Jak się zmieni Park Oliwski

  Jak się zmieni Park Oliwski

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trzy razy większa niż obecnie będzie palmiarnia, w podziemiach powstaną restauracja i sala konferencyjno-dydaktyczna, na zewnątrz będzie przeszklona kawiarnia. Ponadto odbudowanych zostanie 5-6 budowli parkowych na podstawie planów z czasów opata Jacka Rybińskiego.
  Zmieniona zostanie nawierzchnia alejek spacerowych, zainstalowana dodatkowa iluminacja, pojawią się nowe toalety, niewielki plac zabaw dla dzieci oraz elementy zwierzyńca. Tuż obok powstaną budynki mieszkalne.

  Tak będzie wyglądał przebudowany i powiększony park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, zarządca parku, ma już gotową koncepcję jego kompleksowej przebudowy.

  - Spore kontrowersje będzie budzić z pewnością likwidacja alpinarium, m.in. z powodu zmian warunków siedliskowych roślin - zauważa Ewa Ogińska-Woźniak z działu utrzymania zieleni ZDiZ w Gdańsku. - W jego miejsce powstanie natomiast labirynt z krzewów. Był on tu zresztą już przed alpinarium.

  Zrewaloryzowane mają zostać również ponad dwustuletnie szpalery drzew. Morza jednak przez nie widać nie będzie, ponieważ - aby przywrócić linię widokową - trzeba by wyciąć aż 6,5 ha lasu. Budynek wozowni ma zostać przerobiony na siedzibę Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

  Prace mają przebiegać etapowo i w wariancie optymistycznym potrwają co najmniej trzy lata. Nie wiadomo jeszcze jednak, kto sfinansuje inwestycję.

  Wczoraj w Biurze Rozwoju Gdańska dyskutowano nad takim właśnie nowym planem zagospodarowania przestrzennego Rejonu Zespołu Pocysterskiego Drugiego w Oliwie. Plan obejmuje obszar 21,6 hektara, w tym osiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

  - Jestem zadowolona, ponieważ w porównaniu z pierwszymi propozycjami, znacznie powiększono obszar zieleni wokół parku Oliwskiego, tworząc strefę buforową. Co więcej, oddalono zabudowę mieszkaniową od stawu z wyspą łabędzią - ocenia Małgorzata Chmiel, przewodnicząca Komisji Rozwoju Przestrzennego w Radzie Miasta Gdańska.

  Współinicjatorem zmiany planu zagospodarowania tej części Oliwy była Korporacja Budowlana Doraco, właściciel fragmentu terenu tuż obok parku. - Zabudowa, nawiązująca do folwarcznej, będzie znacznie bardziej rozproszona niż ta, o którą zabiegaliśmy, ale zbudujemy tu może ok. 80 mieszkań - zapowiada Sławomir Bautembach, wiceprezes Doraco. - Żaden z budynków nie będzie wyższy niż ten, w którym obecnie funkcjonuje przedszkole.

  Nie wszyscy podzielają jednak ten entuzjazm. - Z nowymi planami jest tak, że każdy z nich dopuszcza możliwość kolejnych inwestycji w strefach, które powinny być chronione ze względu na ich wartości przyrodnicze - zauważa Krystyna Jackowska, z Wrzeszczańskich Komitetów Obywatelskich. - Wokół parku odbywa się intensywny ruch kołowy, więc aby chronić jego faunę i florę należałoby stworzyć barierę z roślinności, a nie budować kolejne mieszkania.

  Teraz jest czas na wnoszenie uwag do planu, który zostanie przedstawiony Radzie Miasta najwcześniej w październiku.


  Co sądzisz o tej sprawie? Napisz na naszym forum internetowym

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo