Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić stan klimatyzacji w używanym samochodzie?

A.I.
Archiwum DB
Przed kupieniem używanego samochodu warto skontrolować stan klimatyzacji. Niesprawna może narazić nas nie tylko na problemy finansowe, ale również zdrowotne. Jak zatem sprawdzić stan tego elementu?

Osoby kupujące używany samochód, jako niezbędny element wyposażenia często wymieniają klimatyzację. Od kilku lat nie jest ona już uznawana za luksus. Obecnie wiele marek umieszcza ją w podstawowych specyfikacjach wyposażenia, stąd pojazdów z klimatyzacją na rynku wtórnym nie brakuje.

- Zalecam kontrolę w warsztacie, lub stacji obsługi pojazdów wyposażonej w sprzęt do serwisowania klimatyzacji - mówi Adam Maszczyński, właściciel serwisu samochodowego Moto Strefa w Redzie. - Należałoby rozpocząć od kontroli czynnika chłodzącego oraz szczelności układu. To bardzo ważne, bowiem do nieszczelnego układu dostaje się wilgoć. Użytkownik na własną rękę może sprawdzić, czy poprzedni właściciel nie zaniedbał odgrzybiania. Po włączeniu silnika można nastawić układ na najniższą temperaturę, tak by działał w pełnym zakresie. Jeśli pojawi się nieprzyjemny zapach, to oznacza najprawdopodobniej, że odgrzybianie nie miało dawno miejsca. Przejawem niewydolności układu klimatyzacji może być również szybkie parowanie szyb.

Osoby dokonujące zakupu samochodu późną jesienią lub zimą często zaniedbują kontrolę układu klimatyzacji i o ewentualnych usterkach przekonują się dopiero podczas pierwszych ciepłych dni. Dopiero wtedy może okazać się, że to co zachwalane było jako sprawne, wymaga naprawy i sporych wydatków. Zapewnienie poprawnego działania klimatyzacji wymaga realizacji podstawowych wskazówek. Właściciel takiego auta musi pamiętać, by raz w roku wymienić filtr kabinowy, dokonać czyszczenia kanału dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, odgrzybić parownik, sprawdzić drożność kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji, oraz oczyścić wloty powietrza umieszczone na zewnątrz pojazdu.

Jeżeli pojazd użytkowany jest w warunkach podwyższonego zanieczyszczenia np. w dużym mieście, po bezdrożach, czy parkowany jest w otoczeniu drzew, wymianę filtra oraz czyszczenie kanałów powinniśmy wykonywać dwa razy w roku, najlepiej wczesną wiosną i jesienią. Nie rzadziej niż co dwa lata, układ klimatyzacji powinien być oczyszczony z wilgoci i uzupełniony w czynnik chłodzący do wymaganego poziomu. Co trzy lata należy wymienić filtr-osuszacz.

Warto również pamiętać, by po okresie letnim nie wyłączać na stałe klimatyzacji i nie zapominać o niej przez kolejnych kilka miesięcy.

- Dla samego układu klimatyzacji ważne jest, by pracowała cały rok – dodaje Adam Maszczyński. - To układ mechaniczny, wymagający m.in. smarowania, dlatego nie ma nic gorszego, niż przez pół roku nie uruchamianie tego układu. Klimatyzacja, w szczególności jej sprężarka, by działać poprawnie, musi być włączana regularnie, cały rok.

Dołącz do naszej strony Motogakty Pomorze na Facebooku. Znajdziesz tam aktualne informacje drogowe, zapowiedzi i relacje z wydarzeń motoryzacyjnych oraz aktualności dotyczące przepisów drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki