Jak wybrać zlewozmywak?

Materiał powstał we współpracy z Mateomarket.pl
Zlewozmywak to nie tylko podstawa każdej funkcjonalnej kuchni, ale często również jej prawdziwa ozdoba. Już dawno minęły czasy, gdy były one nieestetyczne, wykonane z ciężkiego żeliwa. Obecnie wybór zlewozmywaków jest naprawdę ogromy – jak jednak wybrać odpowiedni dla siebie model?

Na samym początku warto wybrać budżet, który nas interesuje. W jego ramach będziemy się obracać. Zachęcamy, by wybrać maksymalny, który jest dla nas dostępny, z założeniem, że już go nie zwiększamy – to pomoże wybrać odpowiedni model i jednocześnie nie interesować się coraz to droższymi modelami.

Oceńmy nasze wymagania, czyli zmywanie i obecność zmywarki

Na samym początku, musimy ocenić pod kątem wielkości, jakiego zlewozmywaka potrzebujemy. Oferowane są jednokomorowe, dwukomorowe oraz 1,5 komorowe. Jeżeli oczekujemy zlewozmywaka naprawdę pokaźnych rozmiarów, możemy liczyć jeszcze na zlewozmywaki 2,5 komorowe.

Wybór odpowiedniej wielkości będzie zależał głównie od dwóch aspektów – wielkości kuchni oraz tego, jak dużo będziemy zmywać.

Kwestia związana z wielkością kuchni jest oczywista – jeżeli większy zlewozmywak, niż jedno czy 1,5 komorowy się w niej nie zmieści, nie powinniśmy szukać na niego miejsca na siłę. W końcu potrzebna będzie nam przestrzeń na sprzęty kuchenne czy taka, gdzie będziemy przygotowywali posiłki.

Następna kwestia dotyczy tego, ile będziemy zmywać. Jeżeli posiadamy dużą kuchnię, wcale nie musimy decydować się na naprawdę duży zlewozmywak. Jeżeli mało gotujemy, zawsze szybko po sobie zmywamy, decymujemy się na dania gotowe, często podróżujemy i nas nie ma, jemy na mieście, lubimy jedzenie z dowozu lub po prostu mamy zmywarkę, może się okazać, że duży zlewozmywak zupełnie nie będzie nam potrzebny.

Jeżeli mało zmywamy lub mamy małą kuchnię, wystarczy na zlewozmywak jednokomorowy. Opcjonalnie, warto zdecydować się na zlewozmywak 1,5 komorowy, czyli taki, który wyposażony jest w dodatkową, małą komorę, wyposażoną w odpływ. Idealnie sprawdzi się do mycia sztućców, owoców czy warzyw.

Dodatkowo niemal każdy rodzaj zlewozmywaka może być, lub nie, wyposażony w ociekacz. Jego obecność też wiąże się z tym, czy będzie nam on potrzebny, czy też nie – warto pamiętać również o tym, że i on będzie znów zajmował przestrzeń w naszej kuchni.

Jeżeli planujemy sami gotować, a jednocześnie nie planujemy wyposażać kuchni w zmywarkę, zdecydowanie się na przynajmniej dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem będzie podstawą, by miejsca do mycia nigdy nam nie zabrakło.

Rodzaje zlewozmywaków

Do wyboru mamy kilka rodzajów zlewozmywaków. Jednym z nich są zlewozmywaki nakładane na szafkę, do zamontowania których potrzebna będzie nam szafka bez blatu. Nie powinniśmy obawiać się różnic w wielkości, ponieważ zazwyczaj nie ma problemów z doborem odpowiedniej wielkości zlewozmywaka do szafki o danej wielkości.

Modele te są proste w montażu i często idealnie sprawdzają się w kuchniach naprawdę małych.

Nie jest to jednak najbardziej popularna opcja – tą są zlewozmywaki wbudowane, które nakłada się na wcześniej odpowiednio wycięty blat.

Kolejna opcja to zlewozmywaki podwieszone, montuje się je w wycięciu w blacie, jednak w tym przypadku nie od góry, a od dołu.

Kształty zlewozmywaka

Tak naprawdę kształt zlewozmywaka bez problemu dopasujemy do naszych oczekiwać. Bez problemu odnajdziemy wiele modeli okrągłych, prostokątnych czy kwadratowych, również o różnych wymiarach. Jeżeli tylko chcemy, będziemy mogli zdecydować się na zlewozmywak w wielu różnych, bardziej nowoczesnych kształtach, nawet zlewozmywak w kształcie litery L.

Materiał, z którego wykonany jest zlewozmywak – jaki wybrać?

Opcji, na które możemy się zdecydować, jest naprawdę wiele. Najpopularniejsze zlewozmywaki wykonane są ze stali szlachetnej. Jej głównym atutem jest to, że jest ona bardzo łatwa w czyszczeniu. Dodatkowo, zlewy ze stali szlachetnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę oraz szybką zmianę temperatury wody. Są więc i praktyczne, i estetyczne, dlatego wiele osób cały czas się na nie decyduje.

Inną opcją jest stal emaliowana, kiedyś bardzo popularna, a obecnie wybierana głównie przez osoby z ograniczonym budżetem. Materiał ten jest odporny na powstawanie zacieków i bardzo łatwy w czyszczeniu, jednak w przypadku mocniejszych uderzeń, emalia może się ukruszyć i efekt uderzenia będzie na stałe widoczny. Dodatkowo stal emaliowana będzie podatna na starzenie się oraz zarysowania.

Inną alternatywą jest syntetyczny granit – opcja ta jest bardzo często wybierana przez osoby, którym zależy na estetycznym aspekcie zlewozmywaka. Syntetyczny granit jest bardzo wytrzymały, odporny na uderzenia, na wysoką temperaturę czy na działanie naprawdę wielu, nawet mocnych, detergentów. Nie powinniśmy również martwić się o to, że pęknie lub zostanie on porysowany.

Niestety, zlewozmywaki z granitu syntetycznego mają jedsporą wadę – szybko powstają na nich zacieki, dlatego konieczne jest nawet codzienne i dokładnie czyszczenie zlewozmywaka tego typu.

Ceramika to ostatni z materiałów, z których może być wykonany zlew. Zlewozmywaki ceramiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, na działanie wysokich temperatur oraz na zadrapania. Modele te mogą się jednak z czasem wycierać, a utrzymanie ich w czystości również może okazać się sporym wyzwaniem.

Artykuł powstał we współpracy z Mateomarket.pl, sklepem oferującym swoim klientom tysiące modeli zlewozmywaków, dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb i budżetu.

Dodaj ogłoszenie