Jak wycenić krzywdę?

  Jak wycenić krzywdę?

  Robert Kiewlicz, dziennikarz działu Wydarzenia

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czym się różni dobry opozycjonista od złego? Ten pierwszy dostanie odszkodowanie za doznane krzywdy Ustawodawca określił, kto i w jaki sposób może ubiegać się o pieniądze, jeśli był pokrzywdzony przez władze komunistyczne.
  Dobrze, że wreszcie ktoś o nich pomyślał. Źle, że to sądy decydują, jaka suma należy się za działalność opozycyjną.

  Czy sędzia jest w stanie wejść w skórę osoby bitej, torturowanej, zastraszanej i więzionej często bez wyroku? Czy może on wyceniać, ile kosztowała walka o niepodległość, ile utrata wolności, a ile połamane palce?

  Za długoletnie aresztowanie sądy ustalają bardzo różne odszkodowania. Dodatkowo należy udowadniać każdy dzień pobytu w więzieniu, warunki, w jakich się "siedziało", otrzymywane posiłki, opiekę lekarską, i paczki z zagranicy.

  Sąd wyznacza wysokość odszkodowania adekwatnie do represji, bierze pod uwagę, jak długo trwało internowanie, czy był to ośrodek internowania, czy regularne więzienie, czy w tym czasie wnioskujący był bity, czy poniósł uszczerbek na zdrowiu Na tej podstawie wycenia zadośćuczynienie. Przykładowo za rok internowania jeden sąd przyznał 23 tys. zł, za dziesięć dni - 1,5 tys. zł. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać, to 25 tys. złotych.

  Jak przy tym wygląda wyrok sądu, który byłemu komendantowi policji Konradowi Kornatowskiemu przyznał 10 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za jeden dzień aresztu, w którym przebywał zatrzymany przez ABW?

  Żenujące w tym wszystkim jest jeszcze to, że żaden z dotychczasowych rządów nie załatwił sprawy odszkodowań w sposób godziwy. Ludzi pokrzywdzonych w stanie wojennym dodatkowo upokarza się, każąc im tłumaczyć się z przeszłości i składać wnioski do sądów o odszkodowania.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo