Jak urządzić kabinę prysznicową bez brodzika?

Materiał informacyjny Zaktualizowano 

Mimo iż w sklepach budowlanych możemy znaleźć ogromny wybór kabin prysznicowych i brodzików, coraz większą popularnością cieszą się tzw. kąciki prysznicowe. Piękne ceramiczne lub kamienne płytki oraz nierdzewny lub ukryty odpływ to kombinacja, która doskonale sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach.

Niestety najtańszym i najczęstszym rozwiązaniem wciąż pozostają białe akrylowe brodziki. Ich popularność znacznie wzrosła w przeciągu ostatnich dwudziestu lat, ponieważ wcześniejsze flizowane prysznice z odpływem w podłodze miały pewne defekty i funkcjonalne niedociągnięcia. W przypadku współczesnych systemów przeznaczonych do kabin bez brodzików nie ma się jednak czego obawiać. Warunkiem jest jednak profesjonalny montaż.

W przypadku pryszniców z brodzikiem i bez można wykorzystać różne typy zasłon lub drzwi. Podstawą wyboru jest podział na prysznice narożne, wnękowe lub wolno stojące.

Prysznic bez brodzika nie musi mieć dokładnie wyznaczonej strefy do kąpieli. Może się ona znajdować na przykład po środku pomieszczenia (rozwiązanie odpowiednie m.in. przy basenie). W małych łazienkach sprawdzą się natomiast składane ściany prysznica, które pozwolą na znaczącą oszczędność miejsca.

Brodziki produkowane są wyłącznie w konkretnych rozmiarach. Ich montaż jest jednak szybki i mniej skomplikowany.

Brodzik najlepiej umieścić tam, gdzie mamy do czynienia z niską podłogą, na przykład w mieszkaniach w blokach. Wyspadowany odpływ w posadzce lepiej sprawdzi się w nowo wybudowanych domach i mieszkaniach o wyższych podłogach. Nie jest to jednak regułą – możemy zdecydować się również na brodzik wpuszczony w podłogę lub podwyższenie kącika prysznicowego. Wymaganą wyskość podłogi określa wysokość syfonu kanalizacyjnego. Firmy specjalizujące się w produkcji odpływów oferują również ich niższe wersje.

Warunkiem posiadania kabiny prysznicowej bez brodzika jest dobra hydroizolacyjna zaprawa pod płytkami w całej łazience, zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Istotne jest połączenie hydroizolacji posadzki i ścian za pomocą profili narożnych, także w miejscu połączenia podłogi z odpływem. Podczas montażu kieruj się wskazówkami producentów poszczególnych elementów. Do hydroizolacji kabin prysznicowych możesz użyć specjalnych systemów np. marki Sika lub Schlüter. Inne firmy oferują prefabrykowane kąciki prysznicowe w formie gotowego produktu, na którym wystarczy ułożyć glazurę.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/sanplast-space-wall-p-spacewall-80-s-kabina-walk-in-800-x-20?v=1329444

Kabina prysznicowa musi się znajdować w odpowiednim nachyleniu, minimalnie 2% (2cm/bm), w stosunku do odpływu! Odpływ musi być odpowiednio zwymiarowany (średnica 75 mm w nowym budownictwie) i regularnie czyszczony. Jeśli lubisz brać prysznic pod wielkim strumieniem wody, zadbaj o jego odpowiednią przepustowość. Sprawdź przepływ wody w l/s i wybierz odpływ o wyższych parametrach. Dzięki temu rozwiązaniu możesz umieścić kabinę prysznicową niemal na tym samym poziomie co podłoga. Pewnym zabezpieczeniem przed przeciekaniem wody są również drzwi kabiny, ale nie można na nich polegać w 100%. Jeśli obawiasz się, že odpływ nie będzie nadążać z odprowadzaniem wody, zadbaj o wykonanie schodka lub podwyśzonych brzegów w posadzce kabiny prysznicowej.

Kanały prysznicowe i wpusty podłogowe

W kabinie bez brodzika możesz zastosować kanał prysznicowy lub wpust podłogowy, który ma wprawdzie niższą przepustowość, ale jest tańszy. Dodatkowo można go wyposażyć w elegancką kratkę ze stali nierdzewnej. Zalecam zakup dobrych jakościowo odpływów, których obwód można połączyć z hydroizolacją, dzięki czemu nie dojdzie do przeciekania wody. Odpływy produkowane są w wielu kształtach – od kwadratów aż po liniowe kanały. Na zdjęciu widzimy prosty plastikowy i nierdzewny kanał, który umożliwia nachylenie kabiny prysznicowej o standardowych rozmiarach wyłącznie w jednym kierunku.

Do wyboru są różne wypełnienia kanałów, na przykład ze stali nierdzewnej, ceramiki, kamienia lub szkła.

Kanały lub kanaliki nie muszą znajdować się wyłącznie w podłodze. Niektóre produkty zabudowywane są na łączeniach podłóg i ścian.

Podłoga prysznica

Posadzka kabiny prysznicowej powinna cechować się wyższymi właściwościami antypoślizgowymi z oznaczeniem B (ewentualnie. C). Kąt poślizgu zwiększa także ilość szczelin, dlatego też często w kabinach prysznicowych stosuje się kafelki o mniejszych rozmiarach lub drobne mozaiki. Alternatywną posadzką do łazienek jest także wylewka, którą w strefie prysznicowej można pokryć antypoślizgową warstwą.

Różnica cenowa pomiędzy dobrym jakościowo brodzikiem a flizowaną kabiną prysznicową nie jest zbyt duża. Wybór konkretnego rozwiązania zależy zatem od generalnego projektu łazienki oraz zdolności technicznych naszej ekipy remontowej.

Szukasz idealnego rozwiązania, albo inspiracji? Odwiedź FAVI.pl – wyszukiwarkę mebli i dekoracji, gdzie znajdziesz i łatwo porównasz ofertę z ponad 130 sklepów internetowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie