Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić wyniki matur 2015? Kiedy będą wyniki matur 2015?

Monika Jankowska
fot. P. Ciechanowski-Mirek/arch.
Jak sprawdzić wyniki matur 2015? Maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów dopiero 30 czerwca, ale rekrutacja na większości pomorskich uczelni - publicznych i niepublicznych - już trwa. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zeszłym roku akademickim kandydaci na studentów najczęściej wybierali informatykę, prawo i zarządzanie. Jakie kierunki okażą się najpopularniejsze w tym roku?

- Jeszcze za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek danych na temat tegorocznej rekrutacji na naszej uczelni - mówi Beata Czechowska – Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. - Terminy elektronicznej aplikacji na studia są różne na UG w zależności od kierunków studiów, a jest ich ponad 70. W zeszłym roku największą popularnością cieszyła się u nas psychologia – 10,24 osoby na miejsce, kryminologia – 10,22 osoby na miejsce i skandynawistyka – 9,56 osoby na miejsce.

Przypomnijmy, że w tym roku Uniwersytet Gdański wprowadza kilka nowych kierunków studiów pierwszego stopnia. Są to dyplomacja, studia bałkańskie, studium humanitatis i studia wschodnie. Co ciekawe, uczelnia właśnie zyskała czwarte miejsce w rankingu naukowym magazyny „Polityka”.

W opublikowanej 2 czerwca 2015 r. trzeciej edycji naukowego rankingu  „Polityki”, Uniwersytet Gdański zajął 4. miejsce wśród 21 polskich uniwersytetów i 6. miejsce wśród 86 akademickich szkół wyższych w Polsce. Uczelnia utrzymała swoją pozycję z ubiegłego roku, ale jednocześnie w porównaniu do roku ubiegłego wartość indeksu Hirsha dla UG wzrosła z 98 do 105 punktów. To oznacza, że prace naukowe badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego są znane i cytowane w cenionych naukowych czasopismach – mówi Czechowska – Derkacz.

Tymczasem nowy kierunek studiów przygotowała też Politechnika Gdańska – o nazwie zielone technologie i monitoring. W zeszłym roku najbardziej obleganymi kierunkami na PG była geodezja i kartografia (16,04 osoby na miejsce), inżynieria materiałowa (15,23 osoby na miejsce), energetyka (13,75 osoby na miejsce). Jak informuje Ewa Kuczkowska z biura prasowego uczelni, kandydaci na studia stacjonarne pierwszego stopnia mogą rejestrować się do 8 lipca, stąd jeszcze nie wiadomo, jakie kierunki okażą się najpopularniejsze w nadchodzącym roku akademickim. 1 czerwca zakończył się nabór na architekturę. W dniach 11-13 czerwca kandydaci na ten kierunek będą zdawać sprawdzian z predyspozycji do zawodu architekta.

- Zainteresowani studiami na Politechnice Gdańskiej powinni pamiętać, iż założenie internetowego konta to warunek konieczny, by wziąć udział w rekrutacji. W systemie tym, w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej, kandydaci powinni wskazać interesujące ich kierunki studiów – od preferowanego po ten traktowany jako rezerwowy – dodaje Kuczkowska. - Kandydaci zobowiązani są również dostarczyć wymagane dokumenty do odpowiedniej wydziałowej komisji rekrutacyjnej. Termin składania dokumentów – w przypadku studiów stacjonarnych I stopnia – mija 21 lipca.

Wiemy za to, jakie kierunki najchętniej wybierają przyszli studenci uczelni niepublicznych. Dla przykładu w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku jest to zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii,  gastronomia i dietetyka oraz turystyka uzdrowiskowa, spa&wellness.

W gdańskiej szkole wyższej Ateneum podczas tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem cieszy się pedagogika, filologia angielska oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
- Te kierunki były też popularne w roku ubiegłym - mówi Katarzyna Krawczyńska, specjalista ds. marketingu. - Na dziennikarstwie widzimy jednak bardzo duży skok popularności, ze względu na nasze profesjonalne studio radiowo-telewizyjne . Nasza rekrutacja zarówno elektroniczna jak i tradycyjna kończy się z momentem uruchomienia zajęć na danym kierunku. Jeśli zainteresowanie danym kierunkiem jest bardzo duże, to otwieramy kolejną grupę – dodaje.

O tym, jak trafnie wybierać studia mówią: Ewa Koruba, District Manager Hays Talent Solutions oraz Natalia Noch, Interim Talent Acquisition Team Leader
 
Czym kierować się podczas wyboru studiów?
 Przy wyborze kierunku studiów oczywiście należy wziąć pod uwagę trendy panujące na rynku pracy – rozwijające się sektory gospodarki oraz popyt na poszczególne zawody. Obecnie na polskim rynku utrzymuje się duże zapotrzebowanie na inżynierów wyspecjalizowanych w budowie maszyn i produkcji, analityków danych oraz specjalistów z sektora IT (programiści, developerzy). Dlatego kierunki techniczne, informatyczne i finansowe wciąż uważane są za „bardziej przyszłościowe” od kierunków typowo humanistycznych. Z drugiej jednak strony, studiowanie na kierunku postępowym, ale znacznie odbiegającym od osobistych zainteresowań i predyspozycji kandydata jest decyzją, która może prowadzić do niesatysfakcjonującej kariery zawodowej. Istotnym czynnikiem jest również renoma uczelni, do której chcemy aplikować oraz opinia, jaką cieszy się wśród pracodawców.
 
Co zrobić, kiedy okaże się, że nie dostaliśmy się na nasz wymarzony kierunek?
 Zawsze warto mieć „plan B”. Aplikując na popularne kierunki renomowanych uczelni wyższych, gdzie na jedno miejsce często przypada kilku, a nawet kilkunastu kandydatów, trzeba być przygotowanym na ewentualne niepowodzenie. Jeśli nie uda nam się dostać na wymarzony kierunek, warto rozważyć inny – mniej popularny, ale bliski naszym zainteresowaniom. Studiowanie niszowej dyscypliny może zaowocować udaną karierą zawodową. Innym rozwiązaniem jest aplikowanie za rok – czas można poświęcić na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych lub rozwój swoich kompetencji.
 
Czy ukończenie studiów daje nam dziś gwarancję znalezienia pracy?
 Niestety, żadne studia nie dają gwarancji na znalezienie pracy. Rzecz jasna absolwentom niektórych kierunków łatwiej jest znaleźć zatrudnienie, jednak zawsze znajdą się odstępstwa od tej reguły. Przede wszystkim, szczególnie istotne jest odbywanie praktyk zawodowych i staży już w trakcie studiów - nie należy z tym zwlekać. Absolwent posiadający chociażby krótkie doświadczenie zawodowe będzie miał dużo większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Warto również zainwestować czas i pieniądze na szlifowanie znajomości języków obcych. Oprócz języka angielskiego, który jest już standardowym wymogiem w większości firm zagranicznych, oraz innych popularnych języków europejskich, warto rozważyć naukę języka bardziej egzotycznego. Biegła znajomość dwóch języków obcych, plus dodatkowe predyspozycje osobowościowe, powinny ułatwić absolwentom start kariery zawodowej.
 
Co roku uniwersytety wprowadzają nowe kierunki i specjalności. Czy warto wybierać takie nowe kierunki?
 Nowe kierunki i specjalizacje wprowadzane do ofert uczelni wyższych są zazwyczaj odzwierciedleniem potrzeb rynku pracy. Dlatego warto jest zaznajomić się z nowinkami w programach uczelni. Z drugiej strony, przydatność takich specjalizacji i tworzone przez nie możliwości zawodowe można oceniać dopiero po kilku latach, gdy kierunek ukończą pierwsi absolwenci. Uczelnie wyższe coraz chętniej przy tworzeniu kierunków studiów współpracują z obecnymi w regionie, dużymi firmami. Przykładem może być Uniwersytet Gdański, na którym utworzono kierunek studiów dedykowany potrzebom sektora usług wspólnych (SSC). Specjalizacja AIwB (Aplikacje Informatyczne w Biznesie) to program magisterski realizowany przez wykładowców UG i uniwersytetów zagranicznych oraz praktyków-programistów.
 
Czy podczas wyboru warto kierować się danymi dotyczącymi najpopularniejszych kierunków?

 Należy pamiętać, że niektóre kierunki cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są uważane za prestiżowe lub modne. W przypadku np. informatyki – kierunku, gdzie na jedno miejsce przypada najwięcej kandydatów – popularność rzeczywiście przekłada się na zapotrzebowania rynku pracy. Jednak zdarza się, że absolwenci niektórych popularnych kierunków mają problem ze znalezieniem wymarzonej pracy. Jest to często spowodowane niedopasowaniem programu studiów do wymagań pracodawców lub nasyceniem rynku specjalistami z tej branży.

Najpopularniejsze kierunki studiów pierwszego stopnia stacjonarnych (tzw. studia licencjackie) oraz jednolitych magisterskich, rekrutacja na rok akademicki 2014/2015
Uniwersytet Gdański
1. Psychologia – 10,24 osoby na miejsce,
2. Kryminologia – 10,22,
3. Skandynawistyka – 9,56,
4. Bezpieczeństwo narodowe – 7,95,
5. Filologia angielska – 7,26,
6. Psychologia, specjalność neurobiopsychologia – 6,84,
7. Iberystyka – 6,46,
8. Sinologia – 5,78,
9. Zarządzanie instytucjami artystycznymi, specjalność menadżerska – 5,71,
10. Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej – 5,26.

Politechnika Gdańska
Geodezja i kartografia I stopnia - inżynierskie stacjonarne WILIŚ - 16,04 osoby na miejsce,
Inżynieria materiałowa I stopnia - inżynierskie stacjonarne WCHEM - 15,23,
Energetyka I stopnia - inżynierskie stacjonarne WMECH - 13,75,
Gospodarka przestrzenna I stopnia - inżynierskie stacjonarne WARCH - 13,64,
Transport I stopnia - inżynierskie stacjonarne WILIŚ - 13,57.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki