Jak to jest między nami mężczyznami

  Jak to jest między nami mężczyznami

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Reklamowe hasło "dwa w jednym" w przypadku "Men's Dance" nie wystarczyłoby. Najnowsza baletowa premiera Opery Bałtyckiej to tak naprawdę trzy inscenizacje, połączone jednym tytułem. I jedną ideą: pokazania, jak - poprzez taniec - o ludzkich emocjach opowiadają mężczyźni.
  "Men's Dance" to spotkanie trójki choreografów, Jacka Przybyłowicza, Romana Komassy oraz Wojciecha Misiuro. Przybyłowicz ma już za sobą znaczące sukcesy w Polsce i za granicą. Po wyjeździe z Polski w 1991 roku tańczył m.in. w słynnym Kibbutz Contemporary Dance Company. Po powrocie do kraju w 2002 roku jako choreograf współpracował m.in. z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej oraz z Operą Narodową.

  Spektakl "Kilka krótkich sekwencji", który obejrzymy w Gdańsku, powstał właśnie dla narodowej sceny w 2005 roku. Towarzyszące tańcowi wizualizacje wideo są autorstwa Katarzyny Kozyry.

  Pozostałe dwie etiudy to już stuprocentowo premierowe produkcje.
  "Tamashi" to trójmiejski come-back Wojciecha Misiuro, twórcy Teatru Ekspresji, zespołu, który nim nie poległ, pokonany przez finansowe i organizacyjne trudności, był najciekawszym nierepertuarowym teatrem w Trójmieście. Misiuro do swojego przedstawienia zaprosił, prócz tancerzy z baletowego zespołu Opery Bałtyckiej, swoich dawnych wychowanków z Teatru Ekspersji.

  Trójmiejskim wkładem do "Tamashi" jest nie tylko choreografia, ale i muzyka, napisana przez Piotra Pawlaka, gitarzystę i kompozytora, udzielającego się w kilku ważnych trójmiejskich zespołach. Również w "Tango Life", trzeciej etiudzie, muzyka powstała w Trójmieście. Lider grupy Tangueros Balticos, Przemysław Trzeszczotka, pisał ją niegdyś z myślą o solistach gdańskiego baletu. Teraz członkowie Tangueros Balticos wystąpią razem z nimi na scenie opery. Choreografię do "Tango Life" ułożył Roman Komassa, kierujący baletem Opery Bałtyckiej.

  Gdańsk 06.02. Opera Bałtycka al. Zwycięstwa 15. Godz. 19. Bilety: 45-50 zł. Na spektakle popremierowe 35-45 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo