Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak stworzyć intymną przestrzeń z przydomowego ogródka na osiedlu

Materiał partnera
Zbiór praw i możliwości związanych z aranżacją osiedlowych ogródków powinien znaleźć się w regulaminie spółdzielni lub w umowie podpisywanej z deweloperem. O ile problemem nie są zazwyczaj nasadzenia na gruntach, o tyle każda nieskonsultowana próba konstrukcji spełniającej funkcję ogrodzenia dla ogródka może zostać potraktowana jako samowola budowlana. Na co zwrócić szczególną uwagę i jak sprawić, by przestrzeń wokół bloku wyglądała estetycznie?

Do kogo należą grunty?
Zanim zabierzemy się za aranżację przydomowego ogródka, warto sprawdzić do kogo należy grunt, który planujemy urządzić. Ogródek może stanowić bowiem część wspólnotową lub może zostać przekazany właścicielowi mieszkania w użytkowanie. Te kwestie reguluje umowa z deweloperem lub ze spółdzielnią mieszkaniową. Jeśli przynależność terenu nie jest określona w umowie zawieranej przy zakupie lub wynajmie lokalu, zakłada się, że ogródek należy do zarządzającej osiedlem spółdzielni i trzeba respektować jej regulamin. Wątpliwości pozwala jednak wyjaśnić art. 206 Kodeksu cywilnego, który zaznacza, że „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.”

W sytuacji, kiedy regulacje niejasno określają te kwestie, przed przystąpieniem do aranżacji ogródka warto skontaktować się ze spółdzielnią i zapytać o zdanie innych mieszkańców. Istotną sprawą jest zapytanie o pozwolenie na budowę altanki lub postawienie ławek. Takie konstrukcje na wielu osiedlach są bowiem niedozwolone. Przed posadzeniem roślin w ogrodzie, warto natomiast sprawdzić czy nie będą sprawiały problemów alergikom. W przypadku osiedlowych gruntów w grę powinny wchodzić raczej rośliny ozdobne – kwiaty wieloletnie, krzewy lub skalniaki. Niewielkie przestrzenie przy blokach nie sprzyjają uprawie warzyw i owoców, a hodowanie ich w sąsiedztwie bloków zwiększa ryzyko kradzieży i zniszczeń.

W takich sprawach o poradę warto zapytać także licencjonowanych zarządców nieruchomości. Wieloletnie doświadczenie w administrowaniu posiadają np. pracownicy firmy NAWIGATOR Sodo & Sokół, która działa na polskim rynku już od kilkunastu lat i świadczy usługi w zakresie kompleksowej obsługi nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych. W tym dba o utrzymanie czystości i pielęgnację zieleni.

Ogrodzenie skomponowane z roślin, zamiast własnych konstrukcji

W osiedlowych ogrodach sprawdzą się rośliny, które dobrze czują się w płytkiej ziemi. Grunty mogą się przecież znajdować w pobliżu garaży podziemnych lub instalacji. Nie powinno się sadzić drzew, samodzielne nasadzenia są bowiem nielegalne, a korzenie drzew mogą zniszczyć fundamenty budynku.

Intymną przestrzeń z powodzeniem pomogą stworzyć nasadzenia ozdobne z liści, czy nasadzenia z wysokich krzewów, w tym szpaler z cisu lub z tui. Doskonałym rozwiązaniem są trawy ozdobne, pięknie kwitnące różaneczniki czy magnolia. Idealnie sprawdzi się też niski żywopłot.

Ważne, aby teren posesji był stosunkowo duży, by rozrastające się rośliny tworzyły szeroki i zwarty pas zieleni. Gąszcz pędów będzie dodatkowo doskonałą barierą dźwiękochłonną, dlatego ten sposób osłaniania posesji warto zastosować szczególnie wtedy, gdy sąsiadujemy z hałaśliwą ulicą. Ponadto krzewy rozpraszają podmuchy wiatru i zatrzymują zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Przy obsadzaniu ogrodu roślinami warto wziąć pod uwagę stronę, od której pada światło.
Doskonałym sposobem na odgrodzenie się od otoczenia są również pnące byliny, bluszcz, winorośl, a nawet chmiel zwyczajny. Do zagospodarowania przestrzeni ogrodu można użyć także pergoli.
Rośliny są rozwiązaniem bardziej praktycznym. Instalowanie własnych konstrukcji, które będą spełniały funkcję ogrodzenia może być potraktowane jako samowola budowlana, ponadto zaburzy estetykę obiektu i w wielu przypadkach spotka się ze sprzeciwem sąsiadów.

Przedmioty praktyczne i estetyczne

Ważnym elementem pomocnym w aranżacji gruntu jest drewniany taras, który w naturalny sposób łączy dom z ogrodem. Jego wykonanie nie jest pracochłonne, ale wymaga doboru odpowiedniego gatunku drewna. Sprawdzą się m. in. sosna karelska, modrzew syberyjski, świerk czy dąb, które dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne i zmienne temperatury. Na drewnianym podeście ustawić można ławkę ogrodową lub zestaw krzeseł ze stołem. Intymność daje hamak, np. z siecią chroniącą przed insektami i wodoodpornym dachem. Droższe, ale o estetycznym wyglądzie są z kolei hamaki wiszące, np. w formie kokonów. Atmosferę intymności w ogrodzie tworzy także odpowiednie oświetlenie, np. lampy ładowane w ciągu dnia za pomocą panelu solarnego, reflektory kierunkowe, tzw. słupki ogrodowe lub lampy montowane pod parasol. W przypadku przyblokowych ogródków lepiej unikać lamp na czujniki ruchu.

Nawigator Nieruchomości Sodo & Sokół

Artykuł powstał we współpracy z Nawigator Nieruchomości Sodo&Sokół
www.nawigator-nieruchomosci.pl - Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w Warszawie i Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki