Jak używać profesjonalnej parownicy, aby pozbyć się zarazków i posprzątać biuro?

Materiał informacyjny Karcher
Udostępnij:

Profesjonalne parownice przeznaczone są do regularnego czyszczenia oraz dezynfekcji w miejscach użyteczności publicznej, a zwłaszcza w obszarach o szczególnych wymaganiach higienicznych. Wykorzystanie wyłącznie gorącej pary wodnej do usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz zwalczania szkodliwych bakterii i wirusów jest wysoce skuteczne, ekologiczne, przyjazne dla człowieka, a także obniża koszty pracy. Sprawdź, dlaczego warto stosować parownicę.

Dezynfekcja parą - skuteczny sposób na szkodliwe drobnoustroje

Czyszczenie za pomocą pary wodnej zapewnia dużą skuteczność w usuwaniu zabrudzeń i dodatkowo odkaża sprzątane powierzchnie, niszcząc większość drobnoustrojów. Profesjonalne parownice są szczególnie polecane do eliminacji patogenów nieodpornych na działanie wysokich temperatur. To skuteczny sposób na ochronę przed działaniem wirusów, bakterii, grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów.

Parownice doskonale radzą sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów dzięki technologii czyszczenia gorącą parą wodną pod wysokim ciśnieniem. Mikroskopijne cząsteczki pary z dużą prędkością wnikają pomiędzy brud a powierzchnię, nawet w niewidoczne gołym okiem szczeliny. Efekt potęguje wysoka temperatura, która nagrzewa cząsteczki zanieczyszczeń szybciej niż czyszczoną powierzchnię. W wyniku różnicy ciepła powstają odkształcenia termiczne, które sprzyjają odspajaniu się brudu. Jednocześnie wysoka temperatura zabija patogeny, zapewniając sterylną czystość. Cały proces odbywa się bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.

Co ważne, dezynfekcja parą nie powoduje uodpornienia się drobnoustrojów, co ma miejsce w przypadku nadmiernego używania środków czystości i środków dezynfekujących. W tym drugim przypadku drobnoustroje zyskują zwiększoną odporność na ich działanie, przez co ich zwalczanie przy pomocy chemii jest mniej skuteczne. Dezynfekcja parą góruje więc w tym względzie nad tradycyjnymi metodami.

Dlaczego potrzebujesz parownicy w swoim biurze?

Użytkowanie profesjonalnych parownic przynosi wiele wymiernych korzyści. Czyszczenie parą jest ekologiczne, ekonomiczne i przyjazne dla użytkownika. Co więcej, to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zabrudzeń, nawet uciążliwych, bez nakładów czasu i wysiłku.

Czyszczenie parownicą wymaga jedynie zastosowania niewielkiej ilości wody. Zbędne są agresywne środki chemiczne. Parownice generują aż 1700 l pary wodnej z jednego litra wody, co przekłada się na wydajność powierzchniową na poziomie 60 m². W porównaniu do tradycyjnych metod sprzątania daje to nawet do 80% mniejsze zużycie wody.

Wyeliminowanie detergentów jest korzystne dla środowiska - do ścieków nie trafia zanieczyszczona woda. Co więcej, chroni także operatorów parownic, pracowników i klientów. Na czyszczonych powierzchniach nie pozostają resztki związków chemicznych o potencjalnym działaniu alergennym, co jest szczególnie istotne dla alergików. Parownice eliminują także ryzyko podrażnień skóry i dróg oddechowych. Czyszczenie bez środków chemicznych ogranicza ponadto możliwość uszkodzenia czyszczonych powierzchni.

Profesjonalne parownice generują suchą parę wodną i nie pozostawiają mokrych śladów, przez co mają uniwersalne zastosowanie do sprzątania różnych powierzchni - drewno, metal, beton, kamień, szkło, ceramika, tkaniny, skóra. Jedno urządzenie wykorzystywane do różnych zadań to oszczędność pieniędzy, ale także miejsca do przechowywania.

Wysoka skuteczność czyszczenia parą i działanie dezynfekujące poprawia ponadto higienę i skraca czas sprzątania. Usuwanie zabrudzeń przy pomocy parownicy nie wymaga także wysiłku i szorowania. W efekcie użytkowanie parownicy przekłada się na niższe koszty pracy.

*

Jak działa profesjonalna parownica?

Parownica kształtem przypomina kompaktowy odkurzacz. Głównymi jej elementami są: zbiornik na wodę, bojler, grzałka, system transportujący wodę, wąż parowy z dyszą oraz zawór bezpieczeństwa. Modele profesjonalne wyposażone są w 2 zbiorniki, dzięki czemu wodę można uzupełniać, bez konieczności czekania na ostygnięcie bojlera. Jest to istotne w przypadku czyszczenia dużych powierzchni.

Para wodna wytwarzana jest w bojlerze, który podgrzewa wodę. Wraz ze wzrostem temperatury podnosi się także ciśnienie w zbiorniku. W efekcie powstaje gorąca para wodna w sprężonej postaci o niskiej wilgotności, która z dużą prędkością wydostaje się na zewnątrz za pomocą specjalnej dyszy.

Dowiedz się więcej na temat profesjonalnego czyszczenia powierzchni przy pomocy parownicy na: https://www.kaercher.com/pl/professional/know-how-dla-profesjonalistow/dezynfekcja-powierzchni-za-pomoca-profesjonalnej-parownicy-krok-po-kroku.html

Przewodnik po wyborze odpowiedniego urządzenia do dezynfekcji parą

Profesjonalna parownica powinna cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi, które przekładają się na wydajność i skuteczność czyszczenia dużych powierzchni.

Ważna jest wystarczająco duża moc grzałki, która zapewnia szybkie nagrzewanie oraz wysokie ciśnienie decydujące o efektywności czyszczenia. Profesjonalna parownica Kärcher SG 4/4 o mocy 2300 W jest gotowa do pracy w ciągu ok. 4,5 min. (czas grzania na 1 litr wody). Generuje ona ciśnienie na stałym poziomie wynoszące 4 bary, co zapewnia dokładne i higieniczne usuwanie nawet uciążliwych zabrudzeń bez dodatkowych detergentów.

Zdolność pary wodnej do czyszczenia i dezynfekcji zależy przede wszystkim od jej temperatury. Im bardziej gorąca, tym skuteczniej rozpuszcza brud i niszczy drobnoustroje. Należy zatem zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę roboczą parownicy. Warto także wybrać urządzenie, którego skuteczność zwalczania patogenów potwierdzona jest certyfikatem. Profesjonalna parownica Kärcher SG 4/4 dezynfekuje powierzchnie zgodnie z normą EN 16615, potwierdzoną przez zewnętrzne laboratorium. Prawidłowo stosowana usuwa z twardych powierzchni do 99,999% wirusów otoczkowych*, takich jak koronawirus lub wirus grypy, a także 99,999% bakterii powszechnie występujących w domu** .

Parownica do użytku profesjonalnego powinna także zapewniać wygodę użytkowania. Odpowiednio duży zbiornik umożliwia pracę na dużych powierzchniach, bez przerw na uzupełnianie zbiornika. Ponadto praktycznym rozwiązaniem jest system 2 pojemników. Dzięki temu wodę można dolewać podczas pracy, bez konieczności czekania, aż bojler ostygnie. Poza tym cała woda nie jest podgrzewana od razu, co skraca czas nagrzewania urządzenia.

Parownice profesjonalne renomowanych producentów wyposażone są w dodatkowe funkcje ułatwiające czyszczenie. Urządzenie Kärcher SG 4/4 posiada system VapoHydro, który umożliwia regulację stopnia wilgotności pary w zależności od zapotrzebowania - od suchej aż po strumień gorącej wody.

Dodatkową zaletą jest bogate wyposażenie parownicy, co rozszerza zakres jej zastosowania. SG 4/4 posiada w zestawie wydajne dysze podłogowe z innowacyjną technologią lamelli, które znacznie lepiej utrzymują parę niż nakładki z włosiem. Przekłada się to na lepsze rezultaty sprzątania.

Użytkowanie parownicy z uwagi na wysokie ciśnienie i temperaturę musi być bezpieczne dla operatora. Marka Kärcher wyposażyła model SG 4/4 w zawór chroniący przed oparzeniami. Ponadto parownica wstrzymuje generowanie pary natychmiast po zaprzestaniu naciskania spustu.

5 wskazówek odpowiedniego korzystania z profesjonalnej parownicy

Skuteczność usuwania zabrudzeń i niszczenia patogenów zależy od prawidłowego użytkowania parownicy. Oto 5 najważniejszych wskazówek:

1.Przed rozpoczęciem pracy warto upewnić się, że parownica jest czysta. W razie potrzeby urządzenie należy wyczyścić zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi.

2.Czyszczenie należy rozpocząć po zakończeniu nagrzewania się parownicy.

3.Parownica może być stosowana do standardowego czyszczenia, ale również do dezynfekcji w miejscach, gdzie istnieje ryzyko infekcji patogenami. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o powstawaniu szkodliwych aerozoli. Z tego powodu bezwzględnie należy stosować odzież ochronną - maskę na twarz, osłonę twarzy, okulary ochronne oraz rękawice.

4.O skuteczności dezynfekcji przy pomocy profesjonalnej parownicy decydują następujące czynniki:

●wcześniejsze wyczyszczenie powierzchni - należy usunąć luźne i grube zabrudzenia
●prawidłowe ustawienia parownicy - maksymalny poziom pary i maksymalna temperatura
●na każde miejsce należy działać parą przez 30 sekund
●czyszczenie powierzchni w całości wymaga pracy raz przy razie.

5.Warto trzymać się wskazówek producenta dotyczących użytkowania parownicy, które znajdują się w instrukcji obsługi.

Profesjonalne parownice to urządzenia, które pomagają zadbać o higieniczną czystość w miejscach użyteczności publicznej, gdzie szczególnie istnieje ryzyko kontaktu z bakteriami i wirusami. Przy tym parownice Kärcher gwarantują certyfikowaną dezynfekcję.

*Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).

** Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych, przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae). 99,999% przy użyciu profesjonalnych parownic SG(V), zgodnie z EN 16615:2015-06, na podłodze z PCV, testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae ATCC 10541.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie