Jak rozwiązania IT wspierają działy finansowe?

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
Finanse to jeden z najważniejszych obszarów w każdej firmie. Bez efektywnie funkcjonującego działu księgowego pracownicy nie dostaną wypłat, dostawcy nie otrzymają faktury a banki nie uzyskają odpowiednich należności na czas. Niesprawne działanie któregoś z tych elementów może przynieść duże straty dla organizacji. Warto dbać więc o prawidłowe funkcjonowanie działów finansowych i wspierać je odpowiednimi narzędziami informatycznymi.

Dostosowywanie do regulacji prawnych

Co jakiś czas działy księgowe muszą mierzyć się z koniecznością dostosowania swojej pracy do nowych regulacji prawnych. Zazwyczaj wiąże się to także ze zmianami w systemie IT. Jedną z takich sytuacji była np. konieczność przekazywania danych podatkowych w formie elektronicznej poprzez Jednolity Plik Kontrolny. Wiele firm musiało stanąć przed wyzwaniem dopasowania swojego systemu do nowych wymagań raportowych, które dotyczyły takich obszarów jak m.in.: księgi rachunkowe, ewidencja przychodów, faktury VAT, wyciągi bankowe. Z kolei od początku 2019 r. w życie wchodzi standard IFRS 16, który wprowadza nowy sposób rozliczania umów leasingowych. Celem jest zniwelowanie różnic w obszarze leasingu operacyjnego oraz finansowego różnych krajów. Firma SAP wyszła naprzeciw oczekiwaniom wszystkim firmom, które muszą zmierzyć się z tym wyzwaniem i wprowadziła nowe funkcjonalności do modułu SAP RE-FX, który wspiera realizację powyższych procesów.

Elektroniczny obieg dokumentów

Warto jednak nie ograniczać rozwoju działów księgowych tylko do takich zmian, które są narzucone z góry. Istnieje szereg dodatkowych rozwiązań, które mogą przynieść firmie wiele korzyści. Jednym z nich jest Hicron Invoices Workflow. To autorski produkt Hicron, który usprawnia elektroniczny obieg dokumentów. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić m.in. zmniejszenie kosztów administracyjnych, zminimalizowanie ryzyka błędów/liczby zagubionych dokumentów, przyspieszenie procesu akceptacji faktur, wyższą skuteczność procesów wewnętrznych. Hicron Ivoices Workflow daje takie możliwości jak:

  • Zbiorcza notyfikacja o zaległych zadaniach (przy zamknięciu miesiąca)
  • Powiadomienia e-mail o zadaniu
  • Przypomnienia i eskalacje o wykonaniu zadania
  • Kontrola podłączonego skanu faktury
  • Księgowanie faktury ręczne lub automatyczne z obsługą błędów podczas księgowania

Z racji tego, że rozwiązanie jest oparte o SAP Fiori, to posiada także atrakcyjny interfejs, który może być personalizowany i modyfikowany pod indywidualne wymagania Klienta. Hicron Invoices Worflow przyda się na pewno firmom, które posiadają dużą liczbę partnerów biznesowych, przedsiębiorstwom, które chcą proaktywnie zarządzać należnościami i minimalizować opóźnienia płatności za faktury, a także organizacjom funkcjonującym w rozproszonym środowisku, które chcą zwiększyć kontrolę nad procesami zarządzania liniami kredytowymi.

Wielowymiarowe efekty

Elektroniczny obieg dokumentów, faktur czy informacji wpływa pozytywnie na współpracę między pracownikami, poszczególnymi działami w firmie, a także na poziom kooperacji z zewnętrznymi partnerami czy dostawcami. Komfort pracy działów księgowych oraz korzystanie z profesjonalnych narzędzi IT jest więc bardzo ważne, a ich efekty są odczuwalne w całej organizacji.

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie