jest to o tyle zaskakujące, że 86 proc. ankietowanych uważa, że administracja lub wspólnota mieszkaniowa powinna przekazywać mieszkańcom informacje o sposobach oszczędzania ciepła.

Oszczędzając ciepło dbamy o środowisko

Inicjatywa „Liczy się ciepło” zwraca także uwagę na znaczenie ekologii i wpływ oszczędzania ciepła na środowisko. Dlatego jednym z elementów projektu jest kampania edukacyjna dotycząca rządowych programów dotacyjnych wspierających termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła.

Ponadto w ramach kampanii zaplanowano webinar dla zarządców nieruchomości i właścicieli nieruchomości prywatnych, na którym będą mogli dowiedzieć się, jak skutecznie oszczędzać ciepło i zmniejszać jego zużycie. W styczniu odbędą się dodatkowo cztery regionalne spotkania w różnych częściach Polski na temat termomodernizacji budynków i dofinansowania wymiany źródeł ciepła.

Porady, jak skutecznie oszczędzać ciepło, można uzyskać odwiedzając stronę internetową liczysiecieplo.pl i samemu udając się na wirtualny spacer po mieszkaniu, samodzielnie weryfikując, jakie działania podjąć, aby zaoszczędzić ciepło we własnym domu. Każdy użytkownik może przekonać się, w jaki sposób zacząć oszczędzać ciepło i tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania swojej nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki