MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak to robią w Warszawie?

Krzysztof Wolsztyński
Pociągi osobowe w woj. pomorskim (SKM, Przewozy Regionalne i Arriva) przewiozły w 2010 roku około 48 mln pasażerów. Ta liczba w ostatnich kilku latach znacząco się nie zmieniła. Z usług Kolei Mazowieckich, stołecznej SKM i Warszawskiej Kolei Dojazdowej skorzystało w ubiegłym roku około 68 mln osób. Ale uwaga - w ciągu pięciu lat liczba mieszkańców Mazowsza podróżujących pociągami wzrosła o około 30 proc.!

Skąd taki progres? Przyczyny są dwie - obie będą warunkować ewentualny sukces PKM: ujednolicenie taryfy i perfekcyjne zintegrowanie komunikacji kolejowej z autobusową.

W Trójmieście sukcesem było wdrożenie biletu metropolitalnego. Za 200 zł miesięcznie można podróżować pojazdami ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo (łącznie 194 linie) oraz pociągami SKM i Przewozów Regionalnych. Z biletem metropolitalnym nie da się jednak dojechać np. do Kartuz, Pucka czy Nowego Dworu Gd.

Bilet miesięczny ZTM Warszawa kosztuje 116 zł (bądź 78 zł, jeśli podróżuje się tylko po stolicy). Kosztuje mniej, a daje więcej: z tym biletem można podróżować 282 liniami tramwajowymi i autobusowymi, metrem, pociągami SKM Warszawa, WKD i Kolei Mazowieckich. Nie ma żadnej dużej miejscowości pod Warszawą (takiej jak Kartuzy w przypadku Trójmiasta), do której nie można dojechać z biletem ZTM.

ZTM obsługuje 45 dziennych linii podmiejskich. Do tego trzeba doliczyć osiem lokalnych (gminnych) linii autobusowych na terenie powiatów Piaseczno i Legionowo, w których ważne są bilety ZTM. Wszystkie lokalne linie (i znaczna część linii ZTM) są skomunikowane z pociągami. Część autobusów ma w rozkładach adnotacje, że w przypadku opóźnień pociągów z Warszawy oczekują na ich przyjazd. Na terenie Legionowa władze miasta uruchomiły bezpłatny autobus skomunikowany z SKM.

Z Pruszcza Gd. (26 tys. mieszkańców) do Gdańska Gł. odjeżdżają w dni robocze 43 pociągi dziennie. Pruszcz od Gdańska dzieli 12 km, czyli kilometr więcej niż przystanki Warszawa Śródmieście i Warszawa Rembertów. Z Rembertowa (23 tys. mieszkańców) do centrum stolicy w dni robocze odjeżdżają 93 pociągi. Czyli o siedem więcej niż z Rumi do Gdyni Gł. (także 11 km). Rumia jest dwa razy większa od Rembertowa - mieszka w niej 45 tys. osób.

Wejherowo leży w takiej odległości od centrum Gdyni jak Legionowo od centrum Warszawy. Dojazd SKM z Gdyni do Wejherowa (47 tys. mieszkańców) zajmuje 35 min, na dojazd z centrum Warszawy do Legionowa (50 tys. mieszkańców), metrem do stacji Warszawa Gdańska i dalej pociągiem, trzeba poświęcić około 40 min. Z Legionowa do stolicy w dni robocze kursują 53 pociągi, z Wejherowa do Gdyni więcej - 62. Tyle że z Wejherowa do Trójmiasta praktycznie nie da się dojechać komunikacją miejską - dwie linie autobusowe, do Redy lub Rumi, wykonują w dni robocze 53 kursy. Pięć linii autobusowych łączących Legionowo z Warszawą wykonuje 185 kursów.

W naszych realiach system zainspirowany modelem warszawskim mógłby wyglądać tak: pociąg PKM z Trójmiasta dojeżdża do Kartuz, skąd w ciągu 10-15 min odjeżdżają autobusy do Sierakowic, Stężycy i Sulęczyna; wszystko w ramach jednej taryfy - bilet miesięczny kosztuje nie więcej niż 120-150 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki