Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała odbudowa zamku w Malborku na przełomie XIX i XX w.? Dowiesz się z wystawy przygotowanej na 100 rocznicę śmierci Steinbrechta

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Conrad Steinbrecht pojawił się w Malborku w latach 80. XIX wieku z misją, by przywrócić zamek do takiego stanu, jak gdyby dopiero co wyszli stamtąd Krzyżacy.
Conrad Steinbrecht pojawił się w Malborku w latach 80. XIX wieku z misją, by przywrócić zamek do takiego stanu, jak gdyby dopiero co wyszli stamtąd Krzyżacy. materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Odbudowa zamku w Malborku w drugiej połowie XIX i pierwszych dekadach XX wieku była możliwa dzięki zmysłowi i umiejętnościom budowniczych, na czele z Conradem Steinbrechtem. Oni podczas prac na wysokościach nie poradziliby sobie bez ówczesnej technologii. Właśnie urządzeniom technicznym z tamtego okresu poświęcona jest nowa wystawa w Muzeum Zamkowym.

Najnowsza ekspozycja w Muzeum Zamkowym, którą będzie można oglądać od 19 kwietnia, nosi tytuł „Zabytkowe mechanizmy w zamku malborskim. Projekty i realizacje Conrada Steinbrechta”.

- Wystawa będzie prezentacją części zachowanych dokumentów z archiwum osobistego Steinbrechta oraz materiałów z ogromnej spuścizny po Zarządzie Odbudowy Zamku w Malborku. To pierwsza w dziejach Muzeum Zamkowego ekspozycja opowiadająca o zabytkowych urządzeniach technicznych na terenie zespołu zamkowego w Malborku z przełomu XIX i XX wieku – informuje Muzeum Zamkowe.

ZOBACZ TEŻ: Malbork w latach 30. XX wieku. Zdjęcia zrobił miejscowy fotograf

Steinbrecht odbudował zamek w Malborku na przełomie XIX i XX wieku

Conrad Emmanuel Steinbrecht, absolwent architektury w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu, trafił do Malborka w 1882 roku w wieku niespełna 33 lat. Został tu skierowany przez ministra wyznań religijnych Gustawa von Gossler, by zająć się odbudową pokrzyżackiego zamku.

Stojąc na czele Zarządu Odbudowy Zamku, zawsze kierował się regułą: „żaden krok w duchu innym niż historyczny”, dążąc do przywrócenia warowni wyglądu średniowiecznego gotyckiego zamku rycerskiego. Miał on wyglądać tak, jakby rycerze dopiero co stąd wyszli. Zaczął od opracowania wstępnego projektu rekonstrukcji Zamku Wysokiego. Ten, jak i wszystkie inne późniejsze projekty były zatwierdzane przez rejencyjnego radcę budowlanego w Gdańsku, a następnie w Berlinie przez radcę budowlanego w Wydziale Spraw Budowlanych Ministerstwa Robót Publicznych.

Dzieło swojego życia Conrad Steinbrecht kontynuował do czasu przejścia na emeryturę w 1921 r. Chorował od dłuższego czasu na apopleksję, która na emeryturze jeszcze się nasiliła. Po jednym z silniejszych ataków choroby zmarł 3 lipca 1923 roku w wieku 74 lat w swoim służbowym mieszkaniu w willi na Przedzamczu, w siedzibie Zarządu Odbudowy Zamku. Trumnę z ciałem, okrytą flagą zakonną, wystawiono w kaplicy św. Anny na płycie nagrobnej wielkiego mistrza Dietricha von Altenburg. Spoczął na cmentarzu przy wówczas ewangelickim kościele św. Jerzego (dziś Matki Boskiej Nieustającej Pomocy).

Mechanizmy, za pomocą których odbudowano zamek w Malborku

Nowa wystawa została przygotowana przez Muzeum Zamkowe na setną rocznicę śmierci człowieka, który większość swojego życia poświęcił malborskiej budowli.

Pokażemy oryginalne projekty i dawne widoki zachowanych do dziś bądź zniszczonych w 1945 roku mechanizmów, m.in. kołowrotów do podnoszenia bron, mostów zwodzonych czy wyciągów do dostarczania zaopatrzenia na strychy. Zaciekawienie wzbudzą zapewne współczesne fotogramy urządzeń niedostępnych dla turystów, skrytych na poddaszach, hurdycjach i piętrach budynków zamkowych – informuje muzeum.

Ekspozycję będzie można oglądać do 31 grudnia 2023 r. w Łaźni na Zamku Średnim oraz w plenerach. Wystawa dostępna będzie codziennie w godzinach pracy muzeum po zakupie biletu wstępu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki