Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą? Wybieramy drzwi antywłamaniowe, systemy zabezpieczeń, okna i ubezpieczenie

Materiał promocyjny ekspertów
Jak zadbać o bezpieczeństwo domu i Twojej rodziny? Zobacz, jakich metod możesz użyć, aby zabezpieczyć dom przed kradzieżą. Zbliżający się okres wakacyjny to czas, kiedy Twój dom lub mieszkanie może być szczególnie narażony na atak złodziei. W poniższym materiale znajdziesz przydatne informacje, które pomogą wybrać Ci drzwi antywłamaniowe, dobrać odpowiedni system zabezpieczeń oraz ubezpieczenie od kradzieży. Przekonaj się, że dzięki prostym zmianom możesz poczuć się bezpiecznie.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?
 • Jak wybrać okna antywłamaniowe?
 • Jakie systemy zabezpieczeń wybrać do Twojego domu?
 • Jakie ubezpieczenie od kradzieży wybrać?
 • Jak wybrać firmę ochroniarską?
 • Proste sposoby, na ochronę Twojego domu w czasie wyjazdu na wakacje

Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe to podstawa bezpiecznego domu. Uznaje się za nie drzwi należące do klasy III (idealne do mieszkań) lub IV (dobrze sprawdzą się do domów jednorodzinnych). Sprawdzisz to na tabliczce znamionowej, z reguły znajdującej się przy zawiasach. To podstawowy element zabezpieczający Twój dom przed włamaniem oraz kradzieżą. O czym pamiętać, podczas wyboru drzwi antywłamaniowych, Radosław Dubiński, właściciel firmy DUBIŃSKI zapewnia, że :

Bezpieczny dom i firma zaczynają się już u progu, czyli bardzo ważnym czynnikiem decydującym o naszym bezpieczeństwie są drzwi zewnętrzne. Ogromne znaczenie ma sama ich konstrukcja, grubość i materiał wykonania. Najpewniejszym materiałem jest stal, PCV i drewno. Przy wyborze drewna należy pamiętać, że różne jego rodzaje mają odmienne właściwości fizyczne, jak na przykład gęstość, czyli stosunek jego masy do objętości. Większa gęstość materiału będzie zdecydowanie jego atutem w kontekście bezpieczeństwa. Bardzo ważny jest też sposób, w jaki drzwi są zamontowane. Czy są tylko wklejone na pianę montażową, czy mają stalowe pręty mocujące, czy może są mocowane do stalowej ramy umocowanej w ścianach budynku i obłożone elewacją. Najsłabszym ogniwem drzwi zewnętrznych często bywają szyby. Istotne jest, czy szyba jest zespolona i ile jest tych zespoleń; jakiej klasy jest to szyba oraz czy jest foliowana. Cały szereg tego rodzaju wyborów ma niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, dlatego w procesie decyzyjnym warto zasięgnąć porady specjalistów.

zdjecie
Radosław Dubiński, właściciel firmy Dubiński

Jakie powinny być wejściowe drzwi antywłamaniowe?
Na pewno muszą być solidne, dlatego warto postawić na stalową ramę! Podczas włamania mogą być poddane próbie wyłamania, wyważenia lub nawet przewiercenia ich. Dlatego powinny być porządnie obmurowane oraz osadzone za pomocą wytrzymałych kotew. Dodatkowe wzmocnienie może stanowić składająca się z metalowych prętów kratownica.

Najbardziej wytrzymałe drzwi antywłamaniowe to te stworzone na bazie obrotowych prętów. Ponadto takie drzwi posiadają dodatkową ochronę izolacyjną oraz dźwiękoszczelną, ponieważ ich środek jest wypełniony specjalnym materiałem.

Jakie zawiasy powinny mieć drzwi antywłamaniowe? Z pewnością powinny posiadać zabezpieczenia (np. bolce antywłamaniowe), które uniemożliwią złodziejowi wyjęcie ich z ościeżnicy.

Jaki zamek powinny mieć drzwi antywłamaniowe? Drzwi antywłamaniowe powinny posiadać dwa zamki, z zewnątrz otoczone stalową osłoną, odporną na przewiercenia. Najlepiej sprawdzają się z zamki z jak największą ilością rygli, które powinny wysuwać się w różnych kierunkach. Minimalnie drzwi antywłamaniowe powinny posiadać cztery rygle.

Poszukując drzwi antywłamaniowych, trzeba zwracać uwagę na tabliczkę znamionową, mieszczącą się najczęściej tuż przy zawiasach. Na niej musi znajdować się informacja o klasie drzwi. Najwyższa obecnie klasa na rynku - RC6 - zapewnia ochronę przed włamaniem nawet przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy.

A co z wyglądem? Drzwi antywłamaniowe mogą być wykonane ze stalowej blachy idealnie pasują do nowoczesnych, modernistycznych budynków. Firmy oferują również rozwiązania dla tradycyjnego budownictwa, pokrywając swoje modele drewnem czy naturalnym fornirem.

Zakup drzwi antywłamaniowych wiąże się z dosyć dużym kosztem. Dlatego, warto postawić na jakość produkt, jak i montażu wybierając do wykonania usługi profesjonalną firmę. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada certyfikat potwierdzający klasę drzwi antywłamaniowych.

Jak wybrać okna antywłamaniowe?

W odróżnieniu od drzwi, na rynku nie znajdziemy okien, które są całkowicie odporne na włamania. Planując inwestycję w dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem w Twoim domu warto zapoznać się z ofertą firm produkujących modele okien o podwyższonej odporności na próby włamania. Jak wspomina Beata Karbowska, ekspert firmy Atabe:

70% włamań odbywa się poprzez wyważenie okien. Dlatego też warto wybrać stolarkę, która już w standardzie posiada okucia odporne na włamanie. Okna wyposażone są w najnowsze systemy antywłamaniowe, gwarantują większy poziom bezpieczeństwa. Klasy antywłamaniowe dzielimy na kategorie: RC1, RC2.Okno z okuciem w klasie RC1 spełniają wymagane normy w zakresie okuć. Okna w takiej klasie mogą być zastosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie brak jest bezpośredniego dostępu z poziomu terenu (powyżej parteru oraz bez bezpośredniego dostępu z balkonem). Okno z okuciem w klasie RC2 spełnia wymagania normy ENV 1627 w zakresie okuć, w oknach RC2 wymagane jest zastosowanie pakietów szybowych, z co najmniej jedną szybą klasy P4, zamontowaną od strony zewnętrznej lub wewnętrznej.

zdjecie
Beata Karbowska, ekspert firmy Atabe

Co powinny posiadać okna antywłamaniowe? Okucia zabezpieczające powinny posiadać okucia antywyważeniowe, które zabezpieczą przed wyważeniem skrzydła okna z ramy.

Szyby antywłamaniowe są stworzone ze szkła laminowanego lub żywicowego, dodatkowo są zabezpieczone warstwami specjalistycznej folii.

Klamki antywłamaniowe, posiadają specjalny przycisk zabezpieczający lub klucz utrudniający włamanie. Ten element zabezpieczający można zamontować w oknie w trakcie użytkowania.

Oczywiście przy montażu okien antywłamaniowych istnieje ta sama zasada co w przypadku drzwi. Decydując się na zakup okien szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wykonywanej usługi oraz samego produktu. Na jaki materiał warto postawić?
Wojciech Szulc, Współwłaściciel i Dyrektor firmy Alumino zapewnia, że:

Aluminium to materiał odporny na działanie żywiołów, korozję i upływ czasu. Certyfikowane wykończenia powierzchni okien z aluminium, zachowują swoje właściwości i estetykę przez kilkadziesiąt lat intensywnego użytkowania, dając możliwość wyboru dowolnej barwy RAL, kilkunastu struktur powierzchni, w tym wyglądu drewna. Wytrzymałe aluminium jest idealne do budowy zarówno dużych drzwi i okien przesuwnych, jak i całych elewacji budynków. Materiał ten nie boi się ciężkiego szklenia, z trzema, a nawet czterema szybami, co redukuje niemal do zera utratę ciepła. Żywotność i efektywność energetyczna sprawia, że w dłuższej perspektywie okna i drzwi aluminiowe są tańsze od tych z drewna czy PCV.

zdjecie
Wojciech Szulc, Współwłaściciel i Dyrektor Alumino

Jakie systemy zabezpieczeń wybrać do Twojego domu?

Popularnym sposobem zabezpieczenia Twojego domu jest również alarm. Obecnie na rynku istnieje wiele systemów alarmowych, jednym z popularniejszych rozwiązań jest centrala alarmowa. Urządzenie, które zbiera informacje z pozostałych elementów systemu, sygnalizując ewentualne włamanie.

Jak dodaje Inż. Tomasz Stankiewicz, ekspert firmy Tech-Tom:

W ciągu ostatnich lat nastąpiły bardzo duże zmiany technologiczne w systemach zabezpieczeń. Niemal w każdej z gałęzi wprowadzono nowe rozwiązania elektroniczne, które pozwoliły na zwiększenie skuteczności wielu rodzajów zabezpieczeń w zakresie ochrony osób i mienia. Zaawansowany, dobrze zaprojektowany i wdrożony system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), system monitoringu (CCTV) oraz system sygnalizacji pożaru (SSP) pozwala na osiągnięcie optymalnego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności każdego z tych systemów. Połączenie ze sobą w pełni zintegrowanych i kompatybilnych systemów w jedną całość z możliwością dostępu do zdalnego nadzoru daje właścicielowi nieruchomości poczucie bezpieczeństwa zarówno w czasie przebywania w obiekcie, jak i poza nim np. w czasie urlopu.

zdjecie
Inż. Tomasz Stankiewicz, ekspert firmy Tech-Tom

Jak działa centrala alarmowa? W razie wykrycia niepokojącego zdarza do centrali wysyłany jest impuls alarmowy, który następnie jest przekierowywany do sygnalizatora lub komunikatora.

Obecnie systemy alarmowe posiadają wygodne, automatyczne rozwiązanie, jakim jest zdalne sterowanie. Dzięki czemu za pomocą jednego przycisku uruchomić wszystkie urządzenia jednocześnie (oczywiście istnieje możliwość ich osobnego włączania i wyłączania).

Warto mieć w domu instalację alarmową połączoną z monitoringiem firmy ochroniarskiej. W przeciwnym wypadku sygnał dźwiękowy być może wystraszy potencjalnego włamywacza, ale może też tylko zirytuje sąsiadów. Jeżeli obawiamy się o swój dobytek lub bezpieczeństwo, warto zainwestować w opiekę firmy ochroniarskiej, która pojawi się pod naszym domem w kilkanaście minut po włączeniu alarmu. Tym bardziej, że to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jakie systemy alarmowe możesz założyć w swoim domu?
Domowy system ochrony. Urządzenie działające na zasadzie domofonu lub wideodomofonu. Posiadają kilka barier, które mają za zadanie wychwycić zagrożenie i w porę nas o nim poinformować. Urządzenia umożliwiają komunikację między osobą znajdującą się w domu, a osobą stojącą przy bramie.

Podczas wybierania miejsca montażu tradycyjnego domofonu warto zadbać o takie ustawienie sprzętu, by można było obserwować rozmówcę. Idealnym miejscem będzie okno na wprost bramy wjazdowej lub furtki. Z kolei wideodomofon umożliwia odbiór zarówno obrazu i dźwięku. To idealny wybór, jeżeli nasze okna nie są skierowane na główne wejście lub bramę.

Drugą barierę stanowi instalacja alarmowa, która ostrzeże nas przed potencjalnymi włamywaczami. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązania należy już na etapie projektu określić strefy ochrony i rozkład kabli.

Do drzwi i okien montowane są czujniki wykrywające drgania (system elektromagnetyczny), fale dźwiękowe (system mikrofonowy), wibracje (system sejsmiczny) lub podczerwień uruchamiają alarm. Centrala alarmowa zbierają dane, które są interpretowane na sygnały, na podstawie których włącza się alarm.

Alternatywę dla systemów, które wymagają od nas rozprowadzenia przewodów po całym domu, stanowią systemy alarmowe bezprzewodowe. Takie rozwiązanie nie wymaga od nas remontu domu, ale trzeba brać pod uwagę, że urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową można zakłócić. Dlatego je też trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Automatyka domowa, stawia na nowoczesne rozwiązania dla domu

Rozwiązaniem, które zwiększy bezpieczeństwo domu oraz komfort jego mieszkańców są systemy automatyki domowej. Jak zapewnia Michał Wiśniewski, ekspert firmy ElektroTech Partner:

W obecnych czasach dużą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu w naszych domach
i mieszkaniach odgrywają systemy automatyki domowej, Kontrolują jakość powietrza, temperaturę, natężenie oświetlenia, a wszystko to w jednym sterowniku. Sterownik posłużyć nam może m.in. jako centrala alarmowa. Kiedy nie ma nas w domu nasz system może symulować obecność domowników poprzez zapalenie świateł w różnych pomieszczeniach, opuszczaniu rolet wieczorem i podnoszeniu rano. W przypadku pojawienia się niepożądanych osób zawiadomi nas poprzez aplikację mobilną oraz powiadomi odpowiednie służby. Do systemu można również podłączyć kamery, dzięki którym na bieżąco możemy kontrolować teren naszej posesji.

zdjecie
ElektroTech Partner, Michał Wiśniewski

Jakie ubezpieczenie od kradzieży wybrać?

Jeżeli dojdzie do przykrego incydentu, jakim jest włamanie, warto posiadać zabezpieczenie rekompensujące poniesione straty. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia od kradzieży czy włamania? Czy warto wybrać polisę ubezpieczeniową? Kaja Kotowicz, właścicielka firmy Centrum Ubezpieczeń Kaja Kotowicz, wspomina o tym, dlaczego warto zadbać o polisę mieszkaniową.

Dlaczego polisa mieszkaniowa jest tak ważna? Zdarzeń losowych nie da się przewidzieć to, że do tej pory nie stało się nic złego, nie oznacza, że nie wydarzy się jutro. Kiedy w wyniku pożaru, zalania zniszczeniu ulegnie Twoje mieszkanie, za powstałe szkody otrzymasz odszkodowanie. Kiedy Twoje dziecko zniszczy koledze telefon, Twój pies ugryzie sąsiada, a kot podrapie maskę jego samochodu – mając dobrą polisę mieszkaniową, nie musisz się martwić o pokrycie kosztów. Kiedy z pralki wycieknie woda, nie musisz szukać specjalisty, który ją naprawi. W ramach polisy otrzymasz pomoc – serwisant usunie awarię, a Towarzystwo zapłaci za jego pracę. Koszt dobrej polisy to 1 PLN dziennie!

zdjecie
Kaja Kotowicz, właścicielka firmy Centrum Ubezpieczeń Kaja Kotowicz

Czym różni się kradzież zwykła od kradzieży z włamaniem?
Kradzież z włamaniem wykorzystuje siłę w celu przedostania się na teren posesji. W tym wypadku dochodzi do zniszczeń, np. wyłamania okien czy wyważenia drzwi.

Sytuacja, w której złodziej dostaje się na teren posesji bez użycia siły, np. wykorzystując oryginalny klucz, to kradzież zwykła. Wówczas poszkodowany może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania, ponieważ nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe posiadają takie rozszerzenie.

Czym jest rabunek?
To dodatek w polisie ubezpieczeniowej dotyczący zaboru mienia, podczas którego dochodzi do:

 • groźby natychmiastowego użycia przemocy fizycznej;
 • doprowadzeniu osób objętych ubezpieczeniem do stanu nieprzytomności lub bezbronności;
 • wyłudzenia bądź oszustwa osoby małoletniej, osoby po 65 roku życia lub osoby niepełnosprawnej.

Jak ubezpieczyć się od kradzieży z włamaniem?
Przeważnie polisa mieszkaniowa chroni jedynie mury oraz elementy stałe przed zdarzeniami losowymi. Dlatego podczas wyboru ubezpieczenia warto włączyć ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania. Dopiero w tak skonstruowanej polisie możemy uwzględnić również kradzież z włamaniem.

Ochrona przed kradzieżą z włamaniem odnosi się do ruchomości domowych i elementów stałych, jako że część z nich również może paść łupem złodziei. Może ona obejmować nie tylko przedmioty znajdujące się wewnątrz mieszkania lub domu, ale również w pomieszczeniach przynależnych (garaż, piwnica, pomieszczenia gospodarcze), zabudowaniach znajdujących się na posesji czy nawet w domku letniskowym położonym w innej miejscowości. Żeby mieć tak kompleksową ochronę, trzeba jednak wykupić dodatkowe rozszerzenia.

Czego nie ubezpieczymy od kradzieży z włamaniem?
Zdecydowaną większość ruchomości domowych możemy bez problemów ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Problematyczne mogą być jednak:

 • dane cyfrowe,
 • rękopisy,
 • niektóre gatunki zwierząt,
 • broń,
 • trofea myśliwskie,
 • niektóre dzieła sztuki.

Jak wybrać firmę ochroniarską?

Planujesz podjęcie współpracy z firmą ochroniarską? Oto kilka informacji, których powinieneś oczekiwać przed podjęciem współpracy:

 • Ustal zakres usług, których oczekujesz od firmy ochroniarskiej. Z reguły łączy się ochronę fizyczną z monitoringiem oraz systemem alarmowym. Warto doprecyzować również kwestię, jak często mienie zostaje bez opieki właścicieli, na ile prawdopodobna jest próba włamania w okolicy.
 • Ustal cenę. Profesjonalne firmy ochroniarskie często posiadają wyższe ceny, jednak przeważnie oznacza to również wyższy standard usług oraz wyższą skuteczność. Firmy działające na rynku od wielu lat z reguły zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, a ich działania są oparte o sprawdzone procedury.
 • Ustal jaka jest wartość mienia. Im wyższa wartość, tym bardziej wzmożona powinna być ochrona.
 • Z jakiego sprzętu korzysta dana firma ochroniarska? Bardzo często słyszy się, że kamery firm ochroniarskich w czasie incydentu były niesprawne. Dlatego upewnij się co do jakości kamer i systemów alarmowych.

Proste sposoby, na ochronę Twojego domu w czasie wyjazdu na wakacje

Czeka Cię wyjazd na urlop? Już dziś upewnij się, że Twój dom będzie bezpieczny podczas Twojej nieobecności. Zastosowanie prostych rozwiązań może skutecznie ochronić Ciebie i Twoją rodzinę przed włamaniem i kradzieżą.

 • Pomoc sąsiedzka! Poproś zaufanego sąsiada, żeby podczas Twojej nieobecności miał oko na Twoją posesję.
 • Stwórz pozory! Nie zasłaniaj wszystkich okien. Biorąc za wzór Kevina samego w domu warto upozorować swoją obecność. Kolejny raz dobrze sprawdzi się pomoc sąsiadów czy rodziny., np. warto poprosić kogoś o podlanie kwiatów czy wieczorne zapalenie światła.
 • Zainwestuj w czujnik ruchu. Światła uruchamiane przez czujnik ruchu mogą skutecznie odstraszyć złodzieja.
 • Montaż systemów antywłamaniowych: alarmów, drzwi, rolet czy okien.
 • Jeśli jesteś fanem elektroniki, postaw na inteligentny dom. Świetnie sprawdzi się system zdalnego sterowania oraz kamery.

Oczywiście dom, w którym czujemy się bezpiecznie to podstawa. Warto jednak nie popadać w paranoję i zaufać zdrowemu rozsądkowi. Jednak wybierając systemy bezpieczeństwa, drzwi czy okna antywłamaniowe najważniejsze jest postawienie na wysoką jakość montażu oraz produktów. W końcu mają nam one służyć przez lata!

Czy istnieje uniwersalna metoda, która pozwoli Ci stworzyć bezpieczny dom?

Według Prezesa Zarządu Pawła Dylewskiego, Specjalisty ds bezpieczeństwa firmy Common Electronics:

Każdy system jest tak mocny jak najsłabsze jego ogniwo. Najsłabszym ogniwem jest człowiek. Niewykształcony instalator. Kiepski montażysta. Użytkownik bez wyobraźni. Serwisant bez doświadczenia. Nie bądź najsłabszym ogniwem swojego systemu bezpieczeństwa! Ustal indywidualne kody dla każdego użytkownika, zróżnicowane i trudne do odgadnięcia. Nie używaj ciągu liczb, tych samych cyfr, dat związanych z użytkownikiem albo obiektem. Nie ujawniaj kodów osobom postronnym. Unikaj przesyłania kodu mailami i smsami, po podaniu kodu w trakcie rozmowy telefonicznej koniecznie go zmień. Nie zapisuj ich w miejscu użytkowania, zwłaszcza na ścianie. Nie noś w portfelu, telefonie czy przy kluczach, lub go zaszyfruj. Kod do alarmu jest ważniejszy niż klucze do drzwi. Znajdź dobry profesjonalny serwis, z doświadczeniem, który pomoże Ci w razie problemów technicznych.

zdjecie
Prezes Zarządu Paweł Dylewski, Specjalisty ds. bezpieczeństwa firmy Common Electronics

Partnerami artykułu są następujące firmy:

Materiał oryginalny: Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą? Wybieramy drzwi antywłamaniowe, systemy zabezpieczeń, okna i ubezpieczenie - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie