Jak rozwijać energetykę lokalną? Debata w „Dzienniku Bałtyckim”

Materiał informacyjny - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Rozwój energetyki lokalnej to konieczność, przed którą stoją samorządy w całej Polsce. Jakie inicjatywy podejmują gminy, żeby sprostać temu wyzwaniu i z jakimi trudnościami się borykają? Na jakie wsparcie mogą liczyć i jakie nowe rozwiązania warto byłoby wdrożyć? O tym m.in. będą mówić uczestnicy debaty, która odbędzie się 24 listopada o godz. 13 w „Dzienniku Bałtyckim”. Dyskusja będzie transmitowana w portalu Dziennikbaltycki.pl.

Samorządy szukają rozwiązań, które zapewnią mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne i nie będą generować wysokich kosztów. W tym kierunku gminy wdrażają różnorakie projekty - np. tworzą wyspy energetyczne. Tego typu inicjatywy mają służyć wykorzystaniu lokalnego potencjału energetycznego. Przy okazji mogą rozwinąć region pod względem gospodarczym - przyciągnąć inwestorów, wpłynąć na tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększyć wpływy podatkowe. Uczestnicy debaty opowiedzą o korzyściach płynących z tych inicjatyw, ale też o barierach, które stoją na drodze ich realizacji. Co ważne, przedstawią konkretne przykłady rozwiązań, realizowanych przez samorządy. O działaniach inwestycyjnych opowie Marek Zimakowski, wójt Przywidza - gminy, która jest jedną z najbardziej aktywnych w wytwarzaniu zielonej energii. Podczas dyskusji poruszona zostanie też kwestia wsparcia finansowego, na jakie mogą liczyć gminy i mieszkańcy, aby móc realizować projekty energetyczne.

W debacie udział weźmie przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zespół doradców energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku już od 2015 r. wspiera rozwój niskoemisyjnej energetyki w województwie pomorskim. Eksperci promują m.in. ideę wysp energetycznych poprzez doradztwo techniczne, szukanie źródeł finansowania oraz szeroki program szkoleń dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

- Wyspy energetyczne, rozumiane jako klastry energii lub spółdzielnie energetyczne, to szansa na rozwój technologiczny i ekonomiczny regionu. Mogą one wpłynąć nie tylko na wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ale też poprawę jakości środowiska, przynosząc przy tym wymierne korzyści ekonomiczne. Przy tworzeniu wysp energetycznych ważna jest współpraca wielu uczestników, od samorządów przez przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, użyteczności publicznej czy sektor nauki. Te współpracę warto podjąć dla uzyskania wspólnych korzyści - przekonują eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podczas dyskusji będzie też mowa o polityce energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej. Ekspert z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wskaże przed jakimi wyzwaniami stoi region, oraz jakie kroki już zostały podjęte. Pomorze odegra tu istotna rolę, jeśli wziąć po uwagę m.in. rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Na Pomorzu powołana została też Pomorska Dolina Wodorowa. Podmioty, które w jej ramach współpracują, mają konkretne cele - np. wykorzystanie wodoru w funkcjonowaniu kolei czy komunikacji miejskiej. Ważnym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce będzie energetyka jądrowa. Przypomnijmy, że w gminie Choczewo na Pomorzu powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Samorząd województwa co prawda nie podejmuje bezpośrednich decyzji związanych z jej budową, jednak analizuje jej wpływ na rozwój całego regionu.

Debatę poprowadzi Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego. W dyskusji udział wezmą: Stanisław Szultka - dyrektor departamentu rozwoju gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Marek Zimakowski - wójt gminy Przywidz; Michał Myszka – dyrektor ds. rozwoju na region północny, spółka Optimen; Marcin Gregorowicz - kierownik działu doradztwa energetycznego WFOŚiGW w Gdańsku.

Debatę będzie można oglądać na żywo na stronie Dziennikbaltycki.pl 24 listopada o godz.13. Następnie przez tydzień będzie ona retransmitowana w portalu. Partnerem debaty jest WFOŚiGW w Gdańsku.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie