Jak PZU przekonało pracodawców do PPK? Już ponad 1000 firm zdecydowało się na współpracę

Materiał partnera zewnętrznego PZU

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Najwięksi pracodawcy wybrali Pracownicze Plany Kapitałowe w Grupie PZU. – To dowód atrakcyjności naszej oferty i zaufania – mówi prezes PZU Paweł Surówka. Spodziewa się, że ten sukces zachęci do współpracy z Grupą PZU także mniejszych przedsiębiorców, zatrudniających od 50 do 250 pracowników, których obowiązek wprowadzania PPK obejmie już od stycznia.

Od lipca 2019 roku ponad 1000 największych pracodawców podpisało umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z Grupą PZU, największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ciągu niespełna czterech miesięcy staliśmy się jednym z liderów rynku PPK – podkreśla prezes Surówka.

PPK: kto zdecydował się na współpracę z PZU?

Wśród firm, które zdecydowały się na współpracę z PZU jest PKN Orlen, a więc zatrudniająca kilkanaście tysięcy pracowników największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej. Są też m.in.

  • Coca-Cola,
  • Grupa Energa,
  • fabryka mebli Kler,
  • PKP
  • PKP Intercity,
  • Orbis,
  • Polskie Radio,
  • Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol,
  • Wittchen
  • Vistula.

– Pracodawcy doceniają, że zapewniamy im wszechstronną pomoc i wsparcie przy wdrażaniu i obsłudze PPK. Na to chcemy postawić także w przyszłości, gdy obowiązek wprowadzenia PPK obejmie mniejsze firmy. Zależy nam, by zdjąć z pracodawców ciężar jak największej liczby obowiązków związanych z PPK – mówi prezes PZU Życie Roman Pałac.

PPK: Liczy się wiarygodność i doświadczenie

Według sondaży jednym z głównych kryteriów przy wyborze instytucji zarządzającej PPK jest dla pracodawców jej wiarygodność i pewność, że z dnia na dzień nie upadnie. W przypadku PZU wyznacznikiem wiarygodności jest najwyższa wśród polskich spółek ocena ratingowa A-, przyznana przez międzynarodową agencję S&P Global Ratings.

PZU należy do najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jej zyski w pierwszym półroczu 2019 roku były najwyższe od 5 lat. Wskaźniki rentowności, niemal dwukrotnie przekraczające średnią dla europejskich spółek ubezpieczeniowych, plasują PZU w światowej czołówce.

Grupa PZU jest jednocześnie liderem rynku pod względem liczby prowadzonych Pracowniczych Programów Emerytalnych. Zarządza prawie połową aktywów na tym rynku, a jakość usług TFI PZU w dziedzinie programów emerytalnych potwierdza Polskie Godło Promocyjne Teraz Polska.

TFI PZU, które w ramach Grupy PZU oferuje zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, zajęło również drugie miejsce w tegorocznym rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. To jeden z najbardziej prestiżowych rankingów na rynku finansowym, w którym fundusze inwestycyjne są poddawane kompleksowej ocenie, uwzględniającej wyniki z ostatnich 6, 12, 36 i 60 miesięcy.

Skuteczność w zarządzaniu PPK

Doświadczenie i skuteczność w zarządzaniu funduszami jest kolejnym kryterium, na które zwracają uwagę pracodawcy, pytani o motywy wyboru instytucji zarządzającej PPK.

– Naszą wizytówką są rekordowe wyniki funduszy dłużnych i oszczędnościowych PZU, pierwsze miejsce OFE PZU pod względem stopy zwrotu w trzyletniej perspektywie czy świetne wyniki PZU Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Akord, którego stopa zwrotu od początku roku sięga 7 proc. – mówi wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek.

Z podobnymi imponującymi efektami chcemy zarządzać Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – deklaruje.

Wiceprezes TFI PZU Dariusz Lasek zwraca uwagę, że spółka z sukcesem zarządza też największym w Polsce funduszem stabilnego wzrostu. – To fundusz Mazurek. Jego aktywa przekraczają 2,6 mld zł i jest on w dziesiątce największych funduszy wszystkich kategorii w Polsce. Wyniki w bieżącym roku w okolicach 3% przekraczają medianę funduszy w tej kategorii. Taką stabilność chcemy oferować także w przypadku PPK – zapowiada.

Atutem TFI PZU jest wielostopniowy nadzór procesu inwestycyjnego, a także rygorystyczne zasady i procedury dotyczące monitorowania ryzyka, które gwarantują identyfikowanie go na możliwie wczesnym etapie i podjęcie skutecznych działań zarządczych. Siłą TFI PZU są też ludzie. – To mocny, największy w Polsce zespół odpowiedzialny za zarządzanie aktywami. Składa się z zarządzających, analityków i głównych ekonomistów, którzy mają zagraniczne licencje, tytuły doradców inwestycyjnych i maklerów papierów wartościowych – mówi Marcin Żółtek.

PZU oferuje pomoc dla pracodawców w procesie wdrażania PPK

Według sondaży pracodawcy oczekują też od instytucji zarządzających PPK szerokiego wsparcia przy wdrażaniu i prowadzeniu Planów, w tym pomocy w dostosowaniu systemów kadrowo-księgowych i edukacji pracowników. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych firm, które mogą się obawiać, że przytłoczą ich nowe obowiązki. Mogę obiecać, że nikt nie zostanie sam.

Proponujemy fachową pomoc ze strony kilkuset doradców klienta i specjalistów w całej Polsce – deklaruje wiceprezes Żółtek.

Lista zadań stojących przed pracodawcami, których w przyszłym roku obejmie obowiązek wprowadzenia PPK, jest dość długa. Muszą zaplanować budżet i uwzględnić dodatkowe koszty w postaci wpłat, które będą odprowadzać na rzecz pracowników. Czekają ich zmiany w systemach księgowych.

Z myślą o nich uruchomiliśmy bezpłatny internetowy serwis e-PPK służący do zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK oraz do bieżącej obsługi Planów. Serwis umożliwia przekazywanie list pracowników, ich wpłat i dyspozycji. Pracodawcy mogą go zintegrować z własnymi systemami kadrowo-księgowymi – wyjaśnia Marcin Żółtek. Jak dodaje, szczególną zaletą serwisu e-PPK jest automatyczna kontrola wprowadzanych danych i sygnalizowanie błędów.

PZU oferuje ponadto pracodawcom szkolenia dla ich działów kadr oraz materiały szkoleniowe i informacyjne dla pracowników. Udostępnia również pracodawcom szkolenie e-learningowe dla pracowników.

– Chcemy pomóc w wypełnieniu przez pracodawców ich ustawowych obowiązków, do których należy przekazanie pracownikom informacji na temat zasad funkcjonowania PPK – podkreśla wiceprezes TFI PZU.

Eksperci PZU są do dyspozycji pracodawców i pracowników w siedzi ponad 400 oddziałów w całej Polsce. Dodatkowo PZU uruchomiło specjalną infolinię na temat PPK: 22 640 06 22.

Wyczerpujące informacje można również znaleźć na stronie internetowej: emerytura.pzu.pl.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie