Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać dobry gabinet USG i co można w nim zbadać?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
fot.123RF
Badanie USG jest najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym zarówno u dzieci, jak i dorosłych - twierdzi dr Mariusz Kujawa z Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Swoją popularność zawdzięcza ultrasonografia temu, że jest to metoda diagnostyczna stosunkowo łatwo dostępna - także poza szpitalem, jest nieszkodliwa, szybka , bezbolesna, tania i w licznych stanach patologicznych umożliwia postawienie właściwej diagnozy. USG może być wykonywane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci i kobiet w ciąży.

- Badanie ultrasonograficzne, nazywane w skrócie USG, polega na obrazowaniu wnętrza ciała ludzkiego za pomocą ultradźwięków, czyli dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości - tłumaczy dr hab. med. Wojciech Kosiak, szef Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie na Pomorzu i w Polsce. - Obraz na monitorze aparatu USG powstaje na podstawie analizy fal ultradźwiękowych odbitych od narządów wewnętrznych. Fale te są wytwarzane przez głowicę ultrasonograficzną, przykładaną do ciała pacjenta.

Można zbadać prawie każdy narząd

Mówiąc najprościej - ultrasonograf układa odbite fale w obrazy, rejestruje kształty i dzięki temu można wykryć nieprawidłowości w budowie narządu, na przykład zgrubienia czy guzy. Ultrasonografia ma jeszcze tę zaletę, że można ją wielokrotnie powtarzać, nawet w niewielkich odstępach czasu.

- Najważniejsze jest jednak to, że badanie USG ma bardzo duże możliwości diagnostyczne - podkreśla dr Mariusz Kujawa. Pozwala ono rozpoznać bardzo wiele chorób i schorzeń, począwszy od ośrodkowego układu nerwowego przez liczne patologie narządów jamy brzusznej, płuc, tarczycy, piersi układu mięśniowo-szkieletowego, naczyń krwionośnych i wiele innych.

Co konkretnie można zbadać za pomocą USG?

Można zbadać obecnie prawie każdy narząd, nawet taki, który do niedawna uważano za niedostępny dla USG - jak płuca czy jelita. Wykonuje się badania praktycznie od czubka głowy po mały palec u nogi.
Pacjenci korzystają najczęściej z badań klasycznych, a więc USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, jąder, mózgowia, węzłów chłonnych, stawów oraz dopplera naczyń. Aby lista była pełna, wystarczy dodać badania ginekologiczne przezpochwowe, badania położnicze w ciąży oraz badanie urologiczne gruczołu krokowego przezodbytnicze.

Badania z "wyższej półki", od niedawna dostępne na Pomorzu to ultrasonografia płuc, jelit, refluksu żołądkowo-przełykowego, szwów czaszkowych, zatok szczękowych i tzw. elastografia.

USG, TK czy MR

Badania obrazowe - takie jak USG, zdjęcie rentgenowskie, TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny) czy PET (pozytonowa tomografia emisyjna) wzajemnie się uzupełniają. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
W niektórych sytuacjach badaniem z wyboru jest USG, w innych RTG, TK lub MRI. W zależności od wskazań klinicznych wykonuje się jedno lub kilka z nich. Wszystkie badania rentgenowskie wymagają skierowania wystawionego przez lekarza - nawet jeżeli są wykonywanie prywatnie. Jest to spowodowane szkodliwością promieni rentgena.

Badanie USG może być wykonane prywatnie, bez skierowania, podobnie jak rezonans magnetyczny. USG jest jednak znacznie tańsze niż rezonans, jest łatwiej dostępne i często umożliwia rozpoznanie z czułością podobną do rezonansu, a niekiedy nawet lepszą.

Oczywiście badanie MRI, podobnie jak TK, jest badaniem nadrzędnym wobec USG.
W wielu schorzeniach jednak badania te mają liczne ograniczenia. Prawie zawsze wiążą się z wizytą w szpitalu (jest bardzo mało przychodni posiadających TK lub MRI), są drogie, a dzieci poniżej 6 roku życia wymagają narkozy. TK naraża pacjenta na promienie rentgena.

Czym kierować się przy wyborze pracowni

Badanie ultrasonograficzne można dziś zrobić niemal w każdej przychodni czy prywatnym gabinecie. Nie oznacza to jednak, że w każdym z tych miejsc otrzymamy wiarygodne, zgodne z prawdziwym stanem naszego zdrowia rozpoznanie. Wbrew przekonaniu wielu pacjentów, nie każdy specjalistyczny gabinet dysponuje wysokiej klasy aparatem i nie każdy lekarz ma kwalifikacje pozwalające stawiać prawidłowe diagnozy. Niestety, w wielu przypadkach jakość badań pozostawia wiele do życzenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając się na badanie.

Pracownie USG są w każdym szpitalu, gabinet USG, jako dodatkowa działalność, jest w każdej większej przychodni pracującej na umowie z NFZ jak i w większości prywatnych klinik.
Na NFZ badania są wykonywane we wszystkich pomorskich szpitalach oraz prawie wszystkich przychodniach, które mają kontrakt z funduszem. Wykonują one badania dla pacjentów leczonych w tych placówkach, część z nich również dla podmiotów zewnętrznych (najczęściej lekarzy rodzinnych), z którymi mają podpisane umowy.

Część szpitali wykonuje również badania USG komercyjnie, jednak ze względu na dużą liczbę własnych pacjentów jest to zazwyczaj tylko niewielka część ich działalności.

Badanie USG w Gdańsku można zrobić m. in.:
w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym - w Zakładzie Radiologii w CMI, ul. Smoluchowskiego 17,
w budynku nr 5 Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego,
w Zakładzie Radiologii Szpitala Kliniczna,
w Zakładzie Radiologii dawnego Szpitala Studenckiego,
w Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK,
w Szpitalu im. M. Kopernika Copernicus, ul. Nowe Ogrody 1-6 - obecnie radiologię prowadzi tam firma zewnętrzna - Affidea,
w Szpitalu św. Wojciecha - w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, al. Jana Pawła II 50,
w Szpitalu Dziecięcym Polanki - w Pracowni Rentgenodiagnostyki Ogólnej, ul. Polanki 119,
w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią - w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej,
w Szpitalu MSWiA w Gdańsku - w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, ul. Kartuska 4/6,
w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, w Pracowni USG, ul. Smoluchowskiego 18.

W Sopocie z badania USG można skorzystać w Szpitalu Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko - w Pracownia USG, al. Grunwaldzka 1/3.

W Gdyni badania USG oferowane są m. in.
w Szpitalu Morskim, w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, ul. Powstania Styczniowego 1,
w Szpitalu św. Wincentego a Paulo - w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, ul. Wójta Radtkiego 1,
w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, ul. Powstania Styczniowego 9b.

Nie wymieniamy tu przychodni pracujących na umowach z NFZ, bo w zasadzie każda z nich wyposażona jest w aparat USG.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki